Προς το περιεχόμενο

"Φυλλαξη" κιθαρας για αρκετο χρονικο διαστημα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

boem' date=' ήμαρτον. Αυτό που γράφεις είναι συνταγή για σκεύρωμα. :lol:

 

Μια χαρα τα γράφει ο Οικονομάκης. (enigma)[/quote']

 

Αδερφέ μου χωρίς να έχω επιθετική διάθεση θα σου πρότεινα εφόσον δεν εμπιστεύεσαι τα προλεγόμενά μου, να ρωτήσεις και κανέναν μάστορα να σου πει. Συμφωνώ ότι δεν πρέπει να τις αφαιρείς τις χορδές όμως είναι το ίδιο επικύνδυνο να τις έχεις επάνω κουρδισμένες και άπαιχτες για μεγάλο χρονικό διάστημα. Αυτός που γράφει στο link δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει στο μυαλό του... :lol: 8) Λειτουργεί μάλλον σαν τους γιατρούς! Οι συνταγές που δίνει είναι για να μην ξεμείνει από πελατεία :lol: :lol:

Αστιεύομαι σαφώς. Ότι γράφει είναι πολυ σωστό εκτός από την 2η παράγραφοπου είναι λιγάκι θεωρητικό και υπερβολικό. :

 

Ποτέ μην χαλαρώνετε ή αφαιρείτε τις χορδές επειδή δεν θα χρησιμοποιήσετε για καιρό ένα όργανο. Κίνδυνος να ΅ΆστρίψειΆΆ το μανίκι. Το ξύλο είναι ζωντανό υλικό. Πάντα έχει τάσης μετακίνησης.

 

Αυτό ισχύει και αν μείνουν επάνω οι χορδές. Ή μήπως αν οι χορδές είναι επάνω το ξύλο σταματάει να είναι ζωντανό υλικό?? 8O :lol:

deja vu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για να καταλαβεις ποσο ΔΙΚΙΟ εχει ο Οικονομακης δες το...αναποδα... :lol:

 

Αν δεν ΕΦΕΥΓΕΣ ΠΟΤΕ απο το σπιτι σου και ΕΠΑΙΖΕΣ ΟΛΗ ΜΕΡΑ με την κιθαρα σου εχοντας την ΚΟΥΡΔΙΣΜΕΝΗ και ΕΞΩ θα παθαινε τιποτα? ΟΧΙ βεβαια...

 

ΓΙΑΤΙ λοιπον να παθει κατι αν φυγεις και απλως την αφησεις στη βαση της...ησυχη..... ?

 

:lol:

 

Πολυ μεγαλυτερη ζημια (ζημια...τιποτα συνηθως δεν παθαινει ειδικα αν ειναι προσφατης παραγωγης οπου ολα τα ξυλα ειναι ..τεθωρακισμενα απο το kiln drying αλλα λεμε τωρα....) θα παθει αν αυξομειωνεις την ταση των χορδων "τρελλαινοντας" το μπρατσο....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

boem' date=' ήμαρτον. Αυτό που γράφεις είναι συνταγή για σκεύρωμα. :lol:

 

Μια χαρα τα γράφει ο Οικονομάκης. (enigma)[/quote']

 

Αδερφέ μου χωρίς να έχω επιθετική διάθεση θα σου πρότεινα εφόσον δεν εμπιστεύεσαι τα προλεγόμενά μου, να ρωτήσεις και κανέναν μάστορα να σου πει.

 

Ορίστε, μου είπε ο μαστρο - Superfunk. :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK! :D

 

Εσείς αφήστε τα κιθαρώνια σας για ένα χρόνο έτσι και αν δεν σκεβρώσουν

σας χαρίζω μια ESP μοντέλο ΚHammet των 3000 Ευρώ!!! και μια κλασσική χειροποιήτη Armin Gropp εισαγώμενη 2500 Ε!!

 

Οκ. Τέλος πάντων. Σημασία έχει ότι δεν πρόκειται η κιθάρα του παιδιού να μείνει άπαιχτη πάνω από 6μηνο άρα είναι περιττή η συζήτηση, αφού εμείς μιλάμε για μεγάάάλο χρονικό διάστημα αναμονής.

deja vu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK! :D

 

Εσείς αφήστε τα κιθαρώνια σας για ένα χρόνο έτσι και αν δεν σκεβρώσουν

σας χαρίζω μια ESP μοντέλο ΚHammet των 3000 Ευρώ!!! και μια κλασσική χειροποιήτη Armin Gropp εισαγώμενη 2500 Ε!!

 

Οκ. Τέλος πάντων. Σημασία έχει ότι δεν πρόκειται η κιθάρα του παιδιού να μείνει άπαιχτη πάνω από 6μηνο άρα είναι περιττή η συζήτηση' date=' αφού εμείς μιλάμε για μεγάάάλο χρονικό διάστημα αναμονής.[/quote']

 

Boem, επαναλαμβάνω ότι εγώ τις άφησα απαιχτες αλλά κουρδισμένες στις βάσεις τους για πολύυυυυυ καιρό και δεν παθανε απολύτως τίποτα. Εγώ και στη μετάθεση είχα φάει τρελλή εμπλοκή, οπότε στον ένα χρόνο οι 2-3 φορές που πρόλαβα να ασχοληθώ ήτανε απλά έλεγχος στο κούρδισμα (η esp δεν το είχε χάσει ιδιαίτερα) και ξεσκόνισμα. Εννοείται βέβαια ότι είναι κρεμασμένες μακριά από καλοριφερ.

 

Πότε παίρνω τα δώρα που κερδισα??? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς αφήστε τα κιθαρώνια σας για ένα χρόνο έτσι και αν δεν σκεβρώσουν

σας χαρίζω μια ESP μοντέλο ΚHammet των 3000 Ευρώ!!! και μια κλασσική χειροποιήτη Armin Gropp εισαγώμενη 2500 Ε!!

 

εχω αφησει εγω squier japan 1991 σπιτι μου στην κερκυρα για εναμισι χρονο ετσι και η κιθαρα μεχρι και τωρα που μιλαμε παιζει τελεια...οποτε ασε μεγαλε... :P :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx για ολες τις απαντησεις...Ελπιζω να μην καταντησει κ αυτο το thread σε μια μεγαλη κ μακροσυρτη αντιλογια.Τεσπα.

Η αληθεια ειναι οντως οτι το χρονικο διαστημα απουσιας μου δεν θα ειναι και τραγικα μεγαλο. Οποτε θα ακολουθησω την "συνταγη" που θελει τις κιθαρες μου κουρδισμενες κανονικα και μεσα στις βαλιτσες-θηκες τους! Ε οκ worst case scenario μολις τελειωσω με θητειες κλπ ενα καλο setαρισμα και ολα θα ειναι σαν καινουργια!! :D

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έχω παρατημένη την ibanez 1,5 χρόνο χωρίς να της κάνω τπτ και δεν τρέχει κάποιο πρόβλημα. Βέβαια είναι στην σκληρή θήκη της, αλλά πριν κανά 2βδόμαδο που την ξανάπιασα δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Α μόνο οι χορδές ήθελαν αλλαγή καθώς είχαν γίνει μαύρες, αλλά από οκτώβρη!

 

¶σχετο αλλά η ΚHammet δεν κάνει 3 χιλιάρικα, εκτός αν εννοείς την custom που δεν θα την πάρω γιατί δεν με βολεύει το μπράτσο της!!!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά θα είναι η κιθάρα σε ένα στάντ, σε 2 βδομάδες

θα πάρεις άδεια, μέτα σε κανα 2μηνο, μετα σε κανά μήνα και

μετά σε κανά μήνα με ένα καλό μέσο θα είσαι σπιτάκι σου,

και με ένα σετάκι χορδές θα είσαι μια χαρά. Ή μπορείς να μου

τη δανείσεις να στην παίζω ( την κιθάρα )

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί ολονών οι κιθάρες να μην παθανε τίποτα που τις αφήσαν έτσι για ένα χρόνο, αλλά το δώρο θα το πάρω εγώ γιατί απάντησα πρώτος. Εντάξει, την κλασσική την αφήνω στον boukaw7, γιατί δεν είναι πλεονέκτης και δεν ζήτησε την καστομιά του Χαμετ.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου