Προς το περιεχόμενο

Επιλογή πεταλιέρας/πεταλιού


sepsis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα τη βοήθεια σας στην πρόταση ορισμένων πεταλιών/πεταλιέρας. Ας εξηγήσω πρώτα: εξαιτίας χώρου και χρόνου μείωσα τον εξοπλισμό μου θέλοντας μια πιο φορητή και άνεση λύση που να μου επιτρέπει και τη σύνδεση στον υπολογιστή για ηχογράφηση.

 

Μετά από λίγο ψάξιμο κατέληξα στην POD HD με την οποία δυστυχώς δεν έμεινα ικανοποιημένος. Είτε λόγω δικιάς μου ανικανότητας είτε για κάποιον άλλον λόγο δεν μπορώ να βγάλω έναν ήχο της προκοπής που να μου αρέσει. Νταξ, μπορεί να έχω πολλές απαιτήσεις από έναν ψηφιακό προσομοιωτή αλλά τέλος πάντων δεν μου κάνει.

 

Αναζητώ, συνεπώς, κάποια εναλλακτική, η οποία θα ήθελα να έχει USB σύνδεση με υπολογιστή και υποδοχή για ακουστικά χωρίς να είναι και απαραίτητα. Για παράδειγμα, μια λύση τύπου AMT SS-30 που έχει recording output αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι αθόρυβο θα ήταν καλή. Ή ένα Tech 21 πετάλι. Ή μια Zoom G3 που διαβάζω ότι κάποιοι την προτιμούν από την POD HD. Απλά μια πεταλιέρα έχει και το πλεονέκτημα των εφέ σε σχέση με ένα απλό πετάλι με recording output. Συν του ότι ένα πετάλι αναγκαστικά πρέπει να το τρέχω μέσω του υπολογιστή για να ακούω ήχο ενώ σε μια G3 για παράδειγμα μπορώ να συνδέω ακουστικά. Το budget μου είναι περιορισμένο, βέβαια, αλλιώς θα πήγαινα σε λύση τύπου Axe-FX.

 

Να τονίσω ότι είχα έναν Boogie Studio Pre του οποίου τον ήχο λάτρευα και δυστυχώς όλα τα πεταλάκια/πεταλιέρες προσπαθούν να εξομοιώσουν τον rectifier ήχο και όχι του Mark. Αν έχετε κάτι υπόψιν σας θα με βοηθούσε πολύ. Κατανοώ ότι στα χρήματα αυτά οι πιθανότητες είναι λιγοστές αλλά ακούω τυχόν προτάσεις που δεν έχω υπόψιν μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα τη βοήθεια σας στην πρόταση ορισμένων πεταλιών/πεταλιέρας. Ας εξηγήσω πρώτα: εξαιτίας χώρου και χρόνου μείωσα τον εξοπλισμό μου θέλοντας μια πιο φορητή και άνεση λύση που να μου επιτρέπει και τη σύνδεση στον υπολογιστή για ηχογράφηση.

 

Μετά από λίγο ψάξιμο κατέληξα στην POD HD με την οποία δυστυχώς δεν έμεινα ικανοποιημένος. Είτε λόγω δικιάς μου ανικανότητας είτε για κάποιον άλλον λόγο δεν μπορώ να βγάλω έναν ήχο της προκοπής που να μου αρέσει. Νταξ, μπορεί να έχω πολλές απαιτήσεις από έναν ψηφιακό προσομοιωτή αλλά τέλος πάντων δεν μου κάνει.

 

Αναζητώ, συνεπώς, κάποια εναλλακτική, η οποία θα ήθελα να έχει USB σύνδεση με υπολογιστή και υποδοχή για ακουστικά χωρίς να είναι και απαραίτητα. Για παράδειγμα, μια λύση τύπου AMT SS-30 που έχει recording output αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι αθόρυβο θα ήταν καλή. Ή ένα Tech 21 πετάλι. Ή μια Zoom G3 που διαβάζω ότι κάποιοι την προτιμούν από την POD HD. Απλά μια πεταλιέρα έχει και το πλεονέκτημα των εφέ σε σχέση με ένα απλό πετάλι με recording output. Συν του ότι ένα πετάλι αναγκαστικά πρέπει να το τρέχω μέσω του υπολογιστή για να ακούω ήχο ενώ σε μια G3 για παράδειγμα μπορώ να συνδέω ακουστικά. Το budget μου είναι περιορισμένο, βέβαια, αλλιώς θα πήγαινα σε λύση τύπου Axe-FX.

 

Να τονίσω ότι είχα έναν Boogie Studio Pre του οποίου τον ήχο λάτρευα και δυστυχώς όλα τα πεταλάκια/πεταλιέρες προσπαθούν να εξομοιώσουν τον rectifier ήχο και όχι του Mark. Αν έχετε κάτι υπόψιν σας θα με βοηθούσε πολύ. Κατανοώ ότι στα χρήματα αυτά οι πιθανότητες είναι λιγοστές αλλά ακούω τυχόν προτάσεις που δεν έχω υπόψιν μου.

Απο πεταλιερα Digitech rp1000.Τα κανει ολα σε πολυ καλη ποιοτητα και αμα στη σβουριξει ειναι και οτι πρεπει με τον ενισχυτη σου η και καρφι σε PA.Ακομα και η rp500 θα σε ικανοποιησει μια και εχει στην ουσια το ιδιο μοντελινγκ με καποια περιορισμενα features που θα ειχαν κυριως σημασια αν σε ενδιεφεραν τα live.

 

Απο πεταλι Blackstar ht dual.Πολυ καλο λαμπατο πεταλι με emulated out που σου επιτρεπει να γραφεις κατευθειαν.Αψογος λαμπατος ηχος για το σπιτι ειναι οτι πρεπει.

 

Υπαρχει και η τελειως virtual λυση(που πρεπει να δοκιμασεις πριν απο ολα) καθως ειναι και free και αναλογης ποιοτητας με τα παραπανω.Αν εχεις ενα pc μια καρτα ηχου της προκοπης  και ενα DAW για ηχογραφηση μπορεις να φορτωσεις δωρεαν αψογα plugin(ignite amps,lepou plugins,Nick crow lab,TSE plugins κτλ κτλ κτλ) με ηχο εφαμιλλο των πεταλιερων-πεταλιων κτλ κτλ η και καλυτερο σε ορισμενες περιπτωσεις με προσομειωσεις καμπινων,ενισχυτων,πεταλιων κτλ κτλ ολα αψογα και σε εντασεις δωματιου.Αν το θες για το σπιτι τσεκαρε πρωτα αυτη τη λυση και μετα τις αλλες δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου