Προς το περιεχόμενο

επικείμενη αγορά πλήκτρων- απορία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Ενδιαφέρομαι για αγορά synth και βρίσκομαι ανάμεσα στα εξής:

 

  • YAMAHA MM6
    korg tr 61
    roland juno g
    korg x 50
     

Οι δυνατότητες δεν χρειάζεται να είναι πολύ high level και για αυτόν τον λόγο έχω βάλει και το mm6 στην εξίσωση. επίσης το βάρος παίζει σημαντικό ρόλο (θα θελα να κουβαλιούνται εύκολα). Το μέγιστο των χρημάτων είναι φυσικά η τιμή του tr 61 σε κάθε περίπτωση.

 

Τι προτείνετε? Θα ήταν πιο φρόνιμο να προτιμήσω το x 50 λόγω βάρους έναντι του tr 61 (έχω την εντύπωση οτι έχουν πάνω κάτω αντίστοιχες δυνατότητες) ? Η να πάω για το roland ? η να τα παρατήσω και να κυνηγήσω το yamaha που μπορεί να με καλύψει? Σας μπέρδεψα?...ειμαι και εγώ μπερδεμένος! ???

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε βοήθεια.

 

νίκος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν πες μας τι είδος μουσικής παίζεις και τι ζητάς γενικότερα από ένα synth διότι αυτά τα όργανα που προτίνεις είναι εντελώς διαφορετικά μεταξύ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κύρια διαφορά μεταξύ του x50 και το triton είανι ότι το μεν πρώτο είναι synthesizer ενώ το δεύτερο workstasion,(δηλαδή έχει sequencer).Τώρα πές μας τις ανάγκες σου για να σου προτείνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ.

Το οργανο προορίζεται κυρίως για rock.

Θα θελα να έχει αξιοπρεπείς ήχους πιανο, hammond, strings αλλα και appregiators.

Απο εκεί και πέρα όσο πιο ευέλικτο, τόσο το καλύτερο.

Η κύρια διαφορά μεταξύ του x50 και το triton είανι ότι το μεν πρώτο είναι synthesizer ενώ το δεύτερο workstasion,(δηλαδή έχει sequencer).Τώρα πές μας τις ανάγκες σου για να σου προτείνουμε.

 

Δηλ. στο x50 δεν μπορω να γράψω samples τα οποία να επαναλαμβάνει? νόμιζα ότι όλα τα πλήκτρα αυτά μπορούν να το κάνουν, εκτός εαν έχω καταλάβει κάτι λάθος.

 

Thanks για κάθε βοήθεια!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ.

Το οργανο προορίζεται κυρίως για rock.

Θα θελα να έχει αξιοπρεπείς ήχους πιανο, hammond, strings αλλα και appregiators.

Απο εκεί και πέρα όσο πιο ευέλικτο, τόσο το καλύτερο.

Δηλ. στο x50 δεν μπορω να γράψω samples τα οποία να επαναλαμβάνει? νόμιζα ότι όλα τα πλήκτρα αυτά μπορούν να το κάνουν, εκτός εαν έχω καταλάβει κάτι λάθος.

 

Thanks για κάθε βοήθεια!

 

Να γράψεις samples τα οποία να επαναλαμβάνει? Μάλλον τα έχεις μπερδέψει λίγο φίλε μου.Τεςπα.... πιστεύω ότι πρέπει κινηθείς ανάμεσα σε roland και yamaha

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ndnikola, προφανώς μιλάς για πλήκτρα που έχουν ενσωματωμένο sampler. Μόνο σε αυτή την περίπτωση μπορείς να φορτώσεις δικά σου δείγματα και να τα αναπαράγει το όργανο. Αν σου είναι απαραίτητο κάτι τέτοιο, πρέπει να κινηθείς για το Korg TR, είναι το μόνο από όσα αναφέρεις με τέτοιες λειτουργίες.

 

Επίσης βλέπω ότι δεν είναι και πολύ ξεκάθαρες οι διαφορές μεταξύ TR και X-50 στο μυαλό σου. Χοντρικά, να ξέρεις ότι το X-50 είναι μια light έκδοση του TR, χωρίς sequencer, sampling option, SD card slot και φτιαγμένο κυρίως από πλαστικό στην Κίνα (μέταλλο και Ιαπωνία για το TR). Και βέβαια, αρκετά πιο μαζεμένο σε διαστάσεις και με 3 κιλά λιγότερα στο ζύγι... ;)

 

Θα πρότεινα κάτι ανάμεσα στο X-50 και το MM6. Τίμια όργανα, με καλή ποιότητα για τα λεφτά τους και αρκετό βάθος. Μπορούν να σε καλύψουν για τα περισσότερα είδη μουσικής (αν όχι για όλα), με αποτελέσματα αξιοπρεπή ή και άριστα. Άκου τα και σκέψου, είναι και θέμα γούστου... 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να διευκρινησω τυχόν παρανοήσεις θα θελα να ρωτησω το εξης:

Στο x-50 ή το mm6 μπορεί να γράψει κάποιος (παίζοντας στο όργανο και κάνοντας record) κάτι το οποίο να αναπαράγουν? Για παράδειγμα, παίζω κάτι με ένα όργανο του keyboard, το κρατά στην μνήμη του και το αναπαράγει?ή αυτό συμβαίνει μόνο στις άλλες δύο επιλογές?

Από appregiators πως πάνε τα mm6 και x 50?

Σίγουρα θα τα δω και από κοντά αλλά τυχόν προβλήματα που είχατε με αυτά ή άλλα προτερήματα που δεν έχουν αναφερθεί θα είναι πολύ χρήσιμα!

Επίσης, είναι κάποιο άλλο σε αυτό το εύρος τιμών που δεν έχει αναφερθεί?

ευχαριστώ και πάλι!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο x-50 ή το mm6 μπορεί να γράψει κάποιος (παίζοντας στο όργανο και κάνοντας record) κάτι το οποίο να αναπαράγουν? Για παράδειγμα, παίζω κάτι με ένα όργανο του keyboard, το κρατά στην μνήμη του και το αναπαράγει?ή αυτό συμβαίνει μόνο στις άλλες δύο επιλογές?

 

Αυτή ακριβώς τη διαδικασία που περιγράφεις μπορεί κανείς να κάνει με το sequencer. Ο αριθμός των διαφορετικών "όργανων", όπως αναφέρεις, που μπορείς αρχικά να γράψεις και στη συνέχεια να αναπαράγεις εξαρτάται από τις δυνατότητες του εκάστοτε sequencer. Στο TR για παράδειγμα έχεις 16 κανάλια.

 

Τa Χ-50 kai MM6 ΔΕΝ έχουν arpeggiators.

 

H γνώμη μου, με τα χρήματα που διαθέτεις, να προχωρήσεις στην αγορά ενός TR καθώς έχεις σε ένα όργανο όλα αυτά που ζητάς:

 

-Arpeggiators

-Sequencer

-Δυνατότητα SAMPLING (Aν εγκαταστήσεις το EXB-SMPL και εάν όντως αυτό εννοείς)

-Aξιοπρεπείς ήχους στο είδος που ζητάς, με μία μικρή εξαίρεση στα πιάνα του.

-Το κατάλληλο βάρος για Live καταστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το MM6 και μπορώ να πω οτι για τα λεφτά του είναι πάρ απολύ καλό όργανο.

Τα πιάνα του είναι υπέροχα (δεν παίρνω όρκο αλλα είναι του motif),Επίσης έχει πολλά και υπέροχα strings.Το ίδιο ισχύει και για organ ήχους.

Έχει και καλές κιθάρες,ένα μόνο καλό σαξόφωνο και απο brass καλά πάμε...

 

Επίσης είναι τραγικά ελαφρύ τόσο που νομίζεις οτι δεν έχει τίποτα μέσα ;D

Με το μικρό δάχτυλο του χεριού μου το σηκώνω.

 

Έχει και κάποιες δυνατότητες σαν synthesier (μη φανταστείς τίποτα σπουδέο) αλλα για τα λεφτά του είναι υπέροχο.Το μόνο κακό είναι οτι εχει

πχ. 4-5 καλά πιάνα (σύμφωνα με τα γούστα μου), 5 καλά organ,απο strings έχει μπόλικα είναι τα περισσότερα πολύ καλά,ε και κιθάρες βρίσκεις...,2 μόνο καλά σαξόφωνα,ε και απο brass έχει καλά δεν μπορώ να πω...

 

Απλά θέλω να πω οτι δεν είναι πχ σαν το motif στο οποίο ανοίγεις τον κατάλογο με τα πιάνα και τα περισσότερα είναι τέλεια.Το ίδιο ισχύει και με τους καταλόγους των άλλων οργάνων.Ενω στο mm6 είναι σε κάθε κατάλογο ψηλο μετρημένοι οι ήχοι  αλλα οκ δεν λέω δεν έχω παράπονο.Και επειδή θες κυρίως rock νομίζω πως δεν θα σε απογοητεύσει και σου μένουν και λεφτά.

Με αυτά που θα περισσέψουν ποιές κάτι στην υγειά των noizάδων ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου