Προς το περιεχόμενο

VHT Special 6


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάει κάνας μήνας που τον έχω στην κατοχή μου. Για εντάσεις πολυκατοικίας είναι και με το παραπάνω ΟΚ. Ωραίο καθαρό και πολύ καλό βρόμικο για τα γούστα μου. Αυτό που δεν μου αρέσει ηχητικά είναι ότι ακούω να βγαίνει κάτι... Πως να το πω? Boxy?

Θα τον ήθελα λίγο πιο open.Συγκριτικά με τον Laney VC-15 που εχω μιλώντας και πάλι για 10" ηχείο έχει μεγάλη διαφορά. 

Είναι κάτι που ακούω παιζοντας με strat, Tele και sg

Να είναι τα watt? Δεν ξανά είχα τόσο μικρό ενισχυτή. 

Να είναι το ηχείο? Και αν είναι το ηχείο προς τα που να κοιτάξω για αντικατάσταση. 

 

Επεξεργασμένο από funkysoul

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικος!

 

Πολλα τα μεγάφωνα του ταιριάζουν. Τι ήχο παίζεις κυρίως, καθαρό ή βρώμικο? Πχ εάν το χρησιμοποιείς ως πλατφόρμα για βρώμοπεταλα, τότε μπορείς να βάλεις ένα τυπικό celestion πχ το 10αρι creamback, greenback, ή το V junior.

 

Εάν τείνεις προς πιο παραδοσιακοθς clean/cleanish ήχους, τότε δες κάτι άλλο εστιασμένο για πιο καθαρό ηχο.

 

 

Παντως, δεν νομίζω ότι θα αλλάξουν πολλά, πέρα τη χροιά. Πάλι boxy θα ακούγεται, εκτός κι εάν πάρεις πολύ μπασατο μεγάφωνο, και γεμίσει λίγο ο ήχος.

 

Καμπίνα θέλεις, ιδανικα.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν παίζω με πετάλια.Οτι έχει ο ενίσχυτης καθαρά και βρόμικα. Μόνο λίγο boost εάν χρειαστεί. 

Εαν δεν αλλάξουν και πολλά όπως λες τότε δεν αξίζει η αλλαγή. 

Σαν προσέγγιση δηλαδή σε κάθε περίπτωση πάω για κάτι με περισσότερο μπάσο/ογκο? 

Ας πούμε ένα eminence The Copperhead πχ? 

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την κεφαλή, άρα δεν έχω εμπειρία από τον συγκεκριμένο combo. Έχω βέβαια με άλλα combo 10inch, και σε όσα άλλαξα μεγάφωνο (ακόμα και από 10 σε 12 ινστες), είδα πολύ μικρή διαφορά.

Εάν θα αλλαζα, δεν θα με ενδιέφερε ο όγκος και τα μπάσα, όσο να έβρισκα το ιδανικο μεγάφωνο, για τις εντάσεις που παίζω και με eq που να αναδεικνύει τον ήχο του ενισχυτή. Να τον ζωντανέψει, δηλαδή.

Δοκίμασες να του αλλάξεις θέση, να το κολλήσεις σε τοιχο, μπας και ακουστεί πιο γεμάτος?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, funkysoul είπε

 

Να είναι το ηχείο? Και αν είναι το ηχείο προς τα που να κοιτάξω για αντικατάσταση

 

To ηχείο δεν αλλάζει εκτός και αν αλλάξει η καμπίνα. 

Το ΜΕΓΑΦΩΝΟ αλλάζει. 

Πάντως το στοκ μεγάφωνο είναι πολύ καλό οπότε όντως είναι το ηχείο, όλοι οι πολύ μικροί σε μέγεθος ενισχυτές ακούγονται έτσι και δεν είναι και κακό μια και σε πολλούς αρέσει αυτός ο focused ηχος

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Έχω την κεφαλή, άρα δεν έχω εμπειρία από τον συγκεκριμένο combo. Έχω βέβαια με άλλα combo 10inch, και σε όσα άλλαξα μεγάφωνο (ακόμα και από 10 σε 12 ινστες), είδα πολύ μικρή διαφορά.

Εάν θα αλλαζα, δεν θα με ενδιέφερε ο όγκος και τα μπάσα, όσο να έβρισκα το ιδανικο μεγάφωνο, για τις εντάσεις που παίζω και με eq που να αναδεικνύει τον ήχο του ενισχυτή. Να τον ζωντανέψει, δηλαδή.

Δοκίμασες να του αλλάξεις θέση, να το κολλήσεις σε τοιχο, μπας και ακουστεί πιο γεμάτος?

Μπα όχι αυτό δεν το σκέφτηκα. Αλλά έτσι που τα λέτε μάλλον θα τον αφήσω στην ησυχία του

Επεξεργασμένο από funkysoul

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος 10αρης που έχω ακούσει, και έχει ήχο λες και είναι 12αρης, είναι ο AC10, ακόμα και με το στοκ μεγαφωνο.

Λοιποί 10ρηδες υστερούν σε "μεγεθος" ήχου.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, ο vht το "σπρώχνει" πολύ καλά το 12αρι μεγάφωνο. Δεν είναι αναιμικος, όπως άλλοι της κατηγορίας. Απλά, η καμπίνα κάνει όλη την διαφορά. Δοκίμασε άλλες θέσεις. Στο πάτωμα, χωρίς κλίση, τοιχο-τοιχο και θα βρεις κάποιο καλό σημείο.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν μιλάς για τον «παλιό» ή τον «νέο» Ultra, αλλά αν έχει speaker out (ή αν μπορείς απλά να αποσυνδέσεις την δικιά του καμπίνα και να βγάλεις καλώδιο), γιατί  δεν δοκιμάζεις απλά να τον συνδέσεις σε κάποια άλλη καμπίνα και να δεις; 

πχ κανά φίλο, στούντιο, μέχρι και κιθαρομάγαζο. Ρωτάω για παλιό ή ultra γιατί ο ultra σίγουρα έχει speaker out. 
 

Εγώ έχω τον Ultra σε κεφάλι και κάνει μεγάλη διαφορά που τον συνδέω κάθε φορά. Προς το παρόν συνήθως παίζει στην κλασική Harley Benton με το V30. Είναι mid-focused αλλά όχι πολύ boxy. 
 

Επίσης σε μένα κάνει μεγάλη διαφορά η ένταση που παίζω. Σε στούντιο που μπορώ να ανέβω σε ένταση είναι άλλη φάση ο ήχος. Παίξε  και με το wattage control, ουσιαστικά δες το σαν ένα αντίστροφο gain/headroom control. 

 

PS. (Off topic) : τον ξαναέφερε ο Θωμάς αλλά στα 580+ ;;!! Πότε ανέβηκε τόσο.. και δεν αναφέρει handwired πλέον στα specs.. ελπίζω να μην το άλλαξαν αυτό 

Επεξεργασμένο από ThisIsSparta
  • Like 1

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου