Προς το περιεχόμενο

Παρενθετη δεσποζουσα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερει κανεις ποιος ειναι ο αντιστοιχος αγγλικος ορος για την ‘’παρενθετη δεσποζουσα’’;

οτιδηποτε παραπανω ειναι ευπροσδεκτο, πχ τροπος και τοπος χρησης στην κλασικη θεωρια και στην πραξη…………….

 

 

 

ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω secondary dominant, αλλα περιμενε να μπει κανενας που ειναι ειδικός να σου πει σιγουρα.

(π.χ. κυρ Στεφανος.  ;D ;D)

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ πιθανο να ειναι ετσι που το λες, αν και δεν εχει σημασια, πριν ανοιξω το θεμα εβαλα και εγω στην μεταφραση της google  ‘’παρενθετη δεσποζουσα’’ και μου εβγαλε secondary dominant, αλλα επειδη μου φανηκε ξεκαρφωτο ρωτησα και εδω… γενικα τετοιες εφευρεσεις κανουν τα πραγματα αποκρουστικα  σε ολες τις επιστημες στην ελλαδα -οπως και στη γλωσσα γενικα- και επιπλεον τωρα με το ιντερνετ δυσκολευουν στο να βρεις σοβαρες πληροφοριες...

μεγαλη κουβεντα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου εβγαλε secondary dominant, αλλα επειδη μου φανηκε ξεκαρφωτο ρωτησα και εδω…

 

 

Οχι, σωστο ειναι το συγκεκριμένο :) Στα βιβλια των Aldwell & Schachter και Kostka & Payne, έτσι αναφερεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σωστό είναι το secondary, και για τα ελληνικά επίσης σωστό είναι και το «δευτερεύουσα» δεσπόζουσα (εκτός του στάνταρ «παρένθετη» ή του «παρενθετική» που λέγεται ενίοτε). Το έχω ακούσει πολλές φορές, και είναι και απευθείας μετάφραση του secondary, οπότε ούτως ή άλλως σωστό είναι...

Αυτή η πρόταση είναι ψευδής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου