Προς το περιεχόμενο

stoner με tele


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μήπως να κάτσω στα αυγά μου και να την ψάξω τη δουλειά με εφέ και χαμηλα κουρδίσματα μόνο... ???

 

για μενα τα ειπες ολα απο μονος σου!

μια χαρα δουλεια μπορεις να κανεις με τα εφε και χωρις να ξςφυγεις σε χρηματα!

το μαφ που αναφερθηκε ειναι τελειο!

αλλα και το ντερτι ρατ!

και σιγουρα θα πρεπει να κοιταξεις και σε κατι μεγαλυτερο για ενισχυτη!

 

εγω που εχω δυο κιθαρες με μονους παντως επαιζα σε μπαντα με προσανατολισμο το γκαραζ και με βγαζαν μια χαρα!

ισως να μην ειναι απαραιτητα ουτε τα χαμηλα κουρδισαμτα για αρχη! :)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χαμηλό κούρδισμα είναι απο τα σημαντικότερα χαρακτηριστικά της stoner

το ποιό light κούρδισμα που έχω ακούσει σε stoner είναι drop D.

βασικά έχω ακούσει και σε E αλλά παίζαν με fuzz octaver :P

 

Τα effe που θα χρηαστεις θα εξαρτηθούν κατα κύριο λόγο απο την κατεύθηνση του ήχου σου και τις επιροές σου π.χ. (αν θα είναι shychedelic , ποιο gurage-punk , southern rock , blues)

οπότε προσπάαθησε πρώτα να κάνεις πολλές διασκευές και να γράψεις κανα κομμάτι

και ύστερα αρχίζεις να πειραματίζεσαι και να αγοράζεις effe.

 

Η κιθάρα σου είναι μια χαρά για stoner καθώς ποτέ δεν υπήρχε γενικός κανόνας,

oi ποιό συνηθισμένες είναι les paul , SG , STRAT και TELE

από εκεί και πέρα ήττε

1)  αλλάζεις μαγνήτες εάν σου αρέσει ο ήχος της κιθάρας αλλά θες να τον βελτιώσεις σύμφονα με τις ανάγκες σου.

2)  αγοράζεις μια άλλη κιθάρα που σου κάθετε καλύτερα ο ήχος της.

 

Επήσεις στο stoner ήχο θεωρώ τους vintage - ή hot vintage μαγνήτες αρκετά ευέλικτους.

Οι πολύ hot και high output συνήθως χαλάνε το feeling των fuzz , od , vintage distortion.

και έυκολα λασπώνουν τον ήχο.

 

Αν γενικά έχεις απορίες για το πως να προσεγγίσεις ήχους η να πετύχεις το ηχόχρωμα που σου αρέσει

στέλνε μου  π.μ. γιατί έχω τριβή με το άθλημα καθώς με την μπάντα μου παίζουμε stoner.

 

όμως καλό είναι να αφήσεις τον εξοπλισμό σε δεύτερη μοίρα γιατι έτσι

 

---θα γλυτώσεις πολλά έξοδα (ΠΟΛΛΑ...)

 

---θα ασχοληθείς περισσότερο με την μουσική και το τι παίζεις

 

μην πέσεις στην ψευδή ανάγκη του γνωστού G.A.S. και νομίζεις οτι αν δεν έχω το ''τάδε effe'' η την ''τάδε'' κιθάρα με τον ''τάδε όγκο'' δεν μπορώ να συνθέσω το κομμάτι που έχω στο μυαλό μου

γιατί έτσι θα καταλήξεις να ασχολήσε με το πώς θα φτιάξεις τον ήχο σου και θα αφήσεις την ουσία σε δεύτερη μοίρα.Οταν έρθει η ώρα που θα έχει στρώσει το παίξιμο σου και θα έχεις βρεί αυτό που θές παικτικά, τοτε θα έρθουν και οι μαγνήτες και οι κιθάρες αλλά και τα εφφε ''από μονα τους''

το σίγουρο είναι οτί σε βάθος χρόνου θα αλλάζει ο ήχος που θα ζητάς και χαρακτιρηστικά στον ήχο που θέλεις τώρα να τα σνομπάρεις αργότερα.

 

(π.χ. πριν 3 χρονια που είχα ακούσει το big muff έλεγα εφφεδάρα...τώρα το θεωρώ από τα χειρότερα fuzz-distortion)---σε αυτό πολοί διαφονούν οπότε μην το παίρνει της μετρητής γνώμη μου είναι.

 

ελπίζω να βοήθησα :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη μπάντα που παίζουμε stoner είμαστε κουρδισμένοι σε Σι και ο άλλος κιθαρίστας παίζει με μια Squier CV tele καρφί σε ένα Laney VH100R με μια Marshall 4x12 AV και ο ήχος του είναι απλά σούπερ.

 

Δοκίμασε να χαμηλοκουρδίσεις με 11άρες ή 12άρες (ανάλογα πόσο χαμηλκά θα πας) και βρες έναν αξιοπρεπή ενισχυτή αρχικά.

www.myspace.com/utmostcontemptband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σίγουρα βοήθησες.. Έχουν αρχίζει να ξεκαθαρίζουν κάποια πράγματα στο μυαλό μου.. Έτσι και αλλιώς είμαστε στην αρχή οπότε σε βάθος χρόνου σίγουρα θα ξεδιαλύνουν τα πράγματα σε ότι αφορά τον ήχο.  ;)

 

Σίγουρα πάντως έχω το σύνδρομο πολλών που ασχολούνται περισσότερο με τον εξοπλισμό τους και λιγότερο με το παίξιμο τους αλλα αυτό ειναι μια άλλη ιστορία ;D

Η αλήθεια είναι ότι σε ότι αφορά τους πιο "light" ήχους για μένα όπως Pearl jam και γενικά grunge ηχους, βγαίνω στην πρόβα ικανοποιητικα.. το πρόβλημα έρχεται στα πιο βαριά, αλλα οι απαντήσεις σας ήταν υπερπλήρης  ;)

 

Όπως είπα και πιο πρίν ενισχυτής παίζει ενας μικρός λαμπάτος για το σπίτι, και στο στούντιο ενας μεγαλύτερος τρανζιστορ (πολύ μέτριος), οπότε μου είναι δύσκολο αυτη τη στιγμή να δώ για ενισχυτή, το ξέρω βέβαια οτι είναι η καλύτερη λύση.. :)

 

Όπως και να έχει όμως χρειάζομαι fuzz οπωσδήποτε για τέτοιους ήχους, και είμαι έτοιμος να τσιμπήσω ένα στο προσεχές διάστημα.. Το muff το άκουσα και η αλήθεια είναι οτι απο την λίγη εμπειρία, μου έκανε καλή εντύπωση, βέβαια τα ισοπέδωνε όλα. Τί και αν άλλαζα σειρά μαγνητών έπαιζε το ίδιο πράγμα (το οποίο ήταν ..αυλα βέβαια), xrysopsaro εσύ τι θα πρότεινες σε fuzz το οποίο να μην ξεφεύγει πολυ στην τιμή του muff (εφόσον δε σου αρέσει)?

 

και μια τελευταία ερώτηση δεν βλέπω σε τι μπορεί να μου χρησιμοποιήσει ενα od εφόσον έχω ενα ds1 και προσεχές ενα muff, και ενδιαφέρομαι για βαρυ ήχο, το λεω επειδή αναφέρθηκε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στη θέση σου δε θα πείραζα καθόλου την κιθάρα(δε θα παίζεις μια ζωή stoner,εξάλλου :P).Ψάξου με τα πετάλια και τα χαμηλότερα κουρδίσματα για να βρεις τον ήχο σου..

Κοίταξε και εδώ

http://www.noiz.gr/index.php?topic=176402.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=152760.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=4455.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=165872.0

 

edit:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=172299.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το stoner δεν ταυτίζεται με το fuzz ειναι θέμα γούστου

γενικά προτιμώ παραλαγές του fuzz face με λίγο περισσότερα μπάσα (αλλά και το ίδιο δεν είναι άχημο)

αλλά με αγάπη στα germanium transistor fuzz face.

ανέλπιστα ωραίο εαν βρεις σε κανά e-bay και φθηνό (δεν κυκλοφορεί ποιά) είναι το ultra fuzz της digitech.

εγώ έφτιαξα ένα d.i.y. με σχέδια από το tonepad το τροποποίησα όπως μου άρεσε και το προτιμώ για σόλο και σε κάποια ρυθμικά για το εφφέ της υπόθεσης.

 

δεν μου μου αρέσουν τα high gain fuzz όπως το muff γιατί λασπώνει ο ήχος και γεμίζει βαβούρα ενώ ταυτόχρονα χάνεις τον χαρακτήρα στο παίξιμο

 

στα ρυθμικά μου αρέσει ο ήχος να έχει headroom να είναι διαβγής και crunch-ατος για να καταλάβεις

λατρεύω τους orange.

εναλακτικα εαν είναι να ακούω μια μπάντα με ποιο σφιχτά μπάσα και ποιό distortion ήχο

θα έλεγα κάτι σε:

 

california της tech 21 

tonebone hot british της radial

 

για pearl jam καταστάσεις το boss που έχεις μου αρέσει πάρα πολύ

οι έλληνες bliss  μπάντα που συμπαθώ πολυ και παίζoυν και τέτοια φάση, σε live τους έχω πετύχει με δύο ds-1 και ο ήχος ήταν πολύ ωραίος

(το ένα λογικά για booster)

 

εαν κάποιος με ρώταγε ποιός ο αγαπημένος σου stoner ήχος κιθάρας σε μπάντα θα έλεγα άνετα

blind dog ''The Last Adventures Of Captain Dog''

λάμπα!!! tremple!!! chrunch!!! λέξεις που κλασσικοί στονερολατρες τών kyuss δεν συνδιάζουν με το stoner και όμως! άκου τους...

η μήπος οι Sabbath παίζαν με les paul και τα μπάσα στο 10?

και όμως είναι απίστευτος ο ήχος τους

δεν χρειάζεται να βάζουμε ύστερα από τις ταμπέλες είδους και ''συχνοτικές'' ταμπέλες.

σίγουρα έγινα υπερβολικός στο πρώτο post μου στο θέμα σου που ''καταδίκασα'' το E κούρδισμα το οτι δεν το έχω συνηθήσει δεν συμένει οτι δεν υπάρχει η οτι δεν γίνεται (εξάλου τα κομμάτια της μπάντας μου έχoυn γραφτεί σε drop D μετά ξεκουρδίσαμε :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατάλαβα.. όπως και να έχει υπάρχουν πολλοί τρόποι για να ψάξεις τον ήχο..και το fuzz δεν είναι μονόδρομος..

 

Πάντως μόνο πληροφοριακά οι Bliss οι οποίοι ίσως είναι οι αγαπημένοι μου έλληνες στο είδος χρησιμοποιούνε και big muff  :P εκτος των αλλων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου