Προς το περιεχόμενο

Imac - συμβουλες?


Metal_Tiger

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους...

Λοιπον εδω και καποιο καιρο μου εχει μπει η ιδεα να παρω εναν imac 20'' στα 2.66...

Ηθελα να ρωτησω κατι απλο, επειδη πολλα εχω διαβασει και καπου εχασα τη μπαλα.

Η ερωτηση μου ειναι αν θα εχω καποιο προβλημα για ηχογραφησεις στον imac? Θα τον παρω κυριως για "στουντιακη" δουλεια, για internet παιχνιδια και οτι αλλο εχω PC...

Εχω ενα midi controller e-mu xboard και μια ιο14 firewire alesis...

Καρτα σκεφτομαι να αλλαξω και να παρω η μια line 6 ux-2 η οτι αλλο μου προτεινεται...

Αυτο που θελω να προλαβω ειναι να μην εχω εκπηξεις, θελω ενα απλο και λειτουργικο συστημα να κανει τη δουλεια του χωρις κρασαρισματα κτλ...

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μία καλή επιλογή και δεν θα το μετανιώσεις. Πρέπει όμως να προσέξεις το εξής σημείο: πολλοί σύγχρονοι iMac έχουν ένα σημαντικό πρόβλημα ασυμβατότητας με διάφορες (ίσως όλες) τις κάρτες ήχου τύπου firewire. Μπορείς να αποφύγεις το πρόβλημα, είτε χρησιμοποιώντας κάποια κάρτα με συνδεσμολογία USB, είτε ζητώντας από τον προμηθευτή σου (το κατάστημα από το οποίο θα αγοράσεις την κάρτα ήχου) να σε διαβεβαιώσει ότι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με αυτό που σου πουλάει.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θελω να προλαβω ειναι να μην εχω εκπηξεις, θελω ενα απλο και λειτουργικο συστημα να κανει τη δουλεια του χωρις κρασαρισματα κτλ...

 

ε τοότε το βρήκες!!!!Πίστεψέ με δε θα απογοητευτείς...Χρησιμοποιώ  όπως και πολλοί άλλοι εδώ μέσα macintosh για τα πάντα όλα και κυρίως για ηχογραφήσεις χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα...Γρήγορα εύκολα χωρίς ιδιαίτερες προσπάθειες...Και μιας και που ανέφερες για αλλαγή κάρτας ήχου δύο πολύ τίμιες κάρτες ήχου οι οποίες είναι και professional επίπεδο για home recording(και χρησιμοποιώ) ειναι οι usb:  Audio kontrol 1 της Native Instruments καθώς και η Fast track Ultra της  M-audio

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ και τους 2!

πολλοί σύγχρονοι iMac έχουν ένα σημαντικό πρόβλημα ασυμβατότητας με διάφορες (ίσως όλες) τις κάρτες ήχου τύπου firewire. Μπορείς να αποφύγεις το πρόβλημα, είτε χρησιμοποιώντας κάποια κάρτα με συνδεσμολογία USB

 

Κατι ειχα ακουσει γι αυτο ελεγα και για την ux-2, μ αρεσε που την ειδα σε ενα φιλο σε pc, εχει και κολπακια με το podfarm κτλ και ψιλοβολευει νομιζω...

 

ε τοότε το βρήκες!!!!Πίστεψέ με δε θα απογοητευτείς...Χρησιμοποιώ  όπως και πολλοί άλλοι εδώ μέσα macintosh για τα πάντα όλα και κυρίως για ηχογραφήσεις χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα...Γρήγορα εύκολα χωρίς ιδιαίτερες προσπάθειες...

 

Αυτο ακριβως ψαχνω, θελω ενα απλο setup : Imac, καρτα ηχου, midi controller, monitors αλλα να μπορει να κανει δουλεια ευκολα και πανω απ ολα χωρις προβληματα και χωρις να χρειαζεται να εισαι προγραματιστης για να σου λειτουργει σωστα...

 

Τhanx και για τις καρτες που προτεινεις, οταν τον παρω θα τις δω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου ο imac είναι καλή λύση όσον αφορά σταθερότητα στο λειτουργικό και επιδόσεις. Επίσης έχεις και την αβάντα του Logic το οποίο με 400 ευρώ σου προσφέρει πέρα απο ένα εκπληκτικό επαγγελματικό sequencer και ένα τεράστιο πακέτο με samples και virtual όργανα (8 DVD) σε σχέση με τα 500 ευρώ που ζητάει το Cubase 5 συμφέρει.

 

Πρέπει όμως να προσέξεις ΠΟΛΥ τί κάρτα ήχου Firewire θα πάρεις. Οι νέοι imac δεν έχουν συμβατό chipset με όλες τις firewire κάρτες ήχου. Μεγάλη βλακεία αυτό, αλλά έτσι είναι. Η apple πάει να κόψει σιγά σιγά την firewire απο τα μικρό macbook και imac και να τα κάνει προνόμιο των pro.

 

Στον imac που είχα εγώ η Tascam FW1082 δούλευε άψογα, αλλά μόνο στο Leopard. Στα windows δεν την έβγαζε. Αν δεν σκοπεύεις να δουλεύεις με πολλά tracks πήγενε σε USB καλύτερα. Τo firewire έχει διάφορους περιορισμούς όπως το μήκος του καλωδίου. Στο σπίτι μου για παράδειγμα έχω ασύρματα τηλέφωνα και ρούτερ + το κινητό τα οποία δημιουργούν παράσιτα και όσο πιο μακρύ καλώδιο τόσο πιο πολλά παράσιτα αποροφάει. Οπότε πρέπει να είναι σε συγκεκριμένη θέση τυλιγμένο κλπ. Επίσης είναι ενοχλητικό το ότι πρέπει να συνδέεις τις συσκευές στη σειρά και όταν απενεργοποιείς μια η σύνδεση χάνεται σε όλη την σειρά.

 

π.χ. έχω μια κάμερα. Την βάζω με την κάρτα ήχου. Ανοίγω την κάμερα, χάνεται η σύνδεση. Κλείνω την κάμερα ξαναχάνεται η σύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ lambrosgg!

 

Πηγα σημερα να δω σε ενα μεγαλο μαγαζι του κεντρου, ρωταω τον πωλητη που ηταν στους mac και του λεω:

Ενδιαφερομαι για εναν imac στα 2.66 αλλα εχω ακουσει οτι υπαρχει καποιο προβλημα με το chipset και δεν υποστηριζει εξωτερικες καρτες ηχου firewire... Ξερεις κατι γι αυτο?

και μου ελεγε οτι να ναι, οτι δεν του εχουν αναφερει τιποτα τετοιο οι πελατες και δεν εχει μπει σε forum να δει κτλ... Και μετα με κοιταζε κανα λεπτο...

Να βοηθησει ηθελε ο ανθρωπος αλλα ρε παιδεια δε θα επρεπε να ξερουν αν υπαρχουν τετοια προβληματα...?

Τελος παντων,

 

Αν δεν σκοπεύεις να δουλεύεις με πολλά tracks πήγενε σε USB καλύτερα.

 

Μαλλον αυτο θα κανω, βασικα μονο κιθαρες θα ειναι αληθινες και τα υπολοιπα VSTi's

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ lambrosgg!

 

Πηγα σημερα να δω σε ενα μεγαλο μαγαζι του κεντρου, ρωταω τον πωλητη που ηταν στους mac και του λεω:

Ενδιαφερομαι για εναν imac στα 2.66 αλλα εχω ακουσει οτι υπαρχει καποιο προβλημα με το chipset και δεν υποστηριζει εξωτερικες καρτες ηχου firewire... Ξερεις κατι γι αυτο?

και μου ελεγε οτι να ναι, οτι δεν του εχουν αναφερει τιποτα τετοιο οι πελατες και δεν εχει μπει σε forum να δει κτλ... Και μετα με κοιταζε κανα λεπτο...

Να βοηθησει ηθελε ο ανθρωπος αλλα ρε παιδεια δε θα επρεπε να ξερουν αν υπαρχουν τετοια προβληματα...?

Τελος παντων,

 

Μην εμπιστεύεσαι πωλητές σε τέτοια ζητήματα. Μερικοί είναι ικανοί να σου πουν ότι δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα μόνο και μόνο για να πουλήσουν.

Αν έχεις κάποια συγκεκριμένη firewire στο μυαλό σου μπορείς να κάνεις μια αναζήτηση στο google και θα δείς. Αν υπάρχει πρόβλημα με τον imac σίγουρα θα έχει αναφερθεί σε κάποιο φόρουμ ή στα discussions της apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδερφε εγω εχω ακριβως το ιδιο μηχανακι που λες να παρεις περιπου

ενα εξαμηνο με καρτα ηχου firewire saffire le χωρις κανενα προβλημα(οσο αναφορα την καρτα)

οσο για το μηχανακι απο την μερα που το πηρα εχει ξεσκιστει στα κρασαρισματα.

το μονο προγραμμα που του εχω φορτωσει ειναι το logic και τιποτα αλλο.

και η πλακα ειναι οτι δεν χρειαζεται να κανω καμια εργασια,μπορει απλως να τον εχω

ανοιχτο και να δουλευω στο αλλο pc(windows) και να παγωνει ετσι ξαφνικα.

αλλες φορες μπορει να τον δουλευω συνεχεια π.χ για 2 ωρες και να μην μασαει.

δεν ξερω ισως ειναι προβληματικος απο την μανα του,αλλα ποια μαστορια να εμπιστευτω

να του ριξουν μια ματια? βλεπεις ειμαι και αρχαριος στον κοσμο των apple.

 

μην παιρνεις και μετροιτης την περιπτωση μου γιατι οπως σου ειπα μπορει να εχει προβλημα

απο την μαμα του.

 

Υ.Γ ρε παλικαρια που να τον παω να του ριξουν μια ματια εμπιστη?

 

ευχαριστω για την κατανοηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου αυτό που λες μου φαινεται εξαιρετικα περίεργο...Έχω και imac και macbook στα 2,4 με 2,5GB RAM έκαστο και δουλεύω εκτός από logic pro και express και άλλα βαρια προγράμματα όπως photoshop...Έχω πάνω του συνδεδεμένους 2 εξωτερικούς σκληρούς έναν 320 για το Time Machine και έναν 1Tb για ο,τιδήποτε άλλο...ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΡΑΣΑΡΕΙ ΠΟΤΕ...ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ!!!και τον έχω ανοιχτό 24ώρες για 6 μέρες ειλικρινά!

 

Τώρα φίλε Σάκη το καλύτερο που έχεις να κανεις είναι να κάνεις πρώτα ένα Repair Disk Permissions από το Disk Utility, να κατεβάσεις το προγραμματακι IceClean και να πραγματοποιήσεις όλες τις διεργασίες repair...Αλλιώς format, περνάς τα Οs απο την αρχή, κάνεις τα απαραιτητα updates και είσαι κύριος!

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου