Προς το περιεχόμενο

amplitube vs rig (για χρηση δωματιου) και πεταμα ολα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μετα απο καποια βιντεακια που ειδα και ακουσα στο youtube επιασα τον εαυτο μου να του τρεχουν τα σαλια με τον ηχο που βγαζει το amplitube...εχω σουπερ εξοπλισμο,εναν πλεξι,εναν 800αρη ,vox handwired ,twin reverb clone και η ολη διαδικασια του να βαλω ενα μηχανημα να παιξει,να βρω στην πεταλιερα τις ρυθμισεις που εχω κανει κλπ καθως και το ψαξιμο για καθε καινουριο ηχο και πεταλακι και καλωδιακι και λαμπα με εχει κουρασει...τελευταια τα εχω αφησει και καθομαι και μελεταω περισσοτερο ολο ενα και την βγαζω με εναν champ600...τελικα λογω ελλειψης χρονου τα μηχανηματα μενουν ετσι και φυσικα τοσα χρηματα που εχω δωσει και αλλα που ισως στο μελλον να δωσω δεν θα εχουν αντικρισμα...

 

σκεφτομαι να τα δωσω ολα και να χτυπησω κατι σε amplitube και ΟΧΙ axe fx (προς το παρον γιατι ειναι ακριβο για τωρα,αργοτερα πιστευω θα ξευτιλιστουν οι τιμες και θα εχουμε και αλλες εταιριες με ιδια πατεντα)και να κανω το κεφι μου και να γουσταρω με απιστευτη πιστοτητα σε οτι θελω...πχ κατι ηχους που εχω ακουσει hendrix ποτε δεν καταφερα να τους βγαλω με τον δικο μου πλεξι,ειτε λογω εντασης ειτε μεγαφωνου,πεταλιων κλπ...αν και εχω δοκιμασει πολλα προιοντα και εχω φτασει κοντα...

 

τι λετε να την κανω την κινηση η οχι?ειναι οντως καλα αυτα τα προγραμματακια η για τα μπαζα?εχει κανεις δοκιμασει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είσαι πραγματικά τρελλό αγόρι!!!...καλή κάρτα ήχου έχεις? Καλά monitors ηχεία?

Για αρχή κατέβασε το GT3 (Guitar Solo) της Waves που είναι δωρεάν για ένα χρόνο, πρίν αρχίσεις να πουλάς...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή κατέβασε το GT3 (Guitar Solo) της Waves που είναι δωρεάν για ένα χρόνο, πρίν αρχίσεις να πουλάς...

 

Waves Rulez!  8)

 

Χρειάζεται και ένα καλό DI πάντως και καλά monitors.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά είναι, δές και το pod farm της Line 6. Έτσι κι αλλιώς θα χρειαστείς μια καρτούλα ήχου με μηδενικό latency, (καθυστέρηση) και με καμμιά 80 - 100 ευρώ καθαρίζεις για χρήση δωματίου.

Δές εδώ  

http://line6.com/podfarm/sounds.html

κι εδώ για το hardware

http://line6.com/podstudiogx/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και με καμμιά 80 - 100 ευρώ καθαρίζεις για χρήση δωματίου.

Καμμιά κάρτα 80 - 100 ευρώ, δεν στέκεται δίπλα στους ενισχυτές που έχει...και μετά θα του φταίει το software. Ατυχώς, ό ήχος, είναι ακριβό σπόρ....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για χρήση δωματίου λέω Μάραθε  ;)

Πού να παίξεις το plexi στο ρημάδι το δωμάτιο? Εκτός κι άν έχεις καμμιά μονοκατοικία στην ερημιά, και ο πιο κοντινός σου γείτονας είναι στα 3-4 χιλιόμετρα  ;D

Εννοείται οτι κανένα φτηνό σοφτγουερ δέν μπορεί να συγκριθεί με  τον  εξοπλισμο του φίλου μας, αλλά άκουσα το συγκεκεριμένο, και είναι ΠΟΛΥ καλύτερο στα αυτιά μου απο τα 2 που ανέφερε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν συγκρινεις τις τελευταιες εκδοσεις του amplitube με το guitar rig θα σου πω οτι το amplitube μπορεις να βγαλεις πολυ καλυτερο ηχο με λιγοτερο ψαξιμο.

Τα εχω λιωσει και τα 2 και μπορω να σου πω οτι με μια σοβαρη καρτα ηχου και ενα ζευγαρι αυτοενισχυομενα της προκοπης θα εχεις πολυ πιο ευκολα και πολυ πιο φτηνα καλο ηχο απο οτι θα ειχες με το rig που εχεις τωρα απο κανονικους ενισχυτες και πεταλακια.

 

Οπως και εσυ ανεφερες εχεις πολλα καλουδια απο εξοπλισμο και στο τελος κανεις practice με εναν champ.

Ετσι και με το να παιζεις στο amplitube πχ

 

Εχεις αποθηκευμενα τα presets σου και απλα plug and play . Επισης ειναι απειρως πιο ευκολα να γραψεις με μια καρτα και ενα daw παρα του να ψαχνεις το sweet spot των ηχειων με τα μικροφωνα , να παλευεις με την ακουστικη του χωρου κτλ κτλ κτλ

 

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειται οτι τιποτα δεν συγκρινεται με το πραγματικο παιζω βεβαια με hotplate αλλα και παλι μου φανηκε μαγικος ο ηχος του amplitube...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα :)

 

Εγώ παίζω με το Guitar Rig πιο πολύ,άλλα έχω και το amplitube!

 

Κατ'εμε είναι καταπληκτικοί προσομοιωτές και οι δυο και με έχουν βολέψει αφάνταστα.

 

Τώρα...αν είχα τον εξοπλισμό που διαθέτεις δεν είμαι σίγουρος αν θα τον πούλαγα.Είμαι σίγουρος όμως πως αν δεν τον είχα...δεν θα τον αγόραζα! (για χρήση δωματίου).

 

Θα σου πρότεινα πριν αρχίσεις να πουλάς να δοκιμάσεις τα εν λόγο software,κατεβάζοντας τα demo των εταιριών για δοκιμαστική χρήση 10 ήμερων.

 

http://www.ikmultimedia.com/amplitube/download/

 

http://co.native-instruments.com/index.php?id=gr4demo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου