Προς το περιεχόμενο

"Φυλλαξη" κιθαρας για αρκετο χρονικο διαστημα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπεριζω τους noizαδες... Εφτασε (η καταραμενη) αυτη η ωρα για το φανταρικο... :x

Το ερωτημα σχετικα απλο. Χρειαζεται να κανω καμια special μεταχειριση στις κιθαρες μου (ηλεκτρικες) για το χρονικο διαστημα που θα λειπω και θα καονται απραγες?? Εχω ακουσει για χαλαρωση των χορδων τελειως.. Ισχυει?? Τι αλλο να προσεξω??

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ όταν έφυγα για τις υποχρεωτικές διακοπές μου τις άφησα όπως ήταν κουρδισμένες στις βάσεις τοίχου που τις έχω κρεμασμένες. Ξέρεις, αυτές που είναι απλώς μια διχάλα που πιάνει το headstock. Εννοείται ότι όποτε έπαιρνα άδεια τις κούρδιζα ξανα. Δεν πάθανε τίποτα και παίζουνε μια χαρα.

Στην ουσία το πεντάμηνο της παραμεθορίου είναι που θα σε κρατήσει μακρυά από τις κιθάρες σου. Μετά θα πάρεις μετάθεση κοντά στο σπίτι σου, οπότε θα τις φροντίζεις πιο τακτικά.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αστες μεσα στις θηκες τους κουρδισμενες κανονικα, μακρυα ομως απο καλοριφερ, αιρ κοντισιον, παραθυρα, μανες, ανηψακια κ.τ.λ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ήμαρτον δηλαδή. Τι του λέτε του παιδιού. 8O 8O 8O 8O

 

Εννοείτε πως αν είναι να αφήσεις για μεγάλο χρονικό διάστημα το όργανο άπαιχτο, το καλύτερο που έχεις να κάνεις, -πέρα από το να το φυλάξεις σε μέρος ούτε πολύ ξηρό (όσον αφορά την υγρασία) ούτε πολύ ζεστό (όσον αφορά την θερμοκρασία)- είναι να το ξεκουρδίσεις. Όχι απαραίτητα τελείως αλλά τόσο ώστε να μην υπάρχει ισχυρό tension στο μανίκι. Γιατί μπορεί να μην είναι οφθαλμοφανές αλλά σκεβρώνει χρόνο με το χρόνο χωρίς να το πάρεις χαμπάρι :!: :!: :!:

deja vu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Ρε παιδιά ήμαρτον δηλαδή. Τι του λέτε του παιδιού. 8O 8O 8O 8O

 

Εννοείτε πως αν είναι να αφήσεις για μεγάλο χρονικό διάστημα το όργανο άπαιχτο' date=' το καλύτερο που έχεις να κάνεις, -πέρα από το να το φυλάξεις σε μέρος ούτε πολύ ξηρό (όσον αφορά την υγρασία) ούτε πολύ ζεστό (όσον αφορά την θερμοκρασία)- είναι να το ξεκουρδίσεις. Όχι απαραίτητα τελείως αλλά τόσο ώστε να μην υπάρχει ισχυρό tension στο μανίκι. Γιατί μπορεί να μην είναι οφθαλμοφανές αλλά σκεβρώνει χρόνο με το χρόνο χωρίς να το πάρεις χαμπάρι :!: :!: :!:[/quote']

 

boem, ήμαρτον. Αυτό που γράφεις είναι συνταγή για σκεύρωμα. :lol:

 

Μια χαρα τα γράφει ο Οικονομάκης. (enigma)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ΠΟΤΕ δεν βαζω τις κιθαρες μου στις θηκες τους και βεβαια οταν λειπω για μεγαλα χρονικα διαστηματα τις αφηνω κανονικα κουρδισμενες στις βασεις τους,δεν παθαινουν ΤΙΠΟΤΑ (οπως αλλωστε δεν παθαινουν και δεκαετιες τωρα που ειναι εξω απο τις θηκες τους,κανονικα κουρδισμενες στις βασεις τους οταν ΔΕΝ λειπω...... :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ρωτήσω SF, είναι καλύτερο να προτιμώνται βασεις που κρεμάς την κιθάρα από το headstock (και καλα το βάρος της κιθάρας βοηθάει το μπράτσο να κρατηθεί ίσιο) από τις κοινές που τις έχουμε στο πάτωμα? Ισχύει αυτό ή είναι άλλος ένας μύθος? Εγώ πάντως εδώ και χρόνια τις έχω κρεμασμένες στον τοίχο με βάσεις-διχάλες και είναι απολύτως οκ. Και διακοσμούν και το χώρο...

GS402_m.jpgQL-692_m.jpg

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οι δυο μια χαρα ειναι εγω τις εχω σε...οπλοβαστο..αλλα οι βασεις τοιχου ειναι πολυ πιο εργονομικες και βολικες....

 

αν το μπρατσο της κιθαρας σου παραμεινει ισιο τους 2-3 πρωτους μηνες που θα την εχεις δεν προκειται να σκευρωσει ποτε (κατω απο λογικες συνθηκες βεβαια) οποτε οπου και να την εχεις θα εισαι οκ...

 

Γενικα να εχεις τις κιθαρες σου κατω απο συνθηκες οπου και ΕΣΥ αισθανεσαι ανετα. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου