Προς το περιεχόμενο

Fender highway 1 ή american standard


mikeK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους!μολις πουλησα την παλια κιθαρα, και σε λιγο παραγγελνω Fender strat!! ειμαι  μεταξυ των highway 1 (588euro)  kai american standar(888euro),εννοειτε απο musicstore.de!τα ξυλα ειναι ιδια,και οι διαφορες ειναι στα μεταλλικα parts,και στους μαγνητες.επισης η standar δινει σκληρη θηκη.

  καμια τελευταια συμβουλη?κατι να προσεξω?(οχι ,δεν θελω rockinger superfunk)

  Το μονο που με προβληματιζει ειναι το αν θα εχω θορυβο απο τους μονοπηνιους...μεταξυ highway με μονους και σε αυτη με τον διπλο ποια λετε?περνωντασ το σημα απο ενα πεταλακι overdrive η καποιο wah,μειωνονται οι θορυβοι? αν και δεν πιστευω οτι η standar θα εχει θορυβους...

  thanx!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βασική διαφορά (& αυτό που κάνει την Highway φθηνότερη) είναι το φινιρισμα,η AS έχει το κλασσικό high gloss urethane finish ενω η Highway ενα πολύ λεπτό πολυεστερικό φινίρισμα (το οποίο φεύγει σχετικά εύκολα οπότε η κιθαρα θα παλιώσει γρήγορα) το οποίο δεν είναι γυαλιστερό.

Και οι δύο κιθάρες έχουν πολύ μέτριους μαγνήτες (κάτι που όμως πολύ εύκολα αλλάζεται).

Επίσης τα κλειδιά στην Highway δεν είναι Schaller (όπως στην AS) αλλά κορεάτικα Ping (μια χαρά δουλεύουν).

Το τρέμολο της Highway είναι το κλασσικό Vintage & κατα τη γνώμη μου προσφέρει καλύτερο ήχο απο αυτό της AS.

Ολοι οι μονοπήνιοι έχουν θόρυβο αλλά αυτό δεν έχει δημιουργήσει σε κανεναν κιθαρίστα πρόβλημα εδω και 50 χρόνια που κυκλοφορει η strat...

Βέβαια όσο πιο πολλά πεταλάκια και γκάζια τόσο και περισσότερος θόρυβος αλλα και πάλι σιγά το πρόβλημα....αφου όταν παίζεις δεν θα ακούγεται...

 

Καλοπαιχτη! :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βασική διαφορά (& αυτό που κάνει την Highway φθηνότερη) είναι το φινιρισμα' date='η AS έχει το κλασσικό high gloss urethane finish ενω η Highway ενα πολύ λεπτό πολυεστερικό φινίρισμα (το οποίο φεύγει σχετικά εύκολα οπότε η κιθαρα θα παλιώσει γρήγορα) το οποίο δεν είναι γυαλιστερό.[/quote']

 

Αυτό το λες ως αρνητικό? :D Εγώ μάλλον θετικό το βλέπω! Ζηλεύω απίστευτα τα χτυπήματα της αυθεντικής SRV (και της δικής σου replica Superfunk, ξέρεις εσυ... :D :D )

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι πιστευεις οτι το τρεμολο της highway exei καλυτερο ηχο??ΑΑ,ενα αλλα ατου της AS,ειναι οτι μαζι με τη θηκη,που ειναι γαματη,παιρνεις καλωδιο,ζωνη,πενες,αυτοκολλητα,σκατουλακια...ειναι δηλαδη ενα ολοκληρωμενο πακετο κιθαρας.

Το ξερεις ομως οτι η highway ειναι πιο επιρρεπεις στα χτυπηματακια και στις γρατσουνιες,λογο του πιο ''αναλαφρου'' φινιρισματος??δε λεω,παλιωνει πιο γρηγορα,για καλυτερο ηχο,αλλα η εμφανιση ψιλογ....ται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα προσωπικα μου αρεσει η εμφανιση της κιθαρας να ειναι ...χιλιοχτυπημενη :wink: δες του stevie ray vaughan την #1...

 

http://comp.uark.edu/~scherry/srv/guitars.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το as two point trem είναι πολύ βαρύ & στα αυτιά μου ακούγεται λίγο υπερβολικά πρίμο,βεβαια λεπτομέριες είναι αυτά,σίγουρα όμως ο κλασσικός ήχος strat που ακούμε (ειδικά στα καθαρά) εχει να κάνει αρκετά με το vintage trem...

τώρα σχετικά με τη σκληρή θήκη κτλ έχεις δίκιο,βέβαια τι να την κάνεις τη σκληρή θήκη αφού οι Fender είναι τανκς δεν παθαίνουν τίποτα ακόμα και αν τις κουβαλάς χωρίς καθόλου θήκη :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά γιατί αφήνετε να περνάει στο ντούκου το θέμα του θορύβου από τους μονοπήνιους;Εμένα προσωπικά με ενοχλεί πολύ αυτό το τζζζζζ που ακούγεται στα βρώμικα από τους μονούς.Θα μου πείς όταν παίζεις δεν ακούγεται πολύ αλλά δεν παύει να είναι ένας πολύ (κατα τη γνώμη μου) σπαστικός θόρυβος!

Πάντως εγώ αν ήμουν στη θέση του παιδιού μιάς και θέλει οπωσδήποτε fender θα έπερνα την american standard μόνο και μόνο από πλευράς μεταπώλησης.¶λλο να λές ότι έχω την γνήσια την αμερικάνικη strat και άλλο να λές έχω το πίο φθηνό αμερικάνικο μοντέλο της fender,έτσι;Κάπου διάβασα εδώ μέσα κι'όλας ότι οι highway συναρμολογούνται στην αμερική αλλά δεν ξέρω αν ισχύει.Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Η βασική διαφορά (&  αυτό που κάνει την Highway φθηνότερη) είναι το φινιρισμα,η AS έχει το κλασσικό high gloss urethane finish ενω η Highway ενα πολύ λεπτό πολυεστερικό φινίρισμα (το οποίο φεύγει σχετικά εύκολα οπότε η κιθαρα θα παλιώσει γρήγορα) το οποίο δεν είναι γυαλιστερό.

 

 

 

 

Αυτό το λες ως αρνητικό?  :D  Εγώ μάλλον θετικό το βλέπω! Ζηλεύω απίστευτα τα χτυπήματα της αυθεντικής SRV (και της δικής σου replica Superfunk, ξέρεις εσυ... :D  :D )

 

+1 στον elavd

Επειδή δεν ξέρω πολύ καλά αγγλικά το πολυεστερικό φινίρισμα είναι αυτό που οι άγγλοι λένε nitrocellulose lacquer finish???

μπέτερ του ριγκρέτ σαμθινγκ γιου ντιντ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν ξέρω πολύ καλά αγγλικά το πολυεστερικό φινίρισμα είναι αυτό που οι άγγλοι λένε nitrocellulose lacquer finish???

 

Αφού ρώτησα, ας το απαντήσω κιόλας, ναι το πολυεστερικο ειναι το nitrocellulose στα αγγλικα  8)

μπέτερ του ριγκρέτ σαμθινγκ γιου ντιντ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου