Προς το περιεχόμενο

Νέος στο μπάσσο ^_^


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά,

σήμερα ημέρα Δευτέρα έρχεται επιτέλους το μπάσσο που παράγγειλα την προηγούμενη εβδομάδα...μετά απο αρκετές ώρες μελέτης στο internet και αφού ρώτησα και κάποια πράγματα έναν φίλο μου(ο οποίος παίζει κιθάρα βέβαια...αλλά δεν έχω κάποιον γνωστό που να παίζει μπάσσο και από το τίποτα...) κατέληξα στο να αγοράσω το Ibanez SR300 σε χρώμα μαύρο... http://www.ibanez.com/BassGuitars/model-SR300

Σκοπεύω να εξασκούμαι τουλάχιστον ένα δυοράκι(μπορεί και παραπάνω) την ημέρα μιας και έχω πολύ ελεύθερο χρόνο...μπάσσο δεν έχω ξαναπαίξει ποτέ στην ζωή μου(έχω παίξει λίγη κιθάρα...κάποια λίγα πράγματα που μου έδειξε ένας φίλος για 2 εβδομάδες) οπώτε όπως καταλαβαίνετε είμαι εντέλως αρχάριος...Ξέρει κανείς σας κάποιο site ή κάποιο βιβλίο ίσως το οποιό να μπορεί να με βοηθήσει να μάθω κάποια απαραίτητα θεωρητικά πράγματα που θα μου χρειαστούν καθώς και κάποιες ασκήσεις?Έψαξα στο Internet βέβαια αλλά θα ήθελα να ρωτήσω κι εσάς που όσο να είναι έχετε και κάποια εμπειρία...εξάλου δεν θα ήθελα με τίποτα να τα μάθω λάθος από κάπου και μετά να τρέχω και να μην φτάνω προσπαθόντας να διορθωθώ και έχοντας χάσει ήδη πολύτιμο χρόνο...

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις κατά τη γνώμη μου, είναι να πάρεις έναν δάσκαλο να σου κάνει ιδιαίτερα ή να πας σε ωδείο. Σε περίπτωση που θες κάποια στιγμή να πάρεις δίπλωμα, πάνε σε ωδείο. Αν δεν έχεις τέτοιο σκοπό, κάνε ιδιαίτερα. Ο δάσκαλός σου από κει και πέρα θα σου τα μάθει όλα με τον σωστό τρόπο και χρόνο. Αυτός θα σου πει και ποιο βιβλίο θα χρησιμοποιήσεις. Καλά είναι όλα τα βιβλία στο internet, καλά είναι και τα videάκια στο youtube, αλλά για κάποιον αρχάριο, ειδικά στη φάση που είσαι εσύ (που πρώτη φορά θα πιάσεις μπάσσο στο χέρι σου), το καλύτερο πιστεύω είναι να πάρεις δάσκαλο για να σε διδάξει σωστά και να σου λέει τα λάθη σου και πως να τα διορθώνεις. Γιατί τα βιντεάκια και τα e-books σου δίνουν κάποια γνώση "άψητη". Δεν μπορούν ούτε να σε διορθώσουν τα λάθη σου, ούτε να σου δείξουν από κοντά τον σωστό τρόπο για να μάθεις ένα όργανο. Εκτός αυτού, αν δεν αρχίσεις από το 0 και να τα μαθαίνεις όλα βήμα βήμα, θα εκνευρίζεσαι όταν πας να παίξεις ένα κομμάτι ή να βγάλεις μια άσκηση που δεν είναι ακόμα στο επίπεδό σου.

 

Αυτά από μένα...  :)

Αφού έχεις χρόνο και διάθεση για μελέτη, θα πας μπροστά!!  ;D

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρες άλλους δυο φίλους σου που να παίζουν και αυτοί όργανα.

Κιθάρα/ντραμς κατά προτίμηση. Μελόντικα/τριγωνάκι συστήνονται μόνο για alternative.

Φτιάξτε ένα γκρουπάκι και κουράστε μέχρι αηδίας όργανα και γονείς (όχι τους γείτονες παρακαλώ).

Σκαρώστε και καμιά δεκαριά δικά σας κομμάτια και βγείτε και παίξτε live. Αν δεν ακούγεστε με τίποτα, αυτοπροσδιοριστείτε punk ή post melodιc alternative sounds.

Αν μετά από 2-3 χρόνια καταλαβαίνεις ότι σου αρέσει αυτό πας και τα σκας σε δάσκαλο/ωδείο/online courses μπας και καταλαβεις τι ήθελες να παίξεις τόσο καιρό που έπαιζες.

 

Ή μπορείς και να κάνεις αυτό που είπε ο bassmike7021.............

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις κατά τη γνώμη μου, είναι να πάρεις έναν δάσκαλο να σου κάνει ιδιαίτερα ή να πας σε ωδείο.

 

+1

οπως αναφερεις και εσυ στο τοπικ σου πρεπει να μαθεις καποια πραγματακια σωστα απο την αρχη.τουλαχιστον μερικα μαθηματα αν οχι σταθερα,πρεπει να μαθεις να μετρας σωστα ετσι ωστε να μπορεις να σταθεις σε ενα γκρουπ χωρις να εχεις προβληματα,τωρα αν θες να παιζεις μονο για προσωπικη ευχαριστηση ειναι αλλο θεμα... ;)

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στον Audiokosta!!!

Δες τα βασικά στο YouTube και αν αποφασίσεις ότι το γουστάρεις το όργανο πήγαινε σε ωδείο...

Υ.Γ: Πολύ καλή επιλογή μπάσου!!! Θα το ευχαριστηθείς για χρόνια!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρες άλλους δυο φίλους σου που να παίζουν και αυτοί όργανα.

Κιθάρα/ντραμς κατά προτίμηση. Μελόντικα/τριγωνάκι συστήνονται μόνο για alternative.

Φτιάξτε ένα γκρουπάκι και κουράστε μέχρι αηδίας όργανα και γονείς (όχι τους γείτονες παρακαλώ).

Σκαρώστε και καμιά δεκαριά δικά σας κομμάτια και βγείτε και παίξτε live. Αν δεν ακούγεστε με τίποτα, αυτοπροσδιοριστείτε punk ή post melodιc alternative sounds.

Αν μετά από 2-3 χρόνια καταλαβαίνεις ότι σου αρέσει αυτό πας και τα σκας σε δάσκαλο/ωδείο/online courses μπας και καταλαβεις τι ήθελες να παίξεις τόσο καιρό που έπαιζες.

Χαχαχαχα!!! Τι λέέέει ο άνθρωπος!!  ;D

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω αδελφε πιστευω οτι πρεπει να ακολουθησεις τις συμβουλες τον παραπανω...

κ εγω ξεκινησα μονος να παιζω μεσω ταμπλατουρων κ "πληροφοριων" κ γαμοσταυρισα μεχρι να αρχισω να παιζω λιγο καλυτερα...

ναι μεν δενεσαι πιο πολυ αλλα χανεις περισσοτερο χρονο...

κατα τη γνωμη μου ανεπτυξα καλυτερα τον τροπο που ακουω νοτες κτλ αλλα μερικα θεωρητικα δεν τα γνωριζω, τα οποια ειμαι σιγουρος οτι θα με βοηθουσαν να εχω διευρημενους μουσικους οριζοντες...

μετα απο καμποσα χρονια αυτοδιδακτης ταλαιποριας (περιπου 10) τωρα εχω αρχισει κ παιζω σχετικα καλα....

αλλα οτι σε βολευει εσενα ;)

εγω δε το μετανιωσα παντως καθως ταυτοχρονα πειραματιζομουν πανω του (στο μπασο) με ολων των ειδων πεταλια κ λοιπες τεχνολογιες...

αυτα..

μερες!

...βλεπω ηχους...ακουω χρωματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω γουσταρω περιοδος δόκιμου μουσικού.ΚΑι γαμω τις απόψεις.Το real thing με ολα του.

 

Ετσι μετα 8α μπορεις να ξεχωρισεις τον καλαμπόρτζη απ τον σωστό δάσκαλο.ΚΑι ειναι πολλοι οι ρουφιάνοι και παιζουν κ σε καλα ωδεία....

 

Καλό κ το online distance learning το κανω κ εχω κ φιλους που το κανουν κ αυτοι.Ειναι για ολα τα γουστα αυτο απο αρχαριο μεχρι προφέ.Και ειναι πιο σιγουρο απο εναν μπορτζη ελληνα.

 

Καλη διαδρομή γιατι διαδρομή στο χρόνο θα ειναι αν ασχοληθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισε Αθηνα και θες να μαθεις μπάσο ψαξε βρες τον Manuel "Manolito" Orza

και πήγαινε να κάνεις μαθήματα ειναι ο καλύτερος ηλεκτρικός μπασιστας

που πέρασε απο την ελλαδα

παρε και μια γευση

 

http://www.myspace.com/manuelorza

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συστήσω και εγώ δάσκαλο, γιατί το μόνος σου κατά τη γνώμη μου πολύ γρήγορα θα σε περιορίσει αρκετά. Ο δάσκαλός σου δεν είναι ανάγκη να είναι και η κορυφή, αρκεί να είναι μπασίστας :)

 

Η προσέγγιση με γκρουπ αν και θα μπορούσε να έχει πλάκα, δεν θα σε πάρει και πουθενά αν το γκρουπ σου είναι εντελώς άσχετο.

 

Εφ' όσον έχεις τη διάθεση να επενδύσεις ώρες μελέτης κάνε και μια επένδυση σε ένα δάσκαλο και δε θα το μετανιώσεις. Παράλληλα βάλε όσα μαθήματα μέσω νετ, youtube, και γκρουπάκια θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου