Προς το περιεχόμενο

theremin με κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

'Οσα κομμάτια παίζει και η τρομπέτα :

Απο εσένα που είσαι ωραίο, αψηλό και έξυπνο παλικάρι, περίμενα ένα καλύτερο παράδειγμα.. ;D

Φυσικά η τρομπέτα, όπως το theremin, το didjeridu, το αφρικανικό μονόχορδο κλπ είναι όργανα. Αλλά, όλα τα όργανα δεν έχουν το ίδιο "εύρος χρήσης". Τρομπέτα βρίσκουμε σε στρατιωτικά εμβατήρια, σε ροκ μουσική, σε όλες τις μορφές της jazz...δύσκολα θα βρούμε theremin σε τέτοια είδη μουσικής (εάν δεν μου διαφεύγει κάτι...)

 

η πληθώρα επιλογών συχνά καταλήγει σε δημοσιογραφική περιέργεια για την τεχνολογία, παρά σαν μέσο μουσικής έκφρασης.

Πάντα θα εξαρτάται από τον χρήστη...έχουμε μουσικούς με δημοσιογραφική περιέργεια και μουσικούς πρωτοπόρους.

 

αλλά προτιμώ ένα τρύπιο σαξόφωνο από ένα sample που παίζει ότι θα έπαιζε και ένα σαξόφωνο.

Εάν το καταλάβεις ;)...

Πρόσφατα "έπαιζα" με το Voices of Passion

http://www.soundsonline.com/product.php?productid=EW-174

Όποιος ενδιαφέρεται, ας ακούσει τα demos της σελίδας. Ένα εμφανές παράδειγμα χρήστη (και όχι καλαπορτζή), είναι ο Hans Zimmer. Στη μουσική του μονομάχου, βεβαίως και έχει στην κορυφή τη φωνή της Λίζα Τζέραρντ, αλλά όλα τα υπόλοιπα φωνητικά είναι με το Voices of Passion και κανείς δεν καταλαβαίνει τίποτα (ούτε λέει "α ένα sample")

 

Για να επανέλθω στο αρχικό θέμα, πιστεύω ότι με μία κιθάρα των 100 ευρώ, ένα VG99 kαι ένα Absynth, μπορούμε πολύ εύκολα να αναπαράγουμε αυτούς τους ήχους (και εκατομμύρια άλλους), με το μισό κόστος...κρίση έχουμε!!!! ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Άσχετο, αλλά πετυχαίνει καλό ήχο synth. Επίσης παρατήρησα ότι το gr300 και gr700 της roland είναι πολύ καλυτερα απο το gr-20

 

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης παρατήρησα ότι το gr300 και gr700 της roland είναι πολύ καλυτερα απο το gr-20

Eάν τα βρείς σε κανένα μουσείο...να έλεγες το Gr33 ίσως.

Κανένα Gr δεν κάνει για τη δουλειά σου, κοίτα καλύτερα τα VG88, VG99

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε πω την αλήθεια το vg-99 δεν μ'αρεσε ιδιαίτερα :o. Κάτσε να ανοίξω ένα θέμα για synth να τα πουμε εκεί γιατι βγαίνουμε offtopic

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε να ανοίξω ένα θέμα για synth να τα πουμε εκεί γιατι βγαίνουμε offtopic

Κάπου έχει ολόκληρο θέμα ο TGL (για guitar synths)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα θα εξαρτάται από τον χρήστη...έχουμε μουσικούς με δημοσιογραφική περιέργεια και μουσικούς πρωτοπόρους.

 

σαφώς! Πάντως μουσική πρωτοπορία από guitar synth δεν έχει τύχει να ακούσω :)

 

Απο εσένα που είσαι ωραίο, αψηλό και έξυπνο παλικάρι, περίμενα ένα καλύτερο παράδειγμα.. ;D

Φυσικά η τρομπέτα, όπως το theremin, το didjeridu, το αφρικανικό μονόχορδο κλπ είναι όργανα. Αλλά, όλα τα όργανα δεν έχουν το ίδιο "εύρος χρήσης". Τρομπέτα βρίσκουμε σε στρατιωτικά εμβατήρια, σε ροκ μουσική, σε όλες τις μορφές της jazz...δύσκολα θα βρούμε theremin σε τέτοια είδη μουσικής (εάν δεν μου διαφεύγει κάτι...)

 

Από τη στιγμή που το theremin παίζει κλασική μουσική, νομίζω οτι δεν μπορείς να το πεις περιορισμένο με κανένα τρόπο. Άλλο τώρα αν το έχουμε μάθει ως γεννήτρια τυχαίων συχνοτήτων. Ο λόγος κατά τη γνώμη μου είναι απλός : οι θερεμινίστες είναι ελάχιστοι, στην πραγματικότητα οι περισσότεροι ειναι μουσικοί (κιθαρίστες, μπασίστες, πληκτράδες κλπ) που έχουν ΚΑΙ θέρεμιν. Οι απαιτήσεις για τη virtuosity του ομως είναι πολύ μεγαλύτερες και ελάχιστοι μπαίνουν στον κόπο να παρατήσουν τα 12 χρόνια βιολί για να παίξουν σε 1η προτεραιότητα ένα άλλο τόσο δύσκολο όργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαφώς! Πάντως μουσική πρωτοπορία από guitar synth δεν έχει τύχει να ακούσω :)

Δες την Jennifer Batten μαζί με τον Jeff Beck στο Τόκυο...δεν ξέρω εάν η Jennifer πρωτοπορεί αλλά σίγουρα είναι πολύ άνετη.

Επίσης (δεν μου αρέσει), Αllan Holdsworth ...δεν σου αναφέρω τον Robert Fripp, Steve Hackett (τον είχα δεί το 1981 με το Gr300)...ούτε τον John McLaughlin ;) και αρκετούς αλλους...

 

Ο λόγος κατά τη γνώμη μου είναι απλός : οι θερεμινίστες είναι ελάχιστοι, στην πραγματικότητα οι περισσότεροι ειναι μουσικοί (κιθαρίστες, μπασίστες, πληκτράδες κλπ) που έχουν ΚΑΙ θέρεμιν. Οι απαιτήσεις για τη virtuosity του ομως είναι πολύ μεγαλύτερες και ελάχιστοι μπαίνουν στον κόπο να παρατήσουν τα 12 χρόνια βιολί για να παίξουν σε 1η προτεραιότητα ένα άλλο τόσο δύσκολο όργανο.

Συμφωνώ απόλυτα. Γι αυτό επειδή οι θερεμινίστες είναι ελάχιστοι, και το συγκεκριμένο όργανο δύσκολο, είπα στον ΟΡ να δεί ένα πιό εύκολο δρόμο...της midi τεχνολογίας.

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα. Γι αυτό επειδή οι θερεμινίστες είναι ελάχιστοι, και το συγκεκριμένο όργανο δύσκολο, είπα στον ΟΡ να δεί ένα πιό εύκολο δρόμο...της midi τεχνολογίας.

 

 

Αν μιλάμε για το συγκεκριμένο θέμα, τότε δε διαφωνούμε : κι εγώ είπα οτι ο τρόπος χρήσης του θέρεμιν στο αρχικό βίντεο είναι σε ρόλο εφέ ή controller.

Εγώ τόση ώρα υποστηρίζω οτι το θέρεμιν είναι οργανο και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεται, οπότε αν κάποιος θέλει να μάθει θέρεμιν είναι σαν να θέλει να μάθει σαξόφωνο : η απάντηση σε ένα τέτοιο θεμα δεν μπορεί να είναι "πάρε MIDI και θα τα παίζεις όλα".

 

Νίκησα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπότε αν κάποιος θέλει να μάθει θέρεμιν είναι σαν να θέλει να μάθει σαξόφωνο : η απάντηση σε ένα τέτοιο θεμα δεν μπορεί να είναι "πάρε MIDI και θα τα παίζεις όλα".

 

Νίκησα ;D

Σιγά μην νίκησες (ακόμα και στη Susan Boyle έχεις χάσει αλλά τεσπα!!!)

H διαφορά μας είναι στη λέξη μάθει. Εάν την αλλάξεις με τη λέξη παίξει, πάς στα midia και νίκησα εγώ ;D ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες αργότερα...

Mia  ελληνικη μπαντα που χρησιμοποιει  αρκετα theremin  einai

 

oi

deadbeat escapement

 

sto  youtube υπαρχει  to  track deadbeat escapement - AMAZE  (  ayto pou sparazei kai  akoygetai sto telos einai  theremin)

 

 

    Eπισης  και  στο κοματι  deadbeat escapement - big black long clawed frog

 

 

αυτο που  ακουγετε  ειναι επισηςtheremin )

This goes to eleven

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου