Προς το περιεχόμενο

Επειδη ερχονται ΠΟΛΥ δυσκολοι καιροι..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

για τους σημερινους φοιτητες ειναι απλα το εφαλτηριο ωστε να γινουν επαγγελματιες διαδηλωτες.....μονο αυτο μαθαινουν (τις 3 ημερες του χρονου που δεν ειναι υπο καταληψη ... ;D)

 

Καταραμένες ΔΑΠ και ΠΑΣΠ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 970
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγω δεν εχω δει ουτε αντρα.

 

Λύπηρη η αληθεια αλλα ποναει,η ποιοτητα του εγχωριου ανθρωπινου δυναμικου (σε ολα τα επιπεδα) ειναι ΤΡΑΓΙΚΗ (και πως να μην ειναι με τετοια πανεπιστημια και σχολεια).

Και τα ..700 ΠΟΛΛΑ ειναι στη συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων... :-\

 

Σε τι τομεα μιλαμε; Εγω μιλαω για καθαρα τεχνικο τομεα, οπου η ασχετοσυνη και η κουλαμαρα πηγαινε συννεφο (δεν ηταν προνομιο μονο των γυναικων αλλα ουτε μια ρε παιδι μου;). Για αλλους τομεις δεν ξερω.

 

τα 700 ευρω ειναι απλως για φαπες. Με 700 ευρω μισθο (η και 1000) και ΜΗΔΑΜΙΝΗ επενδυση στον εργαζομενο, χανει ο εργοδοτης γιατι αν ο εργαζομενος ειναι καλος θα την κανει αργα η γρηγορα για καλυτερα (θα στον τσιμπησουν, πως το λενε), αλλιως εχεις ξεμεινει με τη μπαχατελα.

 

Οσο για τα πανεπιστημια, εγω σπουδασα μεν εξω (σε καλο πανεπιστημιο, βασει επισημων στατιστικων), ειδα 5-10 πραγματα ΑΛΛΑ ειδα και πολλα "μπουζουκια" φοιτητες, ανεξαρτητως ιδρυματος.

 

Οπως και ως εργαζομενος εξω ειδα 5-10 πραγματα, τα οποια εφαρμοσα και βγαζω ενα μεροκαματο ΕΛΛΑΔΑ σε καλες συνθηκες (ΑΚΑ δεν εχω το λυκοσκυλο πανω απο το κεφαλι μου, αν βγαινει η δουλεια κανεις οτι θες. Εισαι μαγκας; Τα αυτοματοποιεις ολα και ποσταρεις στο νοηζ), ειδα και ****χανεια ομως. Οποτε ολα ειναι σχετικα.

 

edit: Οι ρυθμοι των ποστ ειναι ΚΑΤΑΓΙΣΤΙΚΟΙ, μεχρι να ποσταρω επεσαν 5 μυνηματα. Παντως ρε παιδια χαιρομαι που κραταμε ενα επιπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 700 ευρω ειναι απλως για φαπες. Με 700 ευρω μισθο (η και 1000 η και 1200) και ΜΗΔΑΜΙΝΗ επενδυση στον εργαζομενο, χανει ο εργοδοτης γιατι αν ο εργαζομενος ειναι καλος θα την κανει αργα η γρηγορα για καλυτερα, αλλιως εχεις ξεμεινει με τη μπαχατελα.

 

Σε αυτο εχεις απολυτο δικιο,για αυτο αλλωστε σε σοβαρες επιχειρησεις απλα δεν υπαρχουν μισθοι των 700 ευρω.

 

Αλλα για να ερθουν αρκετες σοβαρες επιχειρησεις στην Ελλαδα (η και να δημιουργηθουν εγχωριες) πρεπει να ΜΠΟΡΟΥΝ να επενδυσουν και τωρα δεν μπορουν.

 

στο πρώτο έτος είδε με έκπληξη και απορία να τους διδάσκουν επίλυση τριωνύμου όταν στις πανελλήνιες δίναμε ολοκληρώματα....Για να μην ξεχνιόμαστε, έτσι?  

 

Αυτο δεν ειναι παιδεια,ειναι υπερβολη,ετσι κι αλλοιως απο τη μια μπαινουν και απο την αλλη βγαινουν...απο το ολοκληρωμα θα σωθεις?

 

Στις ΗΠΑ παντως που εκανα τα μεταπτυχιακα μου αν εχανες εστω και ΕΝΑ μαθημα τη χρονια σε εδιωχναν με τις κλωτσιες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...θα συμφωνήσω σ'ένα βαθμό μαζί σου,αλλά δεν αποτελεί το σύνολο.

ξέρω ανθρώπους (ειδικά γυναίκες)που ψάχνουν μία ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ δουλειά και δεν βρίσκουν.

 

Σοβαρά(χωρις ειρωνία);εμένα η δικια μου συνέχεια βρίσκει δουλειες σε φάση να διαλέγει.Τωρα δουλεύει part time σε promotion με 65 e 5ωρο.Το εψαξε και το κυνυγησε ομως...Και γενικά πάντως οσο αφορα την ανεργια ειναι πιο ευκολα τα πράγματα κατ εμε στις γυναικες.Καφετέριες,baby sitting,promotions κτλ.Μιλάω για νέες ηλικιες.

 

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=11&la=1&ct=7&artid=4570452

 

http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=153242

(και τα σχολια απο κάτω)

 

Τα παραπάνω τροφη για σκέψη(ο καθένας τα ερμηνευει οπως θέλει).Δεν εχω γράψει ακομα τη γνώμη μου γιατι προσωπικα πιστευω οτι ολα τα κοινωνικα-οικονομικα προβληματα ειναι πολιτικα με την ευρεια εννοια της λέξης.πάντως γενικα audiokostas και σε κάποια(οχι ολα)Superfunk με καλύπτουν αρκετα.

 

ρε δε σας προλαβαινω...... ;D ;D ;D

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παραπάνω τροφη για σκέψη

 

καλα τα περι του ασφαλιστικου αστα....(μπροστα στο προβλημα αυτο το δημοσιο χρεος/ελειμα ειναι απλα ΑΝΕΚΔΟΤΑ)......εχει να γινει......

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα όλα τα post που υπήρχαν ως τη στιγμή που άρχισα να γράφω και τη δική μου γνώμη στο θέμα.Με μερικές απόψεις οφείλω να ομολογήσω το στομάχι μου έγινε κόμπος.Διάβασα για κλασικό Ελληνάρα,για Έλληνες που πρεπει να πάψουν να είναι Έλληνες και δεν ξέρω ακόμα πόσα μεμψίμοιρα.Συμφωνώ έρχονται δύσκολοι καιροί,τόσο δύσκολοι που αδυνατούμε να το φανταστούμε ακόμα.Ένα πράγμα όμως δεν μπορώ να δεχτώ.Δέν δέχομαι την άποψη πως με τόση ανέχεια που περνάει ο κοσμάκης και με όλη την επιπλέον που επακολουθεί θα συνεχίσει να μη μιλάει.Ο κόσμος δε θα μιλήσει απλά,θα ΦΩΝΑΞΕΙ.Και φωνή λαού οργή Θεού.Και δε θα είναι σε παρωχημένα συλλαλητήρια οργανωμένα απο σαπιοκοιλιάδες δεινόσαυρους της δεκαετίας του 80.Θα είναι κάθε μέρα,σε κάθε μέρος και αναγκαστικά πλέον τη σωστή ώρα για το σωστό λόγο.Ο φόβος μου είναι πως θα δούμε ακραίες αντιδράσεις,σε καθημερινές στιγμές μας.Αλλά η ελπίδα μου είναι πως οι υπάνθρωποι που μας φτάσαν ως εδώ θα χάσουν τον ύπνο τους.Όταν γκρεμίζεται το σύστημα ξεκινάει πάντα από κάτω αλλά ΕΥΤΥΧΩΣ θα τους πάρει η μπάλα.Η ανοχή και συνενοχή του κόσμου αναγκαστικά δε θα υπάρχει πλέον.Και ελπίζω οτί θα εκτιμήσει περισσότερο αυτά τα λίγα που θα του έχουν μείνει και προστατεύοντας τα η σκούπα θα πάρει πολλούς απο αυτούς που μας γλεντάνε κοινωνικά,πολιτικά,οικονομικά και ιδεολογικά,μήπως τα παιδιά και εγγόνια μας δούνε λίγο καλύτερα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες, αν και ξεφεύγουμε κάπως, τα ελληνικά πανεπιστήμια δεν είναι τόσο μαυρα χάλια όπως μερικοί θέλουν να πιστεύουν. Υπάρχουν σχολές με αξιόλογους καθηγητές, με μαθήματα επιπέδου, με φοιτητές επιπέδου από όπου βγαίνουν επιστήμονες (αν θέλουν βέβαια). Και ναι, υπάρχουν μερικοί που βγαίνουν έξω να σπουδάσουν γιατί πολύ απλά δεν μπορούν εδώ, δεν το 'χουν βρε αδερφέ.

 

Σαφέστατα δεν είναι μαύρα χάλια. Το μεγάλο αγκάθι είναι τα (τραγικά λίγα)χρήματα που πάνε στην έρευνα. Πέραν αυτού κάθε άλλο παρά χαμηλό είναι το επίπεδο, τουλάχιστον στα μεγάλα πανεπιστήμια της χώρας.

 

 

Δεν εχω γράψει ακομα τη γνώμη μου γιατι προσωπικα πιστευω οτι ολα τα κοινωνικα-οικονομικα προβληματα ειναι πολιτικα με την ευρεια εννοια της λέξης.

 

Είναι σαφώς πολιτικό το thread, εγώ θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση που προκύπτει από προσωπική εμπειρία.

Πριν κάποια χρόνια συμμετείχα σε διεθνή ερευνητική ομάδα(στο πλαίσιο του erasmus) με αντικείμενο εργασίας τον δείκτη κοινωνικής εμπιστοσύνης στις χώρες της Ευρώπης. Χωρίς να κουράσω με ζητήματα μεθοδολογίας θα πω μόνο ότι μετα την επεξεργασία των δεδομένων(ερωτηματολόγια, συνεντεύξεις κτλ), βρήκαμε ότι η Ελλάδα ήταν στην προτελευταία, πριν την Πολωνία, θέση.

Οι Έλληνες δεν δείχνουν εμπιστοσύνη στους θεσμούς, δεν έχουν ανεπτυγμένη αίσθηση κοινωνικής αλληλεγγύης, δεν είναι αισιόδοξοι κτλ.

Αναρωτιέμαι λοιπόν πως αυτά τα τόσο σύνθετα ζητήματα μπορούν να λυθούν με απλή εφαρμογή νεοφιλελεύθερων οικονομικών θεωριών. Η αγριότητα και η αρπακτικότητα, ο αξιακός ξεπεσμός δεν λύνονται αλλά σε πολλές περιπτώσεις δημιουργούνται από το μοντέλο αυτό. Όσο πλησιάζουμε στην εποχή μας, κυρίως από τις κρίσεις της δεκαετίας του 1970 κι έπειτα, βλέπουμε ότι η βία της λογικής του κέρδους διαβρώνει όλο και περισσότερο τις βασικότερες πτυχές της ανθρώπινης ύπαρξης(δημιουργικότητα, φαντασία κτλ.)

Θα λυθούν όλα αυτά αν ιδιωτικοποιήσουμε το σύμπαν? Πολύ ωραία, αλλά τίνι τρόπω? Μπορεί κάποιος να μου επισημάνει μία σοβαρή μακροοικονομική θεωρία του νεοφιλελευθερισμού(Φουκουγιάμα κτλ.) που να ΜΗΝ έχει αποτύχει παταγωδώς? Αν παρακολουθείτε, η κρίση στον διεθνή οικονομικό τύπο αναλύεται με ..μαρξιστικούς όρους.

Πολλά (πολιτικά) έγραψα. Σταματώ εδώ.

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικές απόψεις οι περισσότερες, δεν θέλω να κουράσω γράφοντας ένα σεντόνι, απλά θα βάλω και εγώ ένα ''λιθαράκι'' στη συζήτηση. Έχω δική μου επιχείρηση(μικρή) και δε θα ήθελα να επεκταθώ στο ΠΟΣΟ με ληστεύει το κράτος και πόσο ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟΤΕΡΕΣ και υπέρ των εργαζομένων και μόνο αυτών είναι οι συνθήκες, απλά θα παραθέσω το εξής:

 

Εάν φτιάξω ένα γραφειάκι με μάρμαρα,φυτά,συντριβάνια κτλ. και μία κάρτα με 5 τίτλους αγγλικούς και πω 700,00 το μήνα, θα μου έρθουν 100.

 

Αν βάλω αγγελία για την παραγωγή και να δουλέψει κάποιος και 12 ώρες τη μέρα(έχει δουλειά) με κούραση φυσικά και μαυρίλα, και να πληρωθεί ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ΟΛΕΣ τις υπερωρίες του δεν έρχεται κανείς !

 

Έχω 4 Έλληνες και 1 Γεωργιανό σε αυτό το τμήμα. ΜΟΝΟ ο Γεωργιανός κάθεται κάθε μέρα και φυσικά παίρνει λεφτά.

 

Λέμε, λέμε όλοι πολλά και εδώ και παντού. Αυτοκριτική πόσοι κάνουν σε αυτή τη χώρα ?

 

Φταίνε οι πολιτικοί, οι δημοσιογράφοι, οι μασόνοι, οι Γερμανοί...ΟΛΟΙ ! Εκτός από εμάς....

 

.....κάτι δεν πάει σωστά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικές απόψεις οι περισσότερες, δεν θέλω να κουράσω γράφοντας ένα σεντόνι, απλά θα βάλω και εγώ ένα ''λιθαράκι'' στη συζήτηση. Έχω δική μου επιχείρηση(μικρή) και δε θα ήθελα να επεκταθώ στο ΠΟΣΟ με ληστεύει το κράτος και πόσο ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟΤΕΡΕΣ και υπέρ των εργαζομένων και μόνο αυτών είναι οι συνθήκες, απλά θα παραθέσω το εξής:

 

Εάν φτιάξω ένα γραφειάκι με μάρμαρα,φυτά,συντριβάνια κτλ. και μία κάρτα με 5 τίτλους αγγλικούς και πω 700,00 το μήνα, θα μου έρθουν 100.

 

Αν βάλω αγγελία για την παραγωγή και να δουλέψει κάποιος και 12 ώρες τη μέρα(έχει δουλειά) με κούραση φυσικά και μαυρίλα, και να πληρωθεί ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ΟΛΕΣ τις υπερωρίες του δεν έρχεται κανείς !

 

Έχω 4 Έλληνες και 1 Γεωργιανό σε αυτό το τμήμα. ΜΟΝΟ ο Γεωργιανός κάθεται κάθε μέρα και φυσικά παίρνει λεφτά.

 

Λέμε, λέμε όλοι πολλά και εδώ και παντού. Αυτοκριτική πόσοι κάνουν σε αυτή τη χώρα ?

 

Φταίνε οι πολιτικοί, οι δημοσιογράφοι, οι μασόνοι, οι Γερμανοί...ΟΛΟΙ ! Εκτός από εμάς....

 

.....κάτι δεν πάει σωστά....

 

νομιζω οτι τα ειπες ΟΛΑ φιλε μου (και μπραβο σου που βγαινεις και τα λες)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Νίκο, Shurgr, ναι αυτή είναι μια πραγματικότητα, την αναλύσαμε και παραπάνω. Όμως χωρίς καμία μαρξιστική διάθεση, θα υπενθυμίσω ότι υπάρχει και η «σκοτεινή πλευρά του φεγγαριού»: Απλήρωτες υπερωρίες, «τρομοκρατία», ελαστικοποίηση εργασίας (με ότι αυτό συνεπάγεται), βιτριόλια στους ανυπότακτους, ανασφάλιστη εργασία κλπ.

Δεν είναι όλα άσπρο- μαύρο, υπάρχουν και πολλές γκρίζες ζώνες...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου