Προς το περιεχόμενο

Eric Johnson Fuzz... εναλλακτική;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καααααααλησπερίζω :)

 

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει δοιμάσει κανείς άποιο fuzz που να φέρνει στον ήχο του (signature) Eric Johnson... Το fuzz αυτό από όσα κλιπς έχω ακούσει μου φαίνεται πολύ consistent ως προς τον ήχο του EJ.. Θα μου πείτε όλα στο μυαλό μας είναι κτλ κτλ... Τέσπα, αν είχα τα φράγκα / ήταν πιο φτηνό θα το χτύπαγα. Ίσως να περιμένω μέχρι να μαζευτεί το κεφάλαιο, αλλά ως τότε είπα να ρωτήσω και σας. Έχω διαβάσει όλα σχεδόν τα προηγούμενα threads. Το πιο ρεαλιστικό budget ως τα χριστούγενα θα ταν 100 ευρω.

 

Η πρώτη σκέψη ήταν να πάρω κάποιο άλλο moderate gain fuzz πυριτίου bias με bias trimpot πχ το jimi hendrix mini της dunlop και να χαμηλώσω το bias και να αλλάξω μια αντίσταση που είναι διαφορετική (πέρα απο τα τρανζίστορ)... μπας και...

 

Η άλλη λύση είναι να πάω σε έναν από τους αρκετούς έλληνες κατασκευαστές και να ζητήσω τα ίδια specs, αλλά προφανώς κάθε φαζ ακούγεται διαφορετικό και το πως θα κάνεις match τα gain αλλάζει τελείως τον ήχο, και επειδή δεν είμαι ελλάδα φοβάμαι πως το να δώσω τα μισά σχεδόν λέφτα δεν καλύπτει το ρίσκο.

 

Η τρίτη λύση είναι το DIY που το χω ψάξει αρκετά ως σενάριο αλλά δεν θέλω να μπλεξω τώρα γιατί με βλέπω να ξημεροβραδιάζομαι αλλάζοντας πυκνωτές, τρανζίστορ κτλ...

 

Οπότε θα ήθελα να σας ζητήσω τη γνώμη σας για τις δύο πρώτες λύσεις (κυρίως την πρώτη)

 

Ο υπόλοιπος εξοπλισμός είναι ένα Tech 21 Liverpool σε ρόλο ενισχυτή, και σε ρόλο overdrive ένα OD-3 και ενα SD-1 , (ελπίζω ένα από τα δύο τουλάχιστον να καθεται καλά μετα το φαζ..)

 

Και ναι, το ξέρω ότι παίζουν ρόλο τα δάχτυλα και όχι δεν παίζω ούτε κατα διάννοια τίποτα που να φέρνει στο μυαλό έστω και στο ελάχιστο στο μυαλό Eric Johnson (ή Jimmy Page)

 

Μην προτείνετε τίποτα πάνω από 100 ευρώ, για οτιδήποτε παραπάνω περιμένω όσο χρειαστεί και παίρνω το signature της dunlop, όταν... :)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά και πάλι :):)

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σ ευχαριστώ φίλε AXLNICK, θα επικοινωνήσω με τον πωλητή για το πρώτο αν με παίρνει.

 

Για το 2ο θα ήθελα να αποφύγω τα του γερμανίου μιας και έχουν παραπάνω χαρακτήρα απ'όσο χρειάζομαι :)

 

Πέρα από αυτά, θα ήθελα να ακούσω μερικες γνώμες :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που η Dunlop εχει βγαλει...ΟΛΑ τα fuzz face και μαλιστα σε...μινι συσκευασια,τζαμπα αγχωνεσαι

 

http://www.thomann.de/gb/search_dir.html?sid=e77e16c76e37dc68ab1471bb237e482e&sw=Fuzz+Face&gk=&bn=

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που η Dunlop εχει βγαλει...ΟΛΑ τα fuzz face και μαλιστα σε...μινι συσκευασια,τζαμπα αγχωνεσαι

 

http://www.thomann.de/gb/search_dir.html?sid=e77e16c76e37dc68ab1471bb237e482e&sw=Fuzz+Face&gk=&bn=

 

 

Ναι το ξέρω ρε Superfunk, έχω λιώσει να ακούω clips... σίγουρα θα είναι fuzz face αυτό που θα πάρω, αλλά για να το θέσω αλλιώς, δεν ξέρω ποιο από αυτά θα ήταν πιο κατάλληλο να βγάλει Eric Johnson ήχο... γιατί όλα φτάνουν κοντά αλλά δεν έχουν αυτό το χαρακτηριστικό που έχει το eric johnson... (βεβαια δεν παίζουν και πολλά κλιπς με Overdrive να ακολουθεί το fuzz). Έχεις δοκιμάσει κανένα? Το κόκκινο παρότι πολύ καλό το αποκλείω λόγω germanium.. και μετά το hendrix ακουγεται λίγο ψοφιο και το μπλε πολύ άγριο... Και μετά ελπίζεις να σου κατσει καλό και να παίζει πειραματισμός με το bias που να σου φέρνει τον ήχο πιο κοντά στα μέτρα σου...

 

Από την άλλη έχω ακούσει και "μάπα"κλιπσ με το Ej...

 

ΦΦΦΦΦχαριστώωωωωωωωωωωωωωωωωωωω

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Ο υπόλοιπος εξοπλισμός είναι ένα Tech 21 Liverpool σε ρόλο ενισχυτή, και σε ρόλο overdrive ένα OD-3 και ενα SD-1 , (ελπίζω ένα από τα δύο τουλάχιστον να καθεται καλά μετα το φαζ..)

 

Δεν αναφερεις με τι κιθαρα, μεγαφωνα, ενισχυτη παιζεις, το πως χρησιμοποιεις ενα πεταλι αντι για ενισχυτη δεν το καταλαβα. Τα Fuzz ειναι απο τα πιο ιδιοτροπα πεταλια και αλλαζουν πολυ αναλογως με τον ενισχυτη. Ολα τα FF που εχω προτιμουν ενισχυτη που αρχιζει να "σπαει" ο καθαρος ηχος του για αυτο (επειδη παιζω με Fender καθαρους ενισχυτες) βαζω παντα ενα light drive μετα το fuzz για εναν στο περιπου tweed/JTM/JMP ηχο.

 

Το Johnson κυκλοφορει ευραιως σε ολο τον κοσμο, αφου αυτο θες απο αυτο να αρχισεις. Ψαξτο σε μεταχειρισμενο, ηδη η τιμη στην αγγελια που αναφερθηκε ειναι πολυ καλη. Ακριβως μιση τιμη (αν βαλεις και τα ταχυδρομικα) απο τη τιμη του Thomann.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφερεις με τι κιθαρα, μεγαφωνα, ενισχυτη παιζεις, το πως χρησιμοποιεις ενα πεταλι αντι για ενισχυτη δεν το καταλαβα. Τα Fuzz ειναι απο τα πιο ιδιοτροπα πεταλια και αλλαζουν πολυ αναλογως με τον ενισχυτη. Ολα τα FF που εχω προτιμουν ενισχυτη που αρχιζει να "σπαει" ο καθαρος ηχος του για αυτο (επειδη παιζω με Fender καθαρους ενισχυτες) βαζω παντα ενα light drive μετα το fuzz για εναν στο περιπου tweed/JTM/JMP ηχο.

 

Το Johnson κυκλοφορει ευραιως σε ολο τον κοσμο, αφου αυτο θες απο αυτο να αρχισεις. Ψαξτο σε μεταχειρισμενο, ηδη η τιμη στην αγγελια που αναφερθηκε ειναι πολυ καλη. Ακριβως μιση τιμη (αν βαλεις και τα ταχυδρομικα) απο τη τιμη του Thomann.

 

Γεια σου Κώστα! To Tech21 είναι φτιαγμένο για να παίζει σαν ενισχυτής και να μπορείς να το συνδέσεις σε μία κονσόλα ή σε line input. Ο προηγούμενος μου ενισχυτής ήταν από... software (και καμία σύγκριση προφανως αχααχχα) μιας και βλεπεις τα τελευταία χρόνια ζω στο εξωτερικό και μετακινούμε συχνά. Έχεις απόλυτο δίκιο ότι παίζει τεράστιο ρόλο ο ενισχυτής, με ένα marshal είσαι ίσως halfway there αλλά όπως και να χει αυτά υπάρχουν, αυτά θα χρησιμοποιήσουμε :)

 

Κιθάρες παίζω κυρίως με μια MIM στρατ με humbucker neck / bridge και με μία les paul studio. Δηλαδή 90% παίζω με διπλούς, που ξέρω πως δεν είναι ιδανικό για γλυκό ήχο απο φαζ. Απλώς σπίτι έχω πολύ ERF θόρυβο (στη στρατ μου μάλιστα έχω κάνει shielding) και οι μονοί είναι πονοκέφαλος λίγο...

 

Ποια drive σ αρέσει να χρησιμοποιείς? Και ποια fuzz? Θα θελα ν ακούσω τον καλύτερο και χειρότερο συνδυασμό που έχεις βρει ως τώρα :) Σ ευχαριστώ!

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που η Dunlop εχει βγαλει...ΟΛΑ τα fuzz face και μαλιστα σε...μινι συσκευασια,τζαμπα αγχωνεσαι

 

http://www.thomann.de/gb/search_dir.html?sid=e77e16c76e37dc68ab1471bb237e482e&sw=Fuzz+Face&gk=&bn=

 

Καλή κίνηση γιατί τα προηγούμενα μοιάζανε με νάρκη,έβλεπες ολόκληρη γκουμούτσα το άνοιγες και υπήρχε ένα κοματάκι πλακέτας και λες γιατί όλο αυτό το σκάφος

 

λίγο off  :P

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου