Προς το περιεχόμενο

Ρυθμιση floyd


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια ibanez s470 και θελω να ριξω για μερικα κομματια το κουρδισμα σε C#.Για να ερθει το floyd στα ισια του θα πρεπει να αυξησω ή να μειωσω το string tension απο πίσω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το μειώσεις. Αλλά αν είναι για μερικά κομμάτια, στα υπόλοιπα τι θα κάνεις;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως βλακεια εκανα, θα μπορουσα να χρησιμοποιησω την παλια μου κιθαρα που εχει σταθερο bridge.. τωρα πως θα το ξαναφερω ακριβως εκει που ηταν??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω κανω αλλο σε τετοιες περιπτωσεις.. Φανταζομαι 9αρες φορας κ το action ειναι αρκετα χαμηλο, σωστα? αν αυτα ισχυουν τοτε αυτο που κανω εγω για χαμηλα κουρδισματα ειναι:

 

πρωτα ξελοκαρω τα locks, μετα παιρνω σταυροκατσαβιδο κ ξεβιδωνω σιγα σιγα τα ελατηρια απο πισω. τσεκαρω κουρδισμα, ξεβιδωνω κ αλλο αν χρειαστει, τσεκαρω κουρδισμα παλι κ μολις δω οτι εχω φτασει αρκετα κοντα στο κουρδισμα που θελω, κουρδιζω-λοκαρω-κ κουρδιζω με Fine tuners κ ετοιμος με το καινουριο κουρδισμα k σχετικα γρηγορα σε floyd! ;D

 

Το ελλατωμα αλλα κ πλεονεκτημα συγχρονως ειναιν οτι επειδη δεν ρυθμιζω τιποτα αλλο περα απο τα ελατηρια πισω η γεφυρα ανασηκωνεται ελαφρως κ εχω καπως ψηλοτερο action.

ΑΛΛΑ το χρειαζομαι κ το ψηλοτερο action ωστε να μην τριζει λογο χαμηλου κουρδισματος! ;)

 

Αλλα χωρις 2η κιθαρα δεν ξαναγυρνας σε στανταρ κουρδισμα εν ωρα στουντιο! ξεχνα το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα εχει απο πισω ροδελα για αυτη την δουλεια.. απλα τωρα που θελω να την ξαναβαλω στο κανονικο κουρδισμα νομιζω πως δεν ειναι οπως πριν δηλαδη νιωθω το floyd πιο χαλαρο και οι χορδες τριζουν.. Μ@μωτο ποτε θα μαθω ολα τα περι floyd..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το εχω ξεψαχνισει πληρως το edgeIII στην δικια μου ibanez κ ο μοναδικος ευκολος τροπος για να χαμηλωσεις κουρδισμα πιστευω ειναι ο παραπανω που σου ειπα.. Η βλακεια θα ειναι να ξεκουρδισεις πρωτα τις χορδες κ να τις πας στο κουρδισμα που θες κ μετα να ρυθμισεις τα ελατηρια. Εκει χαθηκε η μπαλα τελειως!!! γιατι η γεφυρα ειναι τελειως στον αερα κ στεκεται εκει μονο απο το γεγονος οτι υφισταται ιδια ταση κ απο τις χορδες κ απο τα ελατηρια! Σαν τραμπαλα κατα καποιον τροπο, αν στην μια πλευρα βαλεις καποιον ελαφρυτερο δεν προκειται ποτε να ισορροπησουν.. πρεπει να ναι παντα η ιδια ταση κ απο πλευρας χορδων κ απο πλευρας ελατηριων ωστε η γεφυρα να ειναι σε κανονικη θεση-υψος.

 

Οποτε αν εσυ ξεκουρδισεις απο στανταρ σε 1 τονο πχ χαμηλωτερα τοτε η γεφυρα πεφτει κ μετα πρεπει να χαλαρωσεις τα ελατηρια της γεφυρας για να την ανεβασεις ξανα. Αλλα αν το κανεις αυτο τοτε το κουρδισμα θα πεσει κ αλλο τονο το οποιο δεν θες κ εκει χαθηκε η μπαλα!!! Η γεφυρα θα ερθει στο υψος της αλλα σε κουρδισμα θα εισαι χαμηλωτερα. οποτε τοτε εσυ το λογικο που θα εκανες ηταν να κουρδισεις τεντωσεις ωστε να ερθεις στο κουρδισμα που θες αλλα η γεφυρα θα ερθει ψηλότερα τοτε με μεγαλο action!!! αστα να πανε!! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το εχω ξεψαχνισει πληρως το edgeIII στην δικια μου ibanez κ ο μοναδικος ευκολος τροπος για να χαμηλωσεις κουρδισμα πιστευω ειναι ο παραπανω που σου ειπα.. Η βλακεια θα ειναι να ξεκουρδισεις πρωτα τις χορδες κ να τις πας στο κουρδισμα που θες κ μετα να ρυθμισεις τα ελατηρια. Εκει χαθηκε η μπαλα τελειως!!! γιατι η γεφυρα ειναι τελειως στον αερα κ στεκεται εκει μονο απο το γεγονος οτι υφισταται ιδια ταση κ απο τις χορδες κ απο τα ελατηρια! Σαν τραμπαλα κατα καποιον τροπο, αν στην μια πλευρα βαλεις καποιον ελαφρυτερο δεν προκειται ποτε να ισορροπησουν.. πρεπει να ναι παντα η ιδια ταση κ απο πλευρας χορδων κ απο πλευρας ελατηριων ωστε η γεφυρα να ειναι σε κανονικη θεση-υψος.

 

 

 

 

φιλε με ολο το συμπαθειο βλακεια θα ειναι αμα ακολουθησει τον τροπο σου.

Με το να πειραζεις το action σε κιθαρα με τρεμολο ενω ειναι κουρδισμενη , ετσι αυτο που καταφερνεις ειναι να φθειρεις ανεπανορθωτα τις βιδες που στερεωνουν το τρεμολο και μετα εχεις προβλημα γιατι η κιθαρα ξεκουρδιζεται ευκολα.

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

φιλε με ολο το συμπαθειο βλακεια θα ειναι αμα ακολουθησει τον τροπο σου.

Με το να πειραζεις το action σε κιθαρα με τρεμολο ενω ειναι κουρδισμενη , ετσι αυτο που καταφερνεις ειναι να φθειρεις ανεπανορθωτα τις βιδες που στερεωνουν το τρεμολο και μετα εχεις προβλημα γιατι η κιθαρα ξεκουρδιζεται ευκολα.

 

To γνωριζω φιλε! 2 φορες το εκανα ολο κ ολο για δοκιμη! Εχω αγορασει κιθαρα με σταθερη γεφυρα για αυτην την δουλεια πλεον! ;)

Δεν γινοταν αλλιως! :)

 

Aν κ η δικια μου κατα μεγαλη τυχη δεν ξεκουρδιζεται καθολου! 2 μηνες ειχα να την πιασω κ ηταν καρφι το κουρδισμα!!! χαρα στο προσωπο μου επρεπε να δεις!! ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε γιατι το προτεινεις ?

πολλες φορες σε ιδιο thread τα ποστ σου ακυρωνουν το ενα το αλλο , λες και χειριζονται πολλοι χρηστες τον λογαριασμο zampination . Μηπως εχεις πολλαπλες προσωπικοτητες ?

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε γιατι το προτεινεις ?

πολλες φορες σε ιδιο thread τα ποστ σου ακυρωνουν το ενα το αλλο , λες και χειριζονται πολλοι χρηστες τον λογαριασμο zampination . Μηπως εχεις πολλαπλες προσωπικοτητες ?

 

Eγω στην δικια μου δεν παρατηρησα καποιο προβλημα με το κουρδισμα κανοντας αυτο που προτεινα, αλλα σιγουρα φθειρονται οι βολτες απο τις βιδες οποτε σε αυτο συμφωνω μαζι σου. για το οτι θα ξεκουρδιζεται πιο ευκολα μετα απο τετοιες αλλαγες το εχω παρατηρησει να το υποστηριζουν παμπολα ατομα σε ξενα φορουμ. Εξαλλου στο παιδι εξηγησα οτι αν θελει να το αλλαζει κ να το γυρναει παλι σε στανταρ κ να γινεται συνεχως αυτη η δουλεια του ειπα πως αυτο να το ξεχασει χωρις 2η κιθαρα. Οποτε προφανως δεν του ειπα να το κανει ντε κ καλα..

 

Οπως αν κοιταξεις παραπανω θα δεις πως δεν το προτεινω, του λεω πως εγω αυτο που κανω ειναι... μπλα μπλα μπλα..

 

Οχι δεν εχω παρατηρησει φαινομενο πολλαπλης προσωπικοτητας στον εαυτο μου! ;D Αλλα να μου πεις, θα το παρατηρουσα? Μαλλον οι αλλοι γυρω μου θα το εβλεπαν αυτο μονο! ;D ;D ;D

 

Μονο εγω διαχειριζομαι αυτο το προφιλ κ κανεις αλλος, εξαλλου εχω κ τα περισσοτερα στοιχεια μου φανερα στο προφιλ μου κ με γνωριζουν κ προσωπικα κανα 2 μελη. Κ οσοι επικοινωνουν μαζι μου μεσω πμ γνωριζουν κ το ακριβες μου ονοματεπωνυμο κ περισσοτερα στοιχεια. Κ ο ibanezas470 Μπορει να στο επιβεβαιωσει αυτο! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου