Προς το περιεχόμενο

Επειδη ερχονται ΠΟΛΥ δυσκολοι καιροι..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι τους μεγαλύτερους.

Να φύγω από την Ελλάδα όταν τελειώσουν οι προπτυχιακές σπουδές μου ή όχι?

Αυτό το λέω γιατί πολλοί μου λένε να μείνω να παλέψω.Και εγώ συμφωνώ.Θα είχα τη διάθεση να παλέψω αλλά δεν μου άφησαν τίποτα για να παλέψω.Εκτός του ότι μου έχουν πάρει όλα τα όπλα.Οι συνομήλικοί μου γράφονται σε εκτροφεία των κομμάτων  πέφτοντας με τα μούτρα στην ένταξη του διεφθαρμένου συστήματος, φράζοντας από τώρα το μυαλό τους και πιστεύοντας ότι πάντα θα έχουν ένα ΄΄γνωστό΄΄ ένα ΄΄μέσο΄΄ τέλος πάντων, να τους ξελασπώνει κάθε φορά που τα βρίσκουν σκούρα.Οι υπόλοιποι δεν έχουν ιδέα τι συμβαίνει και ξημεροβραδιάζονται σε καφετέριες και μπουζούκια συζητώντας καίριας σημασίας ζητήματα όπως κομμωτήριο,showbizκλπ.Για τον ευρύτερο κοινωνικό μου περίγυρο το ότι θέλω να πάρω πτυχίο κιθάρας αντί για ειδίκευση στα ξέκωλα και στη Μύκονο αποτελεί ανέκδοτο.Το ότι ασχολούμαι με τις φιλοσοφικές και μαθηματικές προεκτάσεις της μουσικής και αφιερώνω ώρες δουλειάς για την τελειοποίηση των δημιουργιών μου να μην το συζητήσω πως τους φαίνεται.Μόνο οι λιγοστοί φίλοι μου που διαβάζουν καμιά εφημερίδα, ψάχνονται, ξέρουν λίγο τι τους γίνεται και μπορούμε και μιλάμε.

Τι να κάνω λοιπόν?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 970
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Η μειώσεις στους μισθούς στον ιδιωτικό τομέα είναι πολύ λεπτό θέμα: Υπάρχουν συλλογικές συμβάσεις εργασίας, που η καταπάτηση τους δεν είναι εύκολη υπόθεση και αν συμβεί συνεπάγεται... πραξικόπημα. Βεβαίως όπως έχει γίνει η κατάσταση δεν ξέρουμε τι ξημερώνει αύριο, αλλά όλη αυτή η ρητορική περί ανταγωνιστικότητας που πρέπει να αποκτήσει η Ελλάδα τι αφορά; Φυσικά την μείωση των μισθών στον ιδιωτικό τομέα... Οπότε τι ήθελε να πει ο Στρος Καν όταν έλεγε προχθές ότι πρέπει να γίνουμε πιο ανταγωνιστικοί; Ο δημόσιος τομέας πχ τι το εξαγώγιμο παράγει για να είναι ανταγωνιστικό στις διεθνείς αγορές- κάποιες υπηρεσίες ΟΚ και η ανταγωνιστικότητα του μάλλον συνεπάγεται αποκρατικοποιήσεις. Φυσικά δεν έχουν μείνει και πολλά για πούλημα: Λίγος ΟΤΕ, ο ΟΣΕ, η εθνική τράπεζα, μερικά λιμάνια και αεροδρόμια...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να κάνω λοιπόν?

 

Αν μπορούσα να την κάνω αύριο, θα το έκανα και με τα πόδια ... μιας και τα αεροπλάνα μάς τελείωσαν. Μετανοιώνω που δεν το έκανα όταν έπρεπε και δυστυχώς όταν έφυγα σε κάποια φάση δεν ήταν για πάντα, εκ των πραγμάτων.

 

Δεν πιστεύω ότι αξίζει κάποιος να επενδύει τη ζωή του και τα όνειρά του σ' αυτή τη χώρα. Οπότε κατά τη γνώμη μου, αν μπορείς κάν' την.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν μπορούσα να την κάνω αύριο, θα το έκανα και με τα πόδια ... μιας και τα αεροπλάνα μας τελείωσαν. Μετανοιώνω που δεν το έκανα όταν έπρεπε και δυστυχώς όταν έφυγα σε κάποια φάση δεν ήταν για πάντα, εκ των πραγμάτων.

 

Δεν πιστεύω ότι αξίζει κάποιος να επενδύει τη ζωή του και τα όνειρά του σ' αυτή τη χώρα. Οπότε κατά τη γνώμη μου, αν μπορείς κάν' την.

Μαζί σου και δυστυχώς και εγώ δεν την έκανα όταν έπρεπε...

@ Κάφκα: Καλά έκανες και το ανέβασες αλλά είναι μια ώρα και βάλε... Πρέπει να το δούμε με ησυχία... όταν τελειώσει ο διάλογος μας.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι τους μεγαλύτερους.

Να φύγω από την Ελλάδα όταν τελειώσουν οι προπτυχιακές σπουδές μου ή όχι?

Αυτό το λέω γιατί πολλοί μου λένε να μείνω να παλέψω.Και εγώ συμφωνώ.Θα είχα τη διάθεση να παλέψω αλλά δεν μου άφησαν τίποτα για να παλέψω.Εκτός του ότι μου έχουν πάρει όλα τα όπλα.Οι συνομήλικοί μου γράφονται σε εκτροφεία των κομμάτων  πέφτοντας με τα μούτρα στην ένταξη του διεφθαρμένου συστήματος, φράζοντας από τώρα το μυαλό τους και πιστεύοντας ότι πάντα θα έχουν ένα ΄΄γνωστό΄΄ ένα ΄΄μέσο΄΄ τέλος πάντων, να τους ξελασπώνει κάθε φορά που τα βρίσκουν σκούρα.Οι υπόλοιποι δεν έχουν ιδέα τι συμβαίνει και ξημεροβραδιάζονται σε καφετέριες και μπουζούκια συζητώντας καίριας σημασίας ζητήματα όπως κομμωτήριο,showbizκλπ.Για τον ευρύτερο κοινωνικό μου περίγυρο το ότι θέλω να πάρω πτυχίο κιθάρας αντί για ειδίκευση στα ξέκωλα και στη Μύκονο αποτελεί ανέκδοτο.Το ότι ασχολούμαι με τις φιλοσοφικές και μαθηματικές προεκτάσεις της μουσικής και αφιερώνω ώρες δουλειάς για την τελειοποίηση των δημιουργιών μου να μην το συζητήσω πως τους φαίνεται.Μόνο οι λιγοστοί φίλοι μου που διαβάζουν καμιά εφημερίδα, ψάχνονται, ξέρουν λίγο τι τους γίνεται και μπορούμε και μιλάμε.

Τι να κάνω λοιπόν?

 

 

Δεν ειναι αποφαση που μπορεις να την παρεις ελαφρια. Υποψην ομως οτι παντα μπορεις να πας εξω για ενα πτυχιο και, αφου πραγματικα δεις και την αλλη μερια του φραχτη, τοτε να αποφασισεις τι πραγματικα θελεις να κανεις.

Αν πας εξω και δε σου αρεσει, γυρνας πισω. Στη χειροτερη εχασες χρονο και χρημα αλλα ξερεις οτι δεν εκανες την επιλογη σου στα τυφλα.

Απο την αλλη μπορεις να μεινεις εδω και, εφοσον εχεις και το "μικροβιο" οπως βλεπω, σε 10, 20 χρονια απο τωρα να αναρωτιεσαι "αραγε αν ειχα φυγει τοτε..."

 

Δεν ανηκω στους "μεγαλυτερους" αλλα ειπα να σου πω τα παραπανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με τον ιδιωτικό τομέα είναι οτι αποτελεί την πηγή εσόδων των ταμείων και αν δοθεί η δυνατότητα σε ελαστικές απολύσεις, δικαιολογίες για μειώσεις μισθών και άλλα ωραία, αυτομάτως τα πράγματα στα ταμεία θα γίνουν ακόμα πιο ζοφερά. Δεδομένης της ήδη τραγικής κατάστασης, κάτι τέτοιο θα γινόνταν η ταφόπλακα των ταμείων. Αρα αντί για ανταγωνιστικότητα, που ούτως ή άλλως δεν βελτιώνεται και καθόλου από τέτοιου είδους μέτρα, θα έχουμε ακόμα μεγαλύτερα προβλήματα. Κοινώς, δεν υπάρχει ουσιαστική λογική πίσω από αυτά τα μέτρα. Τα φιντάνια του ΔΝΤ και του Eurogroup δεν είναι πάντα τόσο involved.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συγνώμη που θα βγω off topic, αλλά αν βλέπετε το έκτακτο στον Alpha, οι τρομοκράτες έχουν χιούμορ! Η κεντρική γιάφκα τους ήταν απέναντι από τα δικαστήρια στην Ευελπίδων!

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πάταξη της φοροδιαφυγής και της εισφοροδιοαφυγής θα βοηθούσε πάρα πολύ

 

ως προς το πρώτο: όλος ο πλούτος γύρω μας, τα γεμάτα ακριβά νυκτερινά μαγαζιά, τα 8κύλινδρα τζιπ, οι εντυπωσιακές βίλες, ως επί το πλείστον τα έχουν άτομα που κινούνται κάτω από τα ραντάρ της εφορίας

 

ως προς το δεύτερο: για το 2009, το ύψος της εκτιμάται στα 8δις ευρώ, με αυξητικές τάσεις

 

βγαίνει ένας ευνοϊκός νομος για όσους χρωστάνε πολλά, προβλέπει σοβαρή έκπτωση του υπόλοιπου και αποπληρωμή με μια σειρά δόσεων, δίνουν την πρώτη δόση, παίρνουν ασφαλιστική ενημερότητα, και δεν δίνουν τις υπόλοιπες δόσεις, απλά περιμένουν την επόμενη παρόμοια ευνοϊκή ρύθμιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να κάνω λοιπόν?

 

Φυγε...

 

Φυγε..ΧΘΕΣ.

 

Εκτος κι αν παψει η Ελλαδα να ειναι κομμουνιστικη χωρα οπου το ROI ειναι εγκλημα και ερθει κανεις ανθρωπος να ΕΠΕΝΔΥΣΕΙ στη χωρα απο το εξωτερικο (οχι μονο ενας δηλ.αλλα πολλοι,γιατι αν δε γινει κατι τετοιο .... ζητω που καηκαμε...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε c Superfunk δε μας έχεις πει όμως τι σε κρατάει εδώ και δεν έχεις φύγει κι εσύ  ;D 8)

 

Με το συμπάθειο δηλαδή, απλά το έχω μεγάλη απορία βάση του κραξήματος που ρίχνεις!  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου