Προς το περιεχόμενο

Ρυθμιση floyd


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα περισσοτερα που αναιρω σε αλλα ποστ ειναι συνηθως χαρακτηρισμοι ασχημοι που κανω αθελα μου αρκετες φορες πανω στην βιασυνη να απαντησω σε καποιες αντιπαραθεσεις-αντιλογοι σε αλλα μελη. Πολλες φορες η απολυτοσυνη μου (που προπαθω να την καταπολεμησω ;D ) με παρασυρει σε ασχημους χαρακτηρισμους που μετα μετανιωνω που τους εκανα χωρις να φταινε σε κατι τα αλλα μελη.

 

Αλλες φορες που αναιρω πραγματα που ειπα ειναι οτι ηταν εντελως κοτσανες ;D που εχω πεταξει χωρις να γνωριζω(κ χωρις να υποστηριζω οτι γνωριζω) σχετικα με καποιες συμβουλες σε καποιο νεο μελος που εχει καποια απορια. Γι'αυτο κ καμποσο καιρο τωρα εχω αλλαξει την υπογραφη μου σε αυτο που βλεπεις τωρα ωστε να αποφευγονταο οσο το δυνατον οι περισσοτερες παρεξηγησεις! ;D

 

Μακαρι να μπορουσα να γραψω κ περισσοτερους χαρακτηρες στην υπογραφη μου, αλλα δυστυχως δεν γινεται.. :) Φιλικα Δημήτρης ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις τη δυνατότητα καλύτερα να αλλάζεις χορδές κάθε φορά που αλλάζεις κούρδισμα.Αν ξοδέψεις αρκετό χρόνο θα δεις ότι πχ η τάση που έχει το set-up 9ρες+std tuning μπορεί να είναι ίδιο με το set-up 10ρες+ριγμένη ½ step.

Υπάρχουν στο net και υπολογιστές που βάζεις κούρδισμα και χορδές και υπολογίζεις τάση.Πάντα υπάρχουν αποκλίσεις ανάλογα με τη μάρκα των χορδών και τη κιθάρα.Μετά όμως από αρκετά πειράματα θα βρεις τα sweet spots και για κάθε κούρδισμα θα έχεις έτοιμες λύσεις.Όλα αυτά βέβαια αν θέλεις να αλλάζεις χορδές κάθε φορά που ξεκουρδίζεις, κάτι που είναι σχεδόν βέβαιο αν μιλάμε για ξεκούρδισμα όλων των χορδών για 2 η παραπάνω ημιτόνια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλακα που ειχα παθει με το edge κ μου σπασε τα νευρα ηταν οταν εβαλα καινουριες χορδες κ ηταν οκ για κανα 2 βδομαδες αν κ δεν επαιξα πολυ. κ βλεπω μετα απο καμια βδομαδα την γεφυρα να εχει βυθιστει απιστευτα κ να μην παιζει εννοειται κ επαθα πλακα! προφανως οι χορδες ειχαν χασει την αρχικη ταση τους κ τα ελατηρια τις νικησαν σε δυναμη.. Αλλα δεν το ειχα ξαναπαθει αυτο ποτε.. περιεργο.. κ νομιζω πως προσπαθησα τοτε να τις κουρδισω αλλα η γεφυρα ανεβαινε περισσοτερο απ'οτι το κανονικο οποτε ρυθμισα κ ελατηρια.. Φρικη εκεινη η μερα.. Πλεον εχω καιρο να ασχοληθω με τετοιες ρυθμισεις κ το μονο που κανω ειναι να κουρδιζω ισα ισα με Fine tuners ανα μηνα-2μηνο.

 

Παντως δεν αξιζει κιθαρα με floyd οσο συχνα κ καλα να το χρησιμοποιεις.. Ειναι περισσοτερα τα αρνητικα σε σχεση με τα θετικα που σου προσφερει.. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά αν δεν το χρειάζεστε τι το παίρνετε;

Και άντε το πήρατε, ψάξτε λίγο, διαβάστε πέντε πράγματα για να μην πάνε τα χρήματά σας χαμένα...

Αχ, η νεολαία τη σήμερον ημέρα... :P

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά αν δεν το χρειάζεστε τι το παίρνετε;

Και άντε το πήρατε, ψάξτε λίγο, διαβάστε πέντε πράγματα για να μην πάνε τα χρήματά σας χαμένα...

Αχ, η νεολαία τη σήμερον ημέρα... :P

 

+1

 

Eιναι κ κατι κιθαρονια ονειρο ομως κ οι κ---εταιρειες δεν τις βγαζουν χωρις floyd.. αλλη βλακεια κ αυτο :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επειδή με τα Floyd έχω στενή σχέση εδώ και χρόνια έχω να παραθέσω τα εξής συμπεράσματα που έχω βγάλει:

 

1) ποτέ δεν θα πετύχεις τόσο καλά διαφορετικά κουρδίσματα και με τόσο καλό intonation και action σε κιθάρα που ΔΕΝ φοράει Floyd Rose.

 

2) βαρύτερα κουρδίσματα σημαίνουν αυτομάτως και βαρύτερες χορδές!

 

    Για Β standard σε κιθάρα με 24 τάστα θεωρώ καλύτερο σετ χορδών το 11-54

    Για D standard σε κιθάρα με 24 ή 22 τάστα θεωρώ καλύτερο σετ χορδών το 11-48

    Για Ε standard σε κιθάρα με 24 ή 22 τάστα θεωρώ καλύτερο σετ χορδών το 10-46

 

Πρώτα φοράμε το σετ, κουρδίζουμε την κιθάρα και έπειτα βλέπουμε από την κλίση του FR πόσο πρέπει να σφίξουμε ή να χαλαρώσουμε τις βίδες. Μια λύση ακόμα είναι η προσθαφαίρεση ελατηρίων (από 2 έως 5).

 

3) Τα Floyd Rose τρέμολα πρέπει να είναι καλής ποιότητας για να μην ξεκουρδίζεται η κιθάρα σου. Προτείνω το αυθεντικό FR ή αυτό της Schaller (ο Schaller άλλωστε κατασκευάζει και τα αυθεντικά. Ίδιο ακριβώς τρέμολο με άλλο όνομα). Αν κάνετε μια επένδυση αγοράζοντας ένα από τα παραπάνω για την κιθάρα σας, πιστέψτε με ότι θα νοιώσετε ότι αγοράσατε καινούρια κιθάρα!

 

4) Τα Floyd Rose τρέμολα (όπως και τα τρέμολα τύπου Strato ή οι γέφυρες τύπου Tele), βολεύουν απίστευτα για σταθερά ρυθμικά παιξίματα μια και είναι τοποθετημένα χαμηλά σε σχέση με το σώμα της κιθάρας (FR δεν σημαίνει απαραίτητα "σολάρω").

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβως! ξεχασα να το αναφερω! σε φλουντ κιθαρα μ'αρεσει απιστευτα που οι χορδες ειναι σαυρα χαμηλα κ σε action αλλα κ στο σωμα! Σε βοηθαει σε ταχυτητα αρκετα κ βολευει κ απιστευτα! πιανεις κιθαρα χωρις φλουντ, παιζεις κατι κ μετα πας σε κιθαρα με φλουντ, παιζεις το ιδιο κ νομιζεις ξαφνικα πως σου εφυγε ενα βαρος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το floyd rose γενικά επανέρχεται πολύ δύσκολα. Ένας καλός τρόπος να το επαναφέρεις αν δεν έχεις πειράξει τίποτα άλλο είναι να ξεκουρδίσεις εντελώς και κάτω από το τρέμολο να βάλεις κάτι σταθερό όπως έναν αναπτήρα για παράδειγμα ώστε να το κρατάει σε ένα ύψος επιθυμητό. Μετά άρχισε να κουρδίζιες σε Μι πάλι. Αν τώρα έχεις πειράξει το ύψος και τα ελατήρια καλή τύχη. Επίσης αν θες να κάνεις down tune κάνε το ίδιο κόλπο που σου είπα απλά θα παίζεις σαν να μην έχεις floyd rose. Εν ώρα στούντιο ξέχνα τα όλα και φέρε back up αν θες μαιμουδιές στα κουρδίσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τέκαρε αυτο: http://www.jemsite.com/forums/f21/zr-tremolo-setup-guide-picstory-tons-of-pics-zrtremolo-48897.html

 

είναι αρκετα αναλυτικό για το setup του zr και έχει και φωτογραφίες! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά αν δεν το χρειάζεστε τι το παίρνετε;

Και άντε το πήρατε, ψάξτε λίγο, διαβάστε πέντε πράγματα για να μην πάνε τα χρήματά σας χαμένα...

Αχ, η νεολαία τη σήμερον ημέρα... :P

Χαχαχα  ;D

 

Ααα κατι αλλο γιατι το θεμα εχει καταντησει κ σαν διαφημιστικο της Schaller..

Καλο χρυσο αλλα μεχρι 12" rad. ταστιερες,μετα θελει shimming.

 

 

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου