Προς το περιεχόμενο

Επειδη ερχονται ΠΟΛΥ δυσκολοι καιροι..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 970
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

Ας παίξουμε το παρακάτω παιχνίδι (για να τελειώσει το θρεντ εδώ): Όποιος δεν έχει φοροδιαφύγει ΠΟΤΕ  (απ'αυτούς που κάνουν δήλωση στην εφορία) ΚΑΙ δεν έχει κάποιο παράνομο 'ακάλυπτο' στο σπίτι του να συνεχίσει να ποστάρει.

 

Οι υπόλοιποι ας το βουλώσουμε ΟΛΟΙ μας (κι εγώ μαζί) και ας είμαστε λίγο καλύτεροι, ο καθένας με τον τρόπο του!

 

Το ξεχνάμε πολύ συχνά το παραπάνω, εεε; Αλλά το θρεν 20 σελίδες τώρα.

 

(και για σημείωση, ως ελεύθερος επαγγελματίας, κάνω ότι γουστάρω στο χρόνο μου, αλλά τώρα είδα το θρεντ και μπόρεσα να απαντήσω και να το διαβάσω.)

 

/ψωνισμένο ποστ (<-τουλάχιστον με καταλαβαίνω και συγνώμη για το ύφος μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας παίξουμε το παρακάτω παιχνίδι (για να τελειώσει το θρεντ εδώ): Όποιος δεν έχει φοροδιαφύγει ΠΟΤΕ  (απ'αυτούς που κάνουν δήλωση στην εφορία) ΚΑΙ δεν έχει κάποιο παράνομο 'ακάλυπτο' στο σπίτι του να συνεχίσει να ποστάρει.

 

Οι υπόλοιποι ας το βουλώσουμε ΟΛΟΙ μας (κι εγώ μαζί) και ας είμαστε λίγο καλύτεροι, ο καθένας με τον τρόπο του!

 

Το ξεχνάμε πολύ συχνά το παραπάνω, εεε; Αλλά το θρεν 20 σελίδες τώρα.

 

(και για σημείωση, ως ελεύθερος επαγγελματίας, κάνω ότι γουστάρω στο χρόνο μου, αλλά τώρα είδα το θρεντ και μπόρεσα να απαντήσω και να το διαβάσω.)

 

/ψωνισμένο ποστ (<-τουλάχιστον με καταλαβαίνω και συγνώμη για το ύφος μου).

 

Δηλώνω άσπιλος και όχι γιατί δεν έτυχε αλλά συνειδητά.

 

Όσο θεωρείς ότι οι πάντες έχουν κάνει κουτσουκέλες και όσοι δεν έχουν κάνει θα κάνουν με την πρώτη ευκαιρία, τόσο δεν βοηθάς. Συγνώμη αλλά το βρίσκω επιεικώς τραγικό.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας παίξουμε το παρακάτω παιχνίδι (για να τελειώσει το θρεντ εδώ): Όποιος δεν έχει φοροδιαφύγει ΠΟΤΕ  (απ'αυτούς που κάνουν δήλωση στην εφορία) ΚΑΙ δεν έχει κάποιο παράνομο 'ακάλυπτο' στο σπίτι του να συνεχίσει να ποστάρει.

δεν θα με αφήσετε μόνο μου τώρα, έτσι;  ;D

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης μερικοί φαίνεται έχουν μείνει στις αρχές του 80 όσον αφορά τις προσλήψεις στο δημόσιο.Έχουν γίνει σημαντικά βήματα (όπως ΑΣΕΠ και λοιποί διαγωνισμοί) που έχουν ως στόχο να κάνουν τις προσλήψεις αξιοκρατικές και δίκαιες.Σίγουρα έχουμε δρόμο μπροστά μας μέχρι την κατάργηση του Μέσου αλλά δε μπορούμε να ακυρώνουμε τις προσπάθειες που έχουν γίνει.Τα τελευταία χρόνια πολλοί μπαίνουν στο δημόσιο με το σπαθί τους , δεν είναι όλοι λαμόγια και κομματόσκυλα.     

 

 

Εφ όσον λειτουργεί ακόμα το μέσον, άς είναι και "παράλληλα" ή συμπληρωματικά στον ΑΣΕΠ, τί ακριβώς βλέπεις σάν πρόοδο απο το '80 και μετά?

Το 2010 κάποιο μπαίνουν με ΑΣΕΠ και οι υπόλοιποι με "συνέντευξη"  ;D

Πιστεύεις πραγματικά οτι οι πολιτικοί και τα κόμματα έχουν σάν στόχο να κάνουν τις προσλήψεις αξιοκρατικές και δίκαιες ?

Φίλε μου άν γίνει ποτέ κάτι τέτοιο, μόνο απο τους πολιτικούς δέν θα γίνει. Είναι ασύμβατη κατάσταση με το πολιτικό ρουσφέτι που τους εξασφαλίζει την εκλογική τους πελατεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ας παίξουμε το παρακάτω παιχνίδι (για να τελειώσει το θρεντ εδώ): Όποιος δεν έχει φοροδιαφύγει ΠΟΤΕ  (απ'αυτούς που κάνουν δήλωση στην εφορία) ΚΑΙ δεν έχει κάποιο παράνομο 'ακάλυπτο' στο σπίτι του να συνεχίσει να ποστάρει.

 

Χεχεχε... Νικόλα υπήρξες καταλύτης  ;D

ΥΓ: Ξέχασες και το «λάδωμα» ή «γρηγορόσημο».

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε πολλά σημεία με τον φίλο Noizer !

 

Τρισάθλιο το κείμενο με τα ποντίκια , γραμμένο προφανώς από σκληροπυρηνικούς Νεοφιλελεύθερους με κλασσικό –made in USA- όνειρο τυχοδιώκτη wannabe καπιταλιστή : Να φτιάξει εταιρία σε τρεις ώρες και να αρχίσει κατευθείαν να πλουτίζει (βάζοντας άλλους να δουλεύουν 10 ώρες σαν σκλάβοι).

Tο πιο δυσοίωνο από αυτή αυτή την κρίση είναι πως κατάφεραν να αποπροσανατολίσουν πολύ κόσμο από την ουσία του προβλήματος.Λες και για όλο αυτό το χάλι φταίνε αποκλειστικά και μόνο οι κομματικές προσλήψεις.Ούτε λόγος για την ασυδοσία των τραπεζών (που πήραν αμέσως δωράκι πολλά δις όταν κλάφτηκαν-γιατί ταχα μου κινδύνευσαν!) , τον σκοτεινό ρόλο κολοσσιαίων χρηματοπιστωτικών επιχειρήσεων τύπου Goldmann Sachs , που κρατάνε ομήρους ολόκληρα κράτη , την υπονόμευση του ευρώ από τους αμερικάνους και γενικά για την ανεξέλεγκτη συγκέντρωση πλούτου σε λίγους εις βάρος των πολλών.Για την απροθυμία και ανικανότητα του κράτους να εφαρμόσει ένα δίκαιο σύστημα φορολόγησης που θα τα πάρει –επιτέλους- από όσους έχουν να τα δώσουν αλλά γλιτώνουν με διάφορα μέσα (φοροδιαφυγή-ψεύτικα στοιχεία , κονέ , λαδώματα και λοιπές λαμογίες που μια χαρά κυριαρχούν στο χώρο των  επιχειρήσεων).

Σας αρέσει η κατάσταση στον ιδιωτικό τομέα ή  μήπως  απλά φθονείτε τους δημ.υπαλλήλους ; Η κλεψιά δεδουλευμένων , η ανασφάλιστη εργασία , οι αναγκαστικές υπερωρίες-συχνά απλήρωτες- , ο φόβος της απόλυσης , το κακό κλίμα , ο ανταγωνισμός-χαφιεδισμός μεταξύ υπαλλήλων , όλα αυτά κυραρχούν στον αγαπημένο σας ιδιωτικό τομέα.

Το κράτος μέσω θεσμών θα έπρεπε να παρεμβαίνει περισσότερο στον τρόπο λειτουργίας των ιδιωτικών επιχειρήσεων με σκοπό να προστατεύσει τα δικαιώματα του εργαζομένου , του αδύναμου. 

Επειδή το Δημόσιο έχει τα στραβά του , δε σημαίνει πως πρέπει να το καταργήσουμε και να τα δώσουμε όλα στο ιδιωτικό κεφάλαιο , αλλά να δούμε πώς θα το βελτιώσουμε.Το ίδιο κάνουν και με τα Πανεπιστήμια.Τα αφήνουν να ρημάξουν ώστε να δεχθούμε ωσάν σωτήρες τους ιδιώτες σε αυτό το χώρο.Που έχουν ως αποκλειστικό σκοπό το μέγιστο κέρδος.

Επίσης μερικοί φαίνεται έχουν μείνει στις αρχές του 80 όσον αφορά τις προσλήψεις στο δημόσιο.Έχουν γίνει σημαντικά βήματα (όπως ΑΣΕΠ και λοιποί διαγωνισμοί) που έχουν ως στόχο να κάνουν τις προσλήψεις αξιοκρατικές και δίκαιες.Σίγουρα έχουμε δρόμο μπροστά μας μέχρι την κατάργηση του Μέσου αλλά δε μπορούμε να ακυρώνουμε τις προσπάθειες που έχουν γίνει.Τα τελευταία χρόνια πολλοί μπαίνουν στο δημόσιο με το σπαθί τους , δεν είναι όλοι λαμόγια και κομματόσκυλα.     

 

If there is a new way I 'll be the first in line!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλώνω άσπιλος και όχι γιατί δεν έτυχε αλλά συνειδητά.

 

Όσο θεωρείς ότι οι πάντες έχουν κάνει κουτσουκέλες και όσοι δεν έχουν κάνει θα κάνουν με την πρώτη ευκαιρία, τόσο δεν βοηθάς. Συγνώμη αλλά το βρίσκω επιεικώς τραγικό.

+1 Δεν έχω ποστάρει 20 σελίδες τώρα αλλά από το Νικόλα πια. Έπεσα από τα σύννεφα!

 

Παρεπιπτόντως περί της εφεύρεσης νέων θέσεων. Μην ανησυχείτε η βάση του 10 καταργήθηκε πάλι ώστε οι σχολές οι οποίες υπολειτούργησαν να ξαναζωντανέψουν πάλι, όπως και οι γύρω καφετέριες και ενοικιαστές.

 

+1000 για το θέμα και την έκβαση του 20 σελίδες με πολύ ενδιαφέρουσες τοποθετήσεις. Keep up!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας παίξουμε το παρακάτω παιχνίδι (για να τελειώσει το θρεντ εδώ): Όποιος δεν έχει φοροδιαφύγει ΠΟΤΕ  (απ'αυτούς που κάνουν δήλωση στην εφορία) ΚΑΙ δεν έχει κάποιο παράνομο 'ακάλυπτο' στο σπίτι του να συνεχίσει να ποστάρει.

 

Οι υπόλοιποι ας το βουλώσουμε ΟΛΟΙ μας (κι εγώ μαζί) και ας είμαστε λίγο καλύτεροι, ο καθένας με τον τρόπο του!

 

Το ξεχνάμε πολύ συχνά το παραπάνω, εεε; Αλλά το θρεν 20 σελίδες τώρα.

 

(και για σημείωση, ως ελεύθερος επαγγελματίας, κάνω ότι γουστάρω στο χρόνο μου, αλλά τώρα είδα το θρεντ και μπόρεσα να απαντήσω και να το διαβάσω.)

 

/ψωνισμένο ποστ (<-τουλάχιστον με καταλαβαίνω και συγνώμη για το ύφος μου).

 

Φιλε νικο, ξερεις πολύ καλα πως σε συμπαθω και σε εκτιμω. Αλλα δυστυχως εισαι λαθος.

Και θα εξηγησω λιγο πιο συγκεκριμενα τι εννοω παροτι παραβαινει τους κανονες του φορουμ για τις πολιτικες τοποθετησεις.

 

Οσα χρονια εχω ζησει στην ελλαδα, εχω το κρατος όχι απλα να με βοηθαει, αλλα απολυτο εχθρο μου κάθε μερα και κάθε στιγμη.

Και μιλαω σαν μαθητης, σαν ασθενης, σαν επιχειρηματιας, σαν φορολογουμενος, σαν πολιτης γενικοτερα.

 

Για αυτό, για τα χαλια της ελλαδας δεν σκεφτομαι ουτε στιγμη  ‘’φταιω και εγω με την σταση μου’’ γιατι πολύ απλα ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ.

Ζω σε έναν κοσμο που αν δεν φροντισω μονος μου τον εαυτο μου, το κρατος προνοιας, κοινωνικης δικαιοσυνης η όπως αλλιως θελεις πες το, όχι απλα δεν θα με φροντισει, αλλα θα με τσακισει κατω.

 

Ξερω πως οσα λεω ισως ακουστουν σε καποιους σαν φτηνες δικαιολογιες, αλλα ετσι το βλεπω.

 

p.s. δεν εχω βρει χρονο να διαβασω ολοκληρο το θεμα, γιατι ειναι πολλες σελιδες και ειμαι γραφειο.

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φίλος fleamail παρατήρησε πιο πάνω ότι το θέμα έχει φτάσει τις δέκα σελίδες και δεν έχει εκτραπεί. Ο λόγος είναι πολύ απλός:

 

Όλοι όσοι διαβάζουν ή γράφουν σε αυτό το θέμα (ή, σχεδόν όλοι) νομίζουν ότι "ναι μεν έρχονται δύσκολες ημέρες, αλλά αυτό θα θίξει τους άλλους πολύ περισσότερο απ' ότι θα θίξει εμένα".

 

Δεν θα είχα αντίρρηση να το πιστέψω αυτό, αλλά ο απίστευτα μεγάλος αριθμός δημοσίων υπαλλήλων (μόνιμων και συμβασιούχων), καθιστα στατιστικά πιθανότατο ότι οι περισσότεροι από τους συμμετέχοντες θα τα δουν όλα και μάλιστα έγχρωμα.

 

Είναι υποθέτω τυπική ανευθυνότητα το να μην αναγνωρίζεις τις ευθύνες σου ακόμη και την ώρα που τις πληρώνεις, αλλά θα πρότεινα στον fleamail (τελικά, είναι ρομαντικό αυτό το παιδί) να επαναλάβει το thread σε ένα περίπου χρόνο, όταν οι διάφοροι δημόσιοι θα μισούν τους υπόλοιπους όπως (το δηλώνουν άλλωστε) μισούν τους πρώην εργοδότες τους.

 

Είμαι βέβαιος ότι τότε, το κλίμα θα είναι πολύ διαφορετικό.

 

 

Ξέρετε ποιος...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου