Προς το περιεχόμενο

Ορθογραφία + Φορουμ



Προτεινόμενες αναρτήσεις

υπάρχει λύση στο πρόβλημα:

λέγεται mozilla firefox με ωραιότατο πρόσθετο ορθογραφικό έλεγχο  ;D

 

+1000

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν είμαι κανένας σουπερ ορθογράφος κι εγώ,αλλά υπάρχει λύση στο πρόβλημα:

λέγεται mozilla firefox με ωραιότατο πρόσθετο ορθογραφικό έλεγχο

 

Αυτό ακριβώς. Αν μας ενδιαφέρει να γράφουμε σωστά τη γλώσσα μας, το διαδίκτυο προσφέρει ωραιότατο τρόπο να τη μάθουμε και καλύτερα. Ευκαιρία είναι.

 

Το έχω ξαναγράψει εδώ μέσα άλλωστε: η γλώσσα ενός λαού (γραπτός και προφορικός λόγος) είναι μεγάλο κομμάτι της ταυτότητάς του. Εμείς έχουμε βαλθεί και αυτό το κομμάτι να το ξεπαστρέψουμε με τη δικαιολογία ότι "δεν έγινε και τίποτα. Να περνάει το μήνυμα είναι το θέμα". Έλα όμως που δεν είναι έτσι.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ορθογραφικός έλεγχος δεν σώζει πάντα.

 

Ορθογραφικά πχ το προτείνεται αλλά και το προτείνετε είναι σωστά.

 

Σε ποιες περιπτώσεις πρέπει να τα χρησιμοποιείς, δεν θα στο πει κανένας ορθογραφικός έλεγχος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Παραθέτω άλλες δύο φορές που έχουμε τοποθετηθεί στο θέμα:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=3809.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=152562.0

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 'μενα παιδιά ο Μοτζίλας δεν είναι λύση. Δεν σου μαθαίνει να γράφεις ο Μοτζίλα, απλά σε προστατεύει απ' το να φανείς αγράμματος.

Αυτό που μ' ενοχλεί περισσότερο σ' αυτήν την χώρα και στην βλαχονοοτροπία του λαού της είναι η εθελοτυφλία του. Αν πάει κάποιος στον μανάβη και του βάλει στην σακούλα σάπιες ντομάτες θα γυρίσει πίσω και θα του κάνει το μαγαζί λαμπόγυαλο που του 'φαγε δύο ευρώ.

ΔΕΝ πάει να κάνει όμως το ίδιο και στο σχολείο, που ο δάσκαλος αντί να μάθει στα παιδιά του γράμματα κάθεται και ξύνεται.

Πόσο και ποιους βολεύει άραγε αυτή η κατάσταση; Ποιος κερδίζει από την απαξίωση της παιδείας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δε με ενοχλεί και τόσο.

Υπάρχουν πολλά άτομα διαφόρων ηλικιών στο φόρουμ οπότε είναι λογικό να δεις και κακή ορθογραφία κάπου.

Αν βγάζω νόημα και μπορώ να βοηθήσω θα το κάνω.

Μπορεί το περιβάλλον κάποιων να μην ήταν θετικό για να μάθουν ορθογραφίες κλπ και δεν μπορείς να κατηγορήσεις κανέναν επειδή ποτέ δεν ξέρεις.

Ok να το συζητήσουμε αλλά το poll το θεωρώ λίγο άσκοπο ρε συ.

Δηλαδή τι θα βγει αν μαζευτούν 100 άτομα που τους ενοχλεί?

Θα απαγορευτεί η είσοδος στους ανορθόγραφους?

Ή θα φτιαχτεί ειδική κατηγορία "Ανορθόγραφοι του φόρουμ ποστάρετε μόνο εδώ".

Είναι κάτι που μπορεί να ενοχλεί κάποιους απλά δεν νομίζω οτι είναι σωστά να γίνει ομαδοποίηση και συνεπώς τσουβάλιασμα.

 

φιλικά :)

 

 

Greg Howe scares me..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορεις να πεις σε καποιον να ξαναπαει σχολειο για να συμμετεχει σε ενα forum.

 

...και ούτε πρότεινε κανείς κάτι τέτοιο  ;)

 

ένα spell checker όμως δεν είναι δύσκολο να βάλει κανείς, θα πιάσει τα περισσότερα λάθη, και μέσα από τη διόρθωση θα "εκπαιδεύσει" τον γράφοντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το χυδαια ισως ειναι υπερβολικο.

 

Ναι ειμαι τεμπελης που δεν βαζω τονους.

 

Αλλα αυτο που ηθελα να κατακρινω κυριως, ειναι οτι δεν ενδιαφερομαστε αυτο που βγαινει στο ποστ να ειναι ευληπτο.

 

Οντως το "τι μου προτεινεται" ειναι σωστο, αλλα εχει σαν υποκειμενο καποια αορατη δυναμη.

 

Υ.Γ. οταν βλεπω να γραφουν ιναι αντι για ειναι.....  νομιζω οτι το χυδαιο ειναι μαλλον επιεικες

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 'μενα παιδιά ο Μοτζίλας δεν είναι λύση. Δεν σου μαθαίνει να γράφεις ο Μοτζίλα, απλά σε προστατεύει απ' το να φανείς αγράμματος.

+1.000

γιαυτο το κομματι τουλαχιστον εισαι απολυτα σωστος,απο εκει και περα ειναι πρωσοπικο θεμα του καθενος οπως εγραψα και πιο πανω.

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω άλλες δύο φορές που έχουμε τοποθετηθεί στο θέμα:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=3809.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=152562.0

 

ε να μην ανοίξει άλλη μια φορά...σε δουλειά να βρισκόμαστε

...αφού ψοφάνε μερικοί για καβγά.

 

μέχρι το βράδυ θα έχει φτάσει δεν ξέρω και εγώ πόσες σελίδες με τσακωμούς και όλα τα καλά.

 

και όλοι τώρα οι μάγκες διπλοτσεκάρουν τα ποστ τους πριν την δημοσίευση για να μην βγουν και λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου