Προς το περιεχόμενο

Jazzmaster Classic Player ή SG Special?


akra2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.musicstore.de/de_DE/EUR/Gibson-SG-Special-HC-Heritage-Cherry/art-GIT0016222-000

 

http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Fender-Classic-Player-Jazzmaster-Special-RW-Black-Gigbag/art-GIT0013833-000

 

Θέλω εδώ και καιρό να αγοράσω μία από τις 2 και δεν έχω καταλήξει σε κάποια.Έχω ακούσει την Jazzmaster και ο ήχος της μου αρέσει πάρα πολύ.

Είναι αυτό που ακριβώς θέλω (συνδυασμός Electronic Rock με Jazz).

 

Όσον αφορά όμως την SG, δεν έτυχε να ακούσω το συγκεκριμένο μοντέλο, αλλά κάποια άλλα.

Γνωρίζω ότι τα πολύ φθηνά μοντέλα της Gibson δεν λένε πολλά.Αλλά αυτός ο άγριος ήχος της SG με τρελένει και πιστεύω ότι 850Ευρώ είναι αρκετά καλά για μια SG.

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα?Τι μου προτείνετε?

Μέχρι στιγμής δηλώνω ένας πραγματικά περήφανος κάτοχος Tele Am. Standard και πήρα αυτό που ήθελα:vintage ήχο.

Ό,τι έχω ακούσει από fender μου άρεσε.Από την άλλη δεν έχω εμπειρία από Gibson..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι jazzmaster με τις sg δεν εχουν καμια σχεση σαν οργανα.Δεν εχουν τις ψιλες διαφορες ετσι ωστε να βοηθαγε η γνωμη ενος τριτου για να επιλεξεις.Πρεπει απλα να αποφασισεις τι τυπου κιθαρα θες εσυ να παρεις,τοσο απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

κατ΄αρχάς στην ερώτηση "λεμόνια ή πορτοκάλια" δεν μπορεί να υπάρξει σοβαρή απάντηση. Περι ορέξεως...

 

Σαν γενικό κανόνα, έχοντας ήδη μια tele θα διάλεγα για δεύτερη κιθάρα κάτι αρκετά διαφορετικό. Άρα μάλλον SG, και μιας και θα δώσεις αρκετά λεφτά κάνε λίγο υπομονή και πάρε μια std (και μόνο σαν αξία μεταπώλησης αξίζει τον κόπο), ή ψάξε και λίγο για καμιά μεταχειρισμένη που θα σου βγεί στα ίδια λεφτά με τη special.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην μείνουμε στο θέμα της διαφοράς μεταξύ τους.

 

Αυτό που με απασχολεί είναι ποιά από τις 2 αξίζει περισσότερο τα λεφτά της..

Δηλαδή η Jazzmaster η συγκεκριμένη τα αξίζει περισσότερο από το συγκεκριμένο μοντέλο SG?

Η Standard έχει τόσο μεγάλη διαφορά από την Special?Ξέρω για τα Faded μοντέλα, αλλά το ίδιο ισχύει για τις Special?

Eγώ την Standard είχα παίξει και μου άρεσε πάρα πολύ.

 

http://www.thomann.de/gr/gibson_sgstd.htm

 

Τώρα όσον άφορα το τι ζητάω, είναι όντως το κάτι διαφορετικό.Έχω βρει αρκετές διαφορές μεταξύ Jazzmaster.Ο ήχος και το σχήμα της μου αρέσουν πάρα πολύ + θα της αλλάξω τα φώτα με τον καιρό..

Τι λέτε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου