Προς το περιεχόμενο

ρολος των διαφορων ταστων στο παιξιμο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια θελω να κανω μια ερωτηση.απο ενα search που εκανα δεν βρηκα απαντησεις.αν δεν κοιταξα καλα και εχει ξανασυζητηθει το θεμα ζηταω προκαταβολικα συγγνωμη.

λοιπον θα ηθελα να μαθω τι ρολο παιζουν,τι διαφορα εχουν στο παιξιμο τα διαφορα ταστα που κυκλοφορουν:6105-6130-6100 κοκ.Δηλαδη το πρωτο π.χ. (τυχαια μιλαω) βολευει για να παιζεις ρυθμικα,δυσκολευει στο σηκωμα της χορδης,βοηθαει στο γλιστρημα του χεριου πανω στην ταστιερα κτλ. ή απλά ειναι μονο προσωπικο γουστο(ανεση στην κινηση του χεριου πανω στην ταστιερα) και τιποτα περισσοτερο;

Μπορει καποιος να μου δωσει τα φωτα του;ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα!

 

Εχω στρατ με 6105...και ναι είναι θεμα γούστου....αλλά αποτι ξέρω και υλικών...δλδ σε σχέση με άλλα ταστα που μπορείς να βρεις οι συγκεκριμένες σειρές της dunlop είναι εξαιρετικά κατασκευασμένες για να μην φθείρονται όπως τα απλά ταστα που βρίσκεις για παράδειγμα σε απλές fender ή epi...

 

 

cheers! :)

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μην κοιτάς τα νούμερα της Dunlop, μπορεί να είναι "δημοφιλή" αλλά είναι καλύτερα να μιλάμε είτε με διαστάσεις, είτε με χαρακτηρισμούς (π.χ. vintage, narrow-tall, jumbo, super jumbo).

 

Τα πιο λεπτά τάστα δίνουν καλύτερη ακρίβεια στη νότα (και για κάποιους περισσότερη καθαρότητα, ειδικά με single coils). Όσο πιο ψηλά, τόσο περισσότερη προσοχή χρειάζεται για να μην βγαίνεις εκτός pitch (εδώ παίζει ρόλο η τεχνική βέβαια).

 

Τα jumbo και super jumbo τάστα πολλές φορές πριμάρουν πολύ τον ήχο, ωστόσο είναι πολύ βολικά για bends. Παίζει βέβαια ρόλο και το radius της ταστιέρας.

 

Γενικά είναι μια ολόκληρη συζήτηση (και γεμάτη προσωπικές προτιμήσεις) το θέμα των τάστων. Γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να δοκιμάσεις τι σου ταιριάζει πιο πολύ στο χέρι και το παίξιμο. Μια "σίγουρη" λύση είναι τα medium jumbo τάστα, τα οποία είναι πρακτικά και τα πιο δημοφιλή, μιας και η συντριπτική πλειοψηφία των μοντέρνων (=όχι vintage reissue) κιθαρών έρχεται με τέτοια από το εργοστάσιο.

 

Το υλικό κατασκευής παίζει επίσης σημαντικό ρόλο, αλλά αυτό είναι μια άλλη (μεγάλη) συζήτηση.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα πιο λεπτά τάστα δίνουν καλύτερη ακρίβεια στη νότα (και για κάποιους περισσότερη καθαρότητα, ειδικά με single coils). Όσο πιο ψηλά, τόσο περισσότερη προσοχή χρειάζεται για να μην βγαίνεις εκτός pitch (εδώ παίζει ρόλο η τεχνική βέβαια).

 

 

 

Καλά...με ενα σωστό set up ολα τα προβλήματα λύνονται...ότι κιθάρα και νάνε...Δεν λυνετε η τεχνική και τα χέρια..ΠΟΥ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ 2 ΕΞΑΡΤΙΕΤΑΙ ΤΟ 99% ΤΟΥ ΗΧΟΥ...το άλλο 1% είναι μια TONELAB SE  ;D και ενα amplifieraki σωστό...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ευχαριστω πολυ καταρχην για τις απαντησεις σας.

Genious με αυτα που ειναι συγχρονως και ψηλα και λεπτα οπως τα narrow jumbo π.χ(6105) τι παιζει,γιατι ειπες κατι για τα ψηλα και κατι αλλο για τα λεπτα.

α και κατι ακομα ,τι εννοεις θελει προσοχη μην ξεφυγεις απο το pitch! το κανεις πιο λιανα αυτο αν γινεται!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ευχαριστω πολυ καταρχην για τις απαντησεις σας.

Genious με αυτα που ειναι συγχρονως και ψηλα και λεπτα οπως τα narrow jumbo π.χ(6105) τι παιζει,γιατι ειπες κατι για τα ψηλα και κατι αλλο για τα λεπτα.

α και κατι ακομα ,τι εννοεις θελει προσοχη μην ξεφυγεις απο το pitch! το κανεις πιο λιανα αυτο αν γινεται!!!

 

Tα 6105 δεν είναι λεπτά. Είναι μέτριου πάχους τάστα.

 

Εννοώ ότι όσο πιο ψηλό είναι το τάστο, τόσο καλύτερη τεχνική θέλει στην πίεση που θα εξασκείς με τα δάκτυλα. Λίγο περισσότερο και οι νότες γίνονται sharp.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως απο περιγραφες που διαβασα τα 6105 τα περιγραφουν ως narrow and tall.τελος παντων.δηλαδη ειναι πιο δυσκολοπαιχτα αυτα απο τα medium jumbo για παραδειγμα;

και ακομα μια διευκρινιση:πιο sharp?σορι δεν το εχω και πολυ με αυτες τις ορολογιες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 6105 μετα απο τα 6230 ειναι τα πιο λεπτα ταστα για ηλεκτρικη κιθαρα.

Προσωπικα ειναι τα αγαπημενα μου, ημουν της jumbo νοοτροπιας, αλλα μετα ανακαλυψα τον Hendrix  ;D ακομα και σε Gibson τα βαζω πλεον, παρολο που πολλοι δεν τα προτιμουν παρα κυριως για fender strat/tele τυπου οργανα.

 

Το υλικο ειναι οντως μεγαλη κουβεντα, αλλα περα απο αυτο, παραμενοντας καθαρα σε θεματα υψους-πλατους των ταστων, αυτο που δε μου αρεσε σε jumbo τυπου ταστα, ηταν οτι οταν τρωγονταν, δε μου αρεσε πως ακουγοταν το οργανο.

Και οταν τα πηγαινα για λιμαρισμα, ο μαστορας πρεπει να ηταν οντως μαστορας ωστε να κανει σωστο crowning για να μην υπαρχει εστω και το ελαχιστο buzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O The Genius Loci εννοει πως...

 

με ψηλα ταστα αυξανεται η πιθανοτητα να φαλτσαρει καποιος καθως απαιτουν τεχνικη, απαλο αγγιγμα και φυσικα να τα συνηθισεις :)

 

Παρε για παραδειγμα οποιαδηποτε κιθαρα...οταν πατας με την σωστη ποσοτητα δυναμης τα ταστα οι νοτες βγαινουν "σωστες" και καθαρες. Αν πατησεις παραπανω ψηλο φαλτσαρει ή παραφαλτσαρει αναλογα με τον παιχτη. Για αυτο και πολυ νεοι κιθαριστες οταν παιζουν ακουγεται μια γενικοτερη φαλτσαδουρα ακομα και οταν παιζουν Power Chords (Πεμπτες). Πιεζουν παραπανω απ οσο χρειαζεται.

 

...και επειδη με ψηλα ταστα η χορδη αιωρειται περισσοτερο αυξανεται η πιθανοτητα να φαλτσαρει. Sharp σημαινει "#". Ελπιζω να στο εξηγησα καπως καλα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου