Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα (;) με Ζoom G9.2TT!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλο βραδι νοϊζιανοι!Μολις πριν 2 μερες μου παρεδωσαν την πρωτη μου παραγγελια απο το thomann που δεν ηταν αλλη απο τη zoom g9.2tt.Μαζευα τα ευρουλακια ενα ενα μεχρι να φτασω τα 360 για να την παραγγειλω μιας και αυτην ερωτευθηκα εξ'αρχης.Αρα λοιπον το θεμα μου επειγει.Χρειαζομαι καποιον κατοχο της η καποιον που να εχει παιξει αρκετα με αυτην να μου λυσει μια απορια.διαβασα ολο το εγχειριδιο και εδωσα ιδιαιτερη προσοχη στο μερος οπου εξηγει πως να λειτουργεις τα πεταλια της ως εφφε.Λεει το εξης για να τα ενεργοποιησεις:"press the pedal 2(ας πουμε) settings,γυριζεις καποια knobs και ρυθμιζεις οτι 8ες.εγω ομως εχω δυο προβληματα,1ον δεν ενεργοποιειται το πεταλι μου ετσι,παρα μονο αν το διαλεξω απο την επιλογη wah/efx 1 σε ενα patch  η στο manual mode,και 2ον ακομα και να λειτουργουσε οι επιλογες στο pedal 2 settings ειναι υπερβολικα λιγες.Δηλαδη κατι wah,gain controls level controls,frequencies και αλλα τετοια κουλα!αρα πειτε μου καποιον γνωστης,ειναι κατασκευαστικο το προβλημα?να ξερω μην τυχον καταφερω και τη στειλω πισω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε εγω δεν καταλαβα ποιο ειναι ακριβως το προβλημα σου ???.Εγω εχω την αντιστοιχη πεταλιερα μπασου zoom b9.1ut ,τον πρωτο καιρο με ειχε δυσκολεψει αλλα τωρα (μετα απο αρκετο διαβασμα) μπορω να την δουλευω.Προσπαθησε να διαβαζεις το manual κι ταυτοχρονα να κανεις οτι λεει πανω στην πεταλιερα ωστε να τα συνυθησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον για να καταλαβαινομαστε.Εχω διαβασει ολο το εγχειριδιο και εκανα ακριβως οτι λεει μεσα οποτε μην με κατηγορησετε γι'αυτο αδικα.το προβλημα μου ειναι το εξης.Δεν μπορω να ενεργοποιησω τα δυο πεταλια,εκτος αν τα κανω volume,με τα κουμπια που λενε pedal 1,pedal 2 settings.Μπορω μονο να τα ενεργοποιησω αν τα βαλω σαν εφφε απο την wah/efx1 επιλογη.Εν ολιγοις χανω στην ουσια ενα εφφε γιατι δεν μπορω να εχω και πεταλια ενεργοποιημενα,και efx1,και mod/efx2 ενεργοποιημενα.Μπορω να εχω μονο wah/efx1 ειτε αυτο το εχω σαν πεταλι με εφφε ειτε σαν απλο εφφε οπως flanger,και ταυτοχρονα να εχω και το mod/efx2.Δεν λεω κατι δυσκολο απλα 8ελω να καταλαβω αν εκ φυσεως τα πεταλια ενεργοποιουνται μονο απο το wah/efx1 η αν εχει προβλημα στον προγραμματισμο της και χανω ενα εφφε.Γκεγκε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με καθε πεταλι μπορεις να ρυθμιζεις ταυτοχρονα 4 εφφε (δηλ. εχεις P1-1 εως P1-4 /P2V1 εως P2V4 /και P2H1 εως P2H4).Τα εχεις βρει (εχει αυτες τις επιλογες)??Σε καθε μια απο αυτες τις επιλογες ρυθμιζεις επιπλεον ποιο εφφε θα εχει και τα min , max κι το switch (on off).Αν τα εχει ολα αυτα δεν νομιζω να εχεις καποιο κατασκευαστικο προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βρει αυτες τις ρυθμισεις.Πηγαινω πχ στο Ρ2-V1 και το ρυ8μιζω ως κατι ασ πουμε ως  wah-wah γιατι εχω την εντυπωση οτι δεν μπορεις να βαλεις καποιο αλλο "εφφε" μεσα απο αυτη την διαδικασια.Ρυθμιζω τις παραμετρους αλλα το πεταλι δεν λειτουργει ακομα και store να κανω.Λειτουργει μονο αν το βαλω ως volume η αν το βαλω ως ενα εφφε π.χ. wah wah  απο το efx1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως τωρα καταλαβα τι εννοεις...Σε κανα 15' θα το δοκιμασω στην δικη μου πεταλιερα κι θα σου πω στα σιγουρα αλλα νομιζω οτι ετσι λειτουργει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον το δοκιμασα.Παω PV1 (ειναι αντιστοιχο με το δικο σου P2V1) και μου εχει την επιλογη που εχω και στο Wah/EFX1 και διαφορες αλλες οπως Volume,Send level... ,αλλα δεν εχει αλλες επιλογες που να ανοικουν στην κατηγορια του Wah/EFX1 (Δηλ. δεν μπορεις να εχεις ταυτοχρονα PedalVox , PedalWah , P-Resonance κι X-Wah για παραδειγμα).Το ιδιο ισχυει κι για το MOD/EFX2.Επισης αν βαλεις για παραδειγμα το PedalVox για να δουλευει πρεπει να εχεις ανοιχτο το Wah/EFX1.Ελπιζω να απαντησα την απορια σου.Η πεταλιερα σου δεν εχει καποιο προβλημα ετσι ειναι φτιαγμενη κι μην σε προβληματιζει αυτο ,δεν σε περιοριζει πολυ εκτως κι αν θες να παιζεις με 4 Wah ταυτοχρονα :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου ευχαριστω ειναι καθαρα θεμα τελειομανειας απλα και επειδη την πληρωσα τοσο ξερεις αγχωθηκα.....ευχαριστω πολυ αντε καλα wah!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου