Προς το περιεχόμενο

Help -καποιος ηλεκτρολογος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα "προβλημα" και θα ηθελα την γνωμη καποιου που εχει αναλογες γνωσεις η εμπειρια .

Το σπιτι μας ειναι περιπου 120τμ υπαρχουν δυο aircondition 9000 ΒΤU (δεν ειναι inverter)

Τα εχουμε κυριως για ζεστη για δυο μικρα δωματια.Κατα τα αλλα οι υπολοιπες συσκευες που καταναλωνουν  ενεργεια, κλασσικα οτι υπαρχει σε ενα σπιτι δηλ δυο pc  μια τηλεοραση tft

και μια μικρη παλια.Το προβλημα ειναι οτι ο λογαριασμος δεν πεφτει κατω απο τα 400 ευρω

και μαλιστα σημερα μας ηρθε 520ε.Δεν ειναι πολλα;Ο τεχνικος μου ειπε οτι τα aircondition

καινε το ιδιο σε ζεστη η κρυο και η καταναλωση ειναι ιση οσο ενος ψυγειου περιπου.

Ποια ειναι η γνωμη σας;

 

υ.γ. Την ερωτηση αυτη βεβαια επρεπε να την κανω πριν ερθει η ανοιξη.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σύμφωνα με τις χρεώσεις της ΔΕΗ προς (μη βιομηχανικούς) καταναλωτές,  αν δεν χρησιμοποιείτε υπερβολικά συχνά τα κλιματιστικά σας, είναι πολλά τα χρήματα.

Δες και το παρακατω υπόμνημα χρέωσης:

http://www.dei.gr/Documents/%CF%87%CF%84.%CF%84%CE%B9%CE%BC.1.7.08.pdf

 

Τα 9000btu (όχι class A ενεργειακής) εχουν περίπου 2kW max κατανάλωση ισχύος σε full λειτουργία. Με δύο κλιματιστικά σημαίνει διπλάσια κατανάλωση: 4kW.

 

Γνωρίζεις πόσες ώρες την ημέρα ανάβουν και τα δύο κλιματιστικά κατά μέσο όρο?

 

Μπορείς να υπολογίσεις περίπου πόσο θα έπρεπε να έρχεται η χρέωση λόγω κλιματιστικών από τον πολλαπλασιασμό: των 4kW, επί τις ώρες που ανάβουν περίπου ανα τετράμηνο και τα 2 κλιματιστικά, επί τη max χρέωση της ΔΕΗ ανα kWh(κιλοβατώρα).

http://www.cres.gr/energy_saving/Ktiria/electrikes_syskeves_klimatistika.htm

 

Γενικά πάντως, εάν χρησιμοποιείτε πολλές ώρες τα κλιματιστικά για θέρμανση δε σας συμφέρει οικονομικά η χρήση τους και ο λογαριασμός δεν είναι τρελός... ιδιαίτερα αν τα κλιματιστικά δεν είναι class A energy(ή και inverter). Υπάρχουν λύσεις οικονομικότερης κατανάλωσης από 2 κλιματιστικά αλλά απαιτούν αρχική επένδυση κεφαλαίου για νέο εξοπλισμό(καυστήρα φυσικού αερίου, θερμαντικά σώματα κλπ).

 

http://www.cres.gr/energy-saving/technologies_exikonomisis_ener.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε τι θερμοκρασία τα σετάρετε τα κλιματιστικά;

 

μάλλον ψηλά έτσι; πάνω από 22;

 

σε μικρά δωμάτια, με κλειστές πόρτες (δηλαδή χωρίς απώλειες) και σετάρισμα σε 20-21 βαθμούς δεν είναι καθόλου λογικό να βγαίνει τέτοιος λογαριασμός

 

και το ψυγείο καίει λιγώτερο από 9άρι

 

πάντως θέρμανση με κλιματιστικό δεν συμφέρει, αυτό είναι γνωστό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ σότο γιά τήν τόσο κατατοπιστική απάντηση.Η αλήθεια είναι ότι τά καίμε πολλές ώρες τόν χειμώνα μέχρι 12 ,αλλά πάλι έχω τήν εντύπωση ότι  ο λογαρισμός είναι υπερβολικός.Άν καίγαμε ηλεκτρικά σώματα υποθέτω ο λογαριασμός θά ήταν στό διπλάσιο ???

 

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε τι θερμοκρασία τα σετάρετε τα κλιματιστικά;

 

μάλλον ψηλά έτσι; πάνω από 22;

 

σε μικρά δωμάτια, με κλειστές πόρτες (δηλαδή χωρίς απώλειες) και σετάρισμα σε 20-21 βαθμούς δεν είναι καθόλου λογικό να βγαίνει τέτοιος λογαριασμός

 

και το ψυγείο καίει λιγώτερο από 9άρι

 

πάντως θέρμανση με κλιματιστικό δεν συμφέρει, αυτό είναι γνωστό

 

Σίγουρα πάνω από 22 διότι τά χρησιμοποιούμε γιά θέρμανση.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα "προβλημα" και θα ηθελα την γνωμη καποιου που εχει αναλογες γνωσεις η εμπειρια .

Το σπιτι μας ειναι περιπου 120τμ υπαρχουν δυο aircondition 9000 ΒΤU (δεν ειναι inverter)

Τα εχουμε κυριως για ζεστη για δυο μικρα δωματια.Κατα τα αλλα οι υπολοιπες συσκευες που καταναλωνουν  ενεργεια, κλασσικα οτι υπαρχει σε ενα σπιτι δηλ δυο pc  μια τηλεοραση tft

και μια μικρη παλια.Το προβλημα ειναι οτι ο λογαριασμος δεν πεφτει κατω απο τα 400 ευρω

και μαλιστα σημερα μας ηρθε 520ε.Δεν ειναι πολλα;Ο τεχνικος μου ειπε οτι τα aircondition

καινε το ιδιο σε ζεστη η κρυο και η καταναλωση ειναι ιση οσο ενος ψυγειου περιπου.

Ποια ειναι η γνωμη σας;

 

υ.γ. Την ερωτηση αυτη βεβαια επρεπε να την κανω πριν ερθει η ανοιξη.

 

1. Πόσο του λογαριασμού είναι ΕΡΤ/ΔΗΜΟΣ;

2. Πόσα τμ είναι τα 2 δωματιακια;

3. Πόσων ετών τα αρκουδίσια;

4. Το υπόλοιπο σπίτι πως ζεσταίνεται;

5. Είσαι σε όροφο;

 

Τα περισσότερα αρκουδίσια καίνε ΤΡΕΛΑ για θέρμανση σε σχέση με την ψύξη.

Το να προσπαθήσεις να βρεις χοντρικά πόσο καταναλώνει έτσι όπως το χρησιμοποιείς ΕΣΥ είναι εύκολο:

 

Κλείσε για λίγο τις περισσότερες συσκευές του σπιτιού. Τσέκαρε το μετρητή της ΔΕΗ. Ανάβεις τη θέρμανση στα 2 αρκουδίσια και παρατηρείς στα επόμενα 10 λεπτά πόσο καταναλώνει χοντρικά και υπολογίζεις από κει και πέρα στο περίπου με βάση πόση ώρα τα λειτουργείς καθημερινά.

 

 

 

Να προσθέσω οτι φυσικό αέριο στην Ελλάδα είναι πραγματικά κλάιν μάιν (σορρυ για το γαλλικό) κατάσταση, στο τέλος της ημέρας είναι σχεδόν το ίδιο κόστος με το ρεύμα. Αν έχεις ήδη εξαρχής την εγκατάσταση καλώς, αλλιώς φάκιτ.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν καίγαμε ηλεκτρικά σώματα υποθέτω ο λογαριασμός θά ήταν στό διπλάσιο ???

 

 

Aν ξεπερνούν τα 8kW συνολικά(π.χ. τέσσερα καλοριφέρ των 2000W), ναι θα ήταν διπλάσια η κατανάλωση!...

Το πρόβλημα όμως δεν είναι οι συσκευές που καταναλώνουν αλλά η ώρα που λειτουργούν και οι απώλειες του χώρου.

12ώρες συνεχούς λειτουργίας είναι πολλές για μια μέρα...

Χρειάζεται πολύ καλή μόνωση, καλά κουφώματα(μάλλον αλουμινίου), πόρτες με νέα λάστιχα στην κάσα ώστε να μην φέυγει ο ζεστός αέρας, χρήση του 'Ηλιου για νερό και θερμανση(π.χ. ηλιακός θεμροσίφωνας, να μπαίνει το φως το χειμώνα), αφύγρανση του χώρου(η υγρασία είναι εχθρός) και πολλά άλλα.

Για λύσεις θέρμανσης και ψύξης, καλό είναι να συμβουλέυεται κανείς μηχανικό ώστε να γίνει η καλύτερη και πιο αποδοτική εγκατάσταση για το χώρο του(π.χ. φυσικό αέριο, ενδοδαπέδια θέρμανση, ενεργειακό τζάκι κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα πάνω από 22 διότι τά χρησιμοποιούμε γιά θέρμανση.

 

εγώ όλο το χειμώνα το θερμοστάτη του καλοριφέρ τον έχω στο 19  ;)

 

το ανεβάζω στο 21 για μισή-μία ώρα όταν θέλω να κάνω μπάνιο (οπότε το καλοριφέρ μου ζεσταίνει και το νερό)

 

αν έχεις την αξίωση να κυκλοφορείς με το φανελάκι όλο το χειμώνα, θα επωμιστείς και το ανάλογο κόστος, ειδικά αν χρησιμοποιείς κλιματιστικά και μάλιστα non-inverter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου