Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα (;) με Ζoom G9.2TT!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητέ

 

καλώστον στην ομάδα των ατυχήσαντων ....είμαι κάτοχος της ZOOM 9.2 και παρόλο που είμαι πολύ ευχαριστημένος (έχει όλα τα αναγκαία τζιτζίρια) έχει ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ....ΔΕΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΤΟ ΡΙΜΑΔΙ ΟΤΑΝ ΠΑΤΑΣ ΤΗ ΠΑΝΤΟΦΛΑ>.....οσο και να την πιέσεις δεν φτάνει στο κουμπάκι....της λείπουν 0,5 εκατοστά.....ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΙ>....Η ΖΟΟΜ εσκασε ένα σωρό λεφτά για ερευνα...προσομοιώσεις.....εργατικά....μαρκετινγ και δεν ξέρω εγώ τι άλλο....και τσιγκουνέυτηκε 0,5 εκ ακόμα πλαστικό....

Γύρνα την πενταλιέρα στο πλάι και δές μέχρι που φτάνει το τακουνάκι που έχει...

 

ΠΑΝΤΕΤΑ.: βάλε ενα κομματάκι απο τη μοκέτα που βάζουν στις καρέκλες για να μην ξυπνάμε το γείτονα όταν περιδρομιάζουμε το βράδυ....κόλλα το πάνω στο τακουνάκι και εάν είσαι τυχερός θα εφαρμόζει....γιατί υπάρχει ο κύνδινος εκεί που κάνεις το θεικό σου σόλο με τα WAH να το πατήσεις λίγο παραπάνω και θα κάνεις εσύ ουά με το στόμα....Αυτο παθαίνω εγώ συνέχεια...

 

εγώ την πήρα απο μαγαζί στην ακαδημίας....και ενώ την πήγα πίσω ο κακομοιρήδης πωλητής έπαθε την πλάκα του και δεν ήξερε τι να μου πεί...και έδωσα 450 περιπου...εσύ τουλάχιστόν κλαίς για 90 ευρώ λιγότερο.....Σε όλα τα άλλα μοντέλα της ΖΟΟΜ (Δοκιμασμένα) πατιέται μια χαρά και δουλεύει έτσι όπως προορίζεται να δουλέψει...στην 9.2 πάπαλα.

 

κατα τ΄άλλα είμαι πολύ ευχαριστημένος....(αχ που είναι εκείνα τα χρόνια με το RATακι μου και το BOSS flager και τέλος....τι τα ήθελα τα πολλά) :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα χα χα ...κι εμενα εχει το ιδιο ακριβως προβλημα (η B9.1ut), κι ειχα σκεφτει την ιδια λυση αλλα δεν την εφαρμοσα γιατι δεν μου χρειαζεται αυτο το Switch κατω απο το Εxpression Pedal .Αν καποτε μου χρειαστει θα κανω την πατεντα που λες.

 

Επιτελους κι καποιος αλλος με το ιδιο 'προβλημα' ....σε οποιον το ελεγα δεν με πιστευε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω δεν αντιμετωπιζω τετοιο προβλημα.στη δικια μου αν το πατησεις αρκετα ακουγεται το τσακ και πατιεται το κουμπακι.αλλωστε το λεει και στο εγχειριδιο οτι πρεπει να το πατησεις πιο τερμα και απο το τερμα.ΤΟ προβλημα μου ειναι οτι ας πουμε αν δεν βαλω enable στην επιλογη και βαλω disable δεν υποτιθεται οτι 8α ειναι παντα ενεργοποιημενο?και ομως οτι και να βαλω μονο μεσω του wah/efx1 ενεργοποιειται.....Τελικα εμεις οι zoomαδες παιρνουμε τα γλυκοτερα απο εμφανιση μηχανηματα,ισως τα πιο "ζεστα" απο ολτα τα παρομοια,αλλα μαλλον τα πιο προβληματικα απο χαζες αποψεις....τι να πει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω δεν αντιμετωπιζω τετοιο προβλημα.στη δικια μου αν το πατησεις αρκετα ακουγεται το τσακ και πατιεται το κουμπακι.αλλωστε το λεει και στο εγχειριδιο οτι πρεπει να το πατησεις πιο τερμα και απο το τερμα.

 

Εμενα τερματιζει το expression pedal πριν πατησει το switch (αν κοιταξεις απο το πλαι φαινεται οτι θελει ακομα 3-4mm για να το πατησει , και δεν το ρισκαρω να το ζορισω τοσο πολυ για να το πατησει.Εσυ βαζεις παραπανω δυναμη αφου εχει τερματισει ή απλα οταν τερματιζει το παταει???

 

ΤΟ προβλημα μου ειναι οτι ας πουμε αν δεν βαλω enable στην επιλογη και βαλω disable δεν υποτιθεται οτι 8α ειναι παντα ενεργοποιημενο?και ομως οτι και να βαλω μονο μεσω του wah/efx1 ενεργοποιειται.....

 

Μια χαρα δουλευει η πεταλιερα σου ....οταν το εχεις στο disable το switch απλα δεν κανει τιποτα κι ετσι το αν θα εχεις ή οχι το εφφε εξαρταται αποκλιστηκα και μονο απο το wah/efx1.Το switch αυτο πρακτικα χρησημοποιειτε για να αλλαζεις της παραμετρους που ελενχεις με το expression pedal.Για παραδειγμα βαζεις στο PV1 -->Gain Control PV2-->PedalWah κι PV3-->Volume με το switch enable στα PV2 ,PV3 κι disable στο PV1 (P2V2 , P2V3 κι P2V1 αντιστοιχα με τα δικα σου),ρυθμιζεις τα max κι min κι στα 3 οπως εσυ θες κι η λειτουργεια του switch ειναι η παρακατω:το expression pedal ελενχει μονιμα το Gain κι τα PedalWah κι Volume ανοιγοκλεινουν οποτε πατιεται το switch(Αν θες μπορεις να τα κανεις κι να ανοιγοκλεινουν ενναλαξ).

 

 

Τελικα εμεις οι zoomαδες παιρνουμε τα γλυκοτερα απο εμφανιση μηχανηματα,ισως τα πιο "ζεστα" απο ολτα τα παρομοια,αλλα μαλλον τα πιο προβληματικα απο χαζες αποψεις....τι να πει κανεις?

 

Δεν πειραζουν ρε συ αυτα τα προβλημα διορθωνονται ευκολα και φθηνα ...  ;D :D ;)

 

Ο ηχος μας να ειναι καλος , αξιοπιστια να εχουν....κι ολα τα αλλα τα βρισκουμε... 8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα τερματιζει το expression pedal πριν πατησει το switch (αν κοιταξεις απο το πλαι φαινεται οτι θελει ακομα 3-4mm για να το πατησει , και δεν το ρισκαρω να το ζορισω τοσο πολυ για να το πατησει.Εσυ βαζεις παραπανω δυναμη αφου εχει τερματισει ή απλα οταν τερματιζει το παταει???

Μα ναι ακριβως αυτο ειπα ρε συ.Το λεει και στο εγχειριδιο οτι αφου τερματισει,το πατας πιο δυνατα,μιλαμε ΠΙΟ δυνατα γιατι ειλικρινα 8ελει αρκετη δυναμη,ωστε μολις ενεργοποιη8ει το αφηνεις και επανερχεται στην κανονικη θεση οπου τερματιζει!γι'αυτο σας λεω η zoom σπερνει ρε αφου ειναι πανεξυπνο το συστημα,και πολυ ασφαλες γιατι αν επιανε το κουμπακι καθε φορα που τερματιζε τοτε δεν θα ειχε σολο παιδια....μην το φοβασαι και ζουπα το.Ελπιζω και το παιδι απο πανω να ειχε το ιδιο προβλημα και να του λυθηκε.α παρεπιπτοντως εγινα μελος σε ενα site χ8ες για zoomαδες με μια απο της 2 μεγαλες πεταλιερες για κι8αρα(g7.1ut,g9.2tt)οπου βρισκεις οτι patch θες,τα οποια τα εχουν φτιαξει κατι αλανια που λιωνουν αλλα δεν καταλαβα σχεδον γρι απο τις ρυθμισεις του eq γιατι μονο αριθμους ειχε χωρις να λεει τι ειναι τι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ναι ακριβως αυτο ειπα ρε συ.Το λεει και στο εγχειριδιο οτι αφου τερματισει,το πατας πιο δυνατα,μιλαμε ΠΙΟ δυνατα γιατι ειλικρινα 8ελει αρκετη δυναμη,ωστε μολις ενεργοποιη8ει το αφηνεις και επανερχεται στην κανονικη θεση οπου τερματιζει!γι'αυτο σας λεω η zoom σπερνει ρε αφου ειναι πανεξυπνο το συστημα,και πολυ ασφαλες γιατι αν επιανε το κουμπακι καθε φορα που τερματιζε τοτε δεν θα ειχε σολο παιδια....μην το φοβασαι και ζουπα το.Ελπιζω και το παιδι απο πανω να ειχε το ιδιο προβλημα και να του λυθηκε.

Τι να πω....το δοκιμασα (σχεδον ολοκληρος ανεβηκα πανω :o) αλλα τιποτα :-[ (Βαζω δυναμη ,το πεταλι κανει μια μικρη κινιση ακομα απο εκει που νομιζα οτι σταματαει  αλλα μετα ακουμπαν το λαστιχακια που εχει δεν μπορει να συνεχισει)...Δεν πειραζει αν μου χρειαστει αυτη η λειτουργεια ξερω πως θα το φτιαξω (κι θα μου κοστισει κι 0,50 ;D)

 

 

α παρεπιπτοντως εγινα μελος σε ενα site χ8ες για zoomαδες με μια απο της 2 μεγαλες πεταλιερες για κι8αρα(g7.1ut,g9.2tt)οπου βρισκεις οτι patch θες,τα οποια τα εχουν φτιαξει κατι αλανια που λιωνουν αλλα δεν καταλαβα σχεδον γρι απο τις ρυθμισεις του eq γιατι μονο αριθμους ειχε χωρις να λεει τι ειναι τι!

 

Αν εχει και για την zoom b9.1ut θα μου ηταν χρησιμο κι εμενα το site ,αλλα οπως κι να χει πες πιο site ειναι για καποιον που ισως διαβασει 'τυχαια' το θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως απ'οσο ξερω δεν ειναι για μπασσο καθολου γενικα αλλα το σαιτ οπως και να εχει ειναι το εξης:

http://giasso.s42.eatj.com/ZooM/home.jsp

 

Α και οσο για το προβλημα σου, που τελικα ειναι προβλημα για να μην πετυχαινει,λυπαμαι αν και στη δικια μου βρισκουν τα λαστιχακια πριν πατηθει ο διακοπτης.Γι'αυτο υπο8ετω εχουν βαλει λαστιχα,για να πατιουνται και μετα να επιστρεφει το πεταλι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο φαινεται το Forum (τυχεροι κιθαριστες-ατυχοι μπασιστες :( )

 

Οσο για το προβλημα μου...Αν διπλωσω ενα χαρτι (παχους Α4) στα 4 κι το βαλω πανω στο switch ,τοτε μετα τον τερματισμο του expression pedal με μια ακομα (σχετικα μικρη) δυναμη πατιεται....Ισως το λυπαμαι υπερβολικα κι δεν μπορω να του βαλω την δυναμη που θελει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα κανεις και το λυπασαι....ειναι πολυ ομορφες οι zoomιτσες για ννα τις χαλαμε σωστα.....αυτο ελπιζω φυσικα να μην σε κανει να σχηματιζεις αθλια γνωμη για το πως συμπεριφερομαι εγω στη δικια μου....! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα κανεις και το λυπασαι....ειναι πολυ ομορφες οι zoomιτσες για ννα τις χαλαμε σωστα.....

 

Καλα το οτι ειναι ομορφες ειναι σιγουρο...

 

αυτο ελπιζω φυσικα να μην σε κανει να σχηματιζεις αθλια γνωμη για το πως συμπεριφερομαι εγω στη δικια μου....! :P

 

οχι ρε συ χαλαρωσε απλα εσενα δουλευει οπως πρεπει ενω εμενα ειναι "κακορυθμισμενη" (αφου στην ουσια ειναι θεμα ρυθμισης -με αυτο το λαστιχακι ακριβως πανω απο το switch)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου