Προς το περιεχόμενο

Eric Johnson Fuzz... εναλλακτική;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σου Κώστα! To Tech21 είναι φτιαγμένο για να παίζει σαν ενισχυτής και να μπορείς να το συνδέσεις σε μία κονσόλα ή σε line input. Ο προηγούμενος μου ενισχυτής ήταν από... software (και καμία σύγκριση προφανως αχααχχα) μιας και βλεπεις τα τελευταία χρόνια ζω στο εξωτερικό και μετακινούμε συχνά. Έχεις απόλυτο δίκιο ότι παίζει τεράστιο ρόλο ο ενισχυτής, με ένα marshal είσαι ίσως halfway there αλλά όπως και να χει αυτά υπάρχουν, αυτά θα χρησιμοποιήσουμε :)

 

Κιθάρες παίζω κυρίως με μια MIM στρατ με humbucker neck / bridge και με μία les paul studio. Δηλαδή 90% παίζω με διπλούς, που ξέρω πως δεν είναι ιδανικό για γλυκό ήχο απο φαζ. Απλώς σπίτι έχω πολύ ERF θόρυβο (στη στρατ μου μάλιστα έχω κάνει shielding) και οι μονοί είναι πονοκέφαλος λίγο...

 

Ποια drive σ αρέσει να χρησιμοποιείς? Και ποια fuzz? Θα θελα ν ακούσω τον καλύτερο και χειρότερο συνδυασμό που έχεις βρει ως τώρα :) Σ ευχαριστώ!

 

Προτεινω οταν μπορεσεις να ξαναβαλεις μονους στη strat μιας και εχεις LP. Aν εχεις ακομα προβλημα θορυβου οι noiseless ειναι καλη λυση. Στη δικια μου εχω Kinmann αλλα και η DiMarzio βγαζει καλους noiseless σε χαμηλοτερες τιμες.

 

Το αγαπημενο μου fuzz ειναι ενα late 90's Fuzz Factory αλλα ειναι ιδιατερο πεταλι με πολλους ηχους, δηλαδη αρκετο θορυβο. Μπορεις βεβαια να βρεις settings με σχεδον χωρις θορυβο. Το μεγαλο προσον του ειναι ο παχυς ηχος που εχει και οτι παιζει απροβληματιστα σε καθαρο ενισχυτη.

 

Απο Fuzz Face δεν εχω παιξει με 60's/70's μιας και ειναι πανακριβα, μονο με νεα πεταλια. Το Βοnamassa προτιμω αλλα με το Danelectro Transparent OD v.1 μπροστα για να σπαει τον καθαρο ηχο. Το Dano ειναι Timmy clone το οποιο μου αρεσει πιο πολυ απο το ιδιο το Timmy.

 

Οπως καταλαβαινεις προτιμω γερμανιου οταν προκειται για Fuzz Face (τυπου) πεταλια. Στη θεση σου θ' αρχιζα απο το Johnson αφου αυτο θες και οταν αποκτησεις εμπειρια βλεπεις για το επομενο. Ενα fuzz δεν ειναι ποτε αρκετο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Προτεινω οταν μπορεσεις να ξαναβαλεις μονους στη strat μιας και εχεις LP. Aν εχεις ακομα προβλημα θορυβου οι noiseless ειναι καλη λυση. Στη δικια μου εχω Kinmann αλλα και η DiMarzio βγαζει καλους noiseless σε χαμηλοτερες τιμες.

 

Το αγαπημενο μου fuzz ειναι ενα late 90's Fuzz Factory αλλα ειναι ιδιατερο πεταλι με πολλους ηχους, δηλαδη αρκετο θορυβο. Μπορεις βεβαια να βρεις settings με σχεδον χωρις θορυβο. Το μεγαλο προσον του ειναι ο παχυς ηχος που εχει και οτι παιζει απροβληματιστα σε καθαρο ενισχυτη.

 

Απο Fuzz Face δεν εχω παιξει με 60's/70's μιας και ειναι πανακριβα, μονο με νεα πεταλια. Το Βοnamassa προτιμω αλλα με το Danelectro Transparent OD v.1 μπροστα για να σπαει τον καθαρο ηχο. Το Dano ειναι Timmy clone το οποιο μου αρεσει πιο πολυ απο το ιδιο το Timmy.

 

Οπως καταλαβαινεις προτιμω γερμανιου οταν προκειται για Fuzz Face (τυπου) πεταλια. Στη θεση σου θ' αρχιζα απο το Johnson αφου αυτο θες και οταν αποκτησεις εμπειρια βλεπεις για το επομενο. Ενα fuzz δεν ειναι ποτε αρκετο...

 

Εχω σπλιτ  ;D (αν και οκ δεν είναι το ίδιο...) Στη μέση έχω έναν Texas κάτι αν θυμάμαι καλά, αυτός θα πάει για noiseless κάποια στιγμή αλλά δεν θα αλλάξω κάτι άλλο σε αυτή τη στρατ (αναμνήσεις βλέπεις :))

 

Σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφοριές :) Αυτά τα z.vex factory δεν ειναι για μένα και από ήχο και από πολυπλοκότητα χειρισμού, προσπαθώ να το κρατήσω απλό.

 

Με δυο overdrive μπορώ να φτιάξω εναν ήχο που έχει λίγο χαρακτήρα φαζ. Σκέφτομαι και πως με το hendrix μοντέλο ίσως έρθω κοντά σε έναν γλυκό ήχο, mildly overdriven αλλά με πολύ sustain... Thanks και πάλι :)

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλε μου,αν και diy που λες ότι δεν θέλεις θα σου προτείνω το εξής.

 

Το fuzz έχει ένα βασικό σχέδιο

 

fuzzfacenpnschematic.gif

 

Το οποίο είναι βασισμένο και το fuzz το eric johnson το οποίο όμως έχει κάποιες διαφορές στις τιμές των εξατρημάτων.

 

ej_values.jpg

 

Γράφει τις τιμές των πυκνωτών  αλλά αν προσέξεις και την εικόνα λέει μέχρι και τα volt ακόμα και την μάρκα.

 

Υπάρχει η λύση με το κιτ

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Fuzz-Face-Clone-Full-Kit-Drilled-Case-Pots-Knobs-Footswitch-Stompbox-Pedal-UK-/190821199685

 

που στο έχει σχεδόν έτοιμο,αλλά αυτό το κιτ είναι από το κλασσικό silicon fuzz και αν θέλεις αλλάζεις τα εξατρήματα(τρεις πυκνωτές και τέσσερεις αντιστάσεις)με αυτά το eric johnson,στο κάτω κάτω αν το αγόραζες θα έπερνες το ίδιο πράμα οπότε θα ξημεροβραδιαζόσουν αλλάζοντας πυκνωτές κτλ. γιατί το συγκεκριμένο fuzz είναι αυτό.

 

Υπάρχουνε και οι βάσεις

 

M-F-PCB-Connectors-40-Pin-Straight-font-b-IC-b-font-font-b-Socket-b.jpg

 

Θα κολλίσεις τις βάσεις και θα τοποθετίσεις τα εξαρτήματα εκεί έτσι ώστε αν θέλεις να αλλάξεις το εξάρτημα να μην κολλάς και ξεκολλάς.

(αυτό το λέω αν θέλεις να επιλέξεις από κλασσικό fuzz σε eric johnson)

 

Γενικά για fuzz επειδή και εμένα μου αρέσει να είναι γλυκό και να σπάει λίγο αυτό το "μπούκομα" είδα στο sabrotone μια μικρή μόντα.

 

Μία αντίσταση 1k ανάμεσα στα δύο ποδαράκια 2 και 3 το fuzz pot και ο ήχος γλυκαίνει.

Και μηλάω για το αρχικό σχέδιο του fuzz και είναι αυτό (λίγο μεγάλη εικόνα  :P)

 

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0136_zpsd7219182.jpg

 

Δεν νομίζω πως χρειάζεται να ξημεροβραδιάζεσαι θέλεις eric johnson το σχέδιο υπάρχει οι διαφορές στα εξαρτήματα υπάρχουν ακόμα και το κιτ υπάρχει το μόνο που δεν θα υπάρχει θα είναι η έληψη 200 ευρό από την τσέπη σου.

 

Το fuzz είναι απλό κύκλωμα και δεν χρειάζεται φόβος,αν δεν τα καταφέρνεις υπάρχουν άτομα στο φόρουμ που πιστεύω πως αν τους πας τα υλικά θα είναι πρόθημοι να στο φτιάξουν και χωρίς κάποιο αντίτιμο.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kbasilis είσαι θεούλης άλλη μια φορά και σ ευχαριστώ θερμά για το άκρως διαφωτιστικό ποστ σου. Έχω βρει και γω κιτ και τα εξαρτήματα που ψάχνω εδώ : http://www.musikding.de/ και με έψηνε η ιδέα. Αυτό που δε με ψήνει είναι ότι παίζει να κολλήσω, και έχω ειδικότητα στα κολλήματα, αλλά αυτόν τον καιρό πρέπει να συγκεντρωθώ σε άλλα πράγματα. Επίσης δεν έχω, πέρα από κολλητήρι και υλικά που δεν είναι τοσο ακριβά, κατάλληλο μετρητή για τρανζίστορ. χω παιδιά στην ελλάδα που πιάνουν τα χέρια τους, απλως δεν είμαι ελλάδα και θα ναι δύσκολο να δοκιμάσουμε διαφορετικά τρανζίστορ πχ. 

 

Εν πάσει περιπτώση σκεφτόμουν να ξεκινήσω με κιτ και να φτιαξω και τον κομπρέσσορα σε φάση dynacomp και ένα treble booster, με το σκεπτικό στο treble booster και στο fuzz να πάρω ένα μάτσο τρανζίστορ και να προσπαθήσω να τα κάνω match. Ίσως το κάνω έτσι. Απλώς φοβάμαι μηπως, με το φαζ ειδικά, φάω μέρες χωρίς να καταφέρω τίποτα. Ακόμη το σκέφτομαι πάντως καθότι δεν ξέρω ποτε θα εχω τα χρήματα.

 

Ευχαριστώ και για την πρόταση με την αντίσταση (δικό σου είναι το διάφανο? έγραψες!) και για την ενθάρρυνση. Αν βρω μηχάνημα που να μετράει hfe για τρανζίστορ μπορεί να το βάλω μπρος. Σίγουρα αν πιάσει θα είναι πολύ καλύτερο μεσοπρόθεσμα..

 

Βέβαια σήμερα πέρασα 4 ώρες άνοιξε κλείσε ένα μηχάνημα που κάηκε ένα φωτάκι να το αντικαταστήσω με κατάλληλες τιμές αντίστασης και LED και παρότι το φτιαξα με τη μία, ήθελα να βάλω πιο χαμηλή αντίσταση και το ξανάνοιξα και μετά κατάλαβα ότη καλύτερη ήταν η πρώτη τιμη και το ξανανοιξα και δώσε ώρες με τα καλωδιάκια αχαχαχχαχα και φαγα τη μισή μέρα (αλλά άξιζε) :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kbasilis είσαι θεούλης άλλη μια φορά και σ ευχαριστώ θερμά για το άκρως διαφωτιστικό ποστ σου. Έχω βρει και γω κιτ και τα εξαρτήματα που ψάχνω εδώ : http://www.musikding.de/ και με έψηνε η ιδέα. Αυτό που δε με ψήνει είναι ότι παίζει να κολλήσω, και έχω ειδικότητα στα κολλήματα, αλλά αυτόν τον καιρό πρέπει να συγκεντρωθώ σε άλλα πράγματα. Επίσης δεν έχω, πέρα από κολλητήρι και υλικά που δεν είναι τοσο ακριβά, κατάλληλο μετρητή για τρανζίστορ. χω παιδιά στην ελλάδα που πιάνουν τα χέρια τους, απλως δεν είμαι ελλάδα και θα ναι δύσκολο να δοκιμάσουμε διαφορετικά τρανζίστορ πχ. 

 

Εν πάσει περιπτώση σκεφτόμουν να ξεκινήσω με κιτ και να φτιαξω και τον κομπρέσσορα σε φάση dynacomp και ένα treble booster, με το σκεπτικό στο treble booster και στο fuzz να πάρω ένα μάτσο τρανζίστορ και να προσπαθήσω να τα κάνω match. Ίσως το κάνω έτσι. Απλώς φοβάμαι μηπως, με το φαζ ειδικά, φάω μέρες χωρίς να καταφέρω τίποτα. Ακόμη το σκέφτομαι πάντως καθότι δεν ξέρω ποτε θα εχω τα χρήματα.

 

Ευχαριστώ και για την πρόταση με την αντίσταση (δικό σου είναι το διάφανο? έγραψες!) και για την ενθάρρυνση. Αν βρω μηχάνημα που να μετράει hfe για τρανζίστορ μπορεί να το βάλω μπρος. Σίγουρα αν πιάσει θα είναι πολύ καλύτερο μεσοπρόθεσμα..

 

Βέβαια σήμερα πέρασα 4 ώρες άνοιξε κλείσε ένα μηχάνημα που κάηκε ένα φωτάκι να το αντικαταστήσω με κατάλληλες τιμές αντίστασης και LED και παρότι το φτιαξα με τη μία, ήθελα να βάλω πιο χαμηλή αντίσταση και το ξανάνοιξα και μετά κατάλαβα ότη καλύτερη ήταν η πρώτη τιμη και το ξανανοιξα και δώσε ώρες με τα καλωδιάκια αχαχαχχαχα και φαγα τη μισή μέρα (αλλά άξιζε) :)

 

Άμα σκέφτεσαι για το κιτ τα τρανζίσοτρ είναι αυτά που χρειάζεσαι απλά μπορεί να υπάρχει μία διαφορά ανάμεσά τους σε hfe πράμα που θα το μετρίσεις με ένα πολύμετρο το οποίο έχει μετριτή hfe.

Εμένα το δικό μου πολύμετρο δεν έχει αλλά έχω δει κάτι άλλα πολύμετρα των 5 ευρό που κάνουν μιά χαρά για την δουλειά μας (μη επαγγελματική)και εχουν και hfe μετριτή.

 

Αν έχεις κατασταλάξει στο συγκεκριμένο fuzz δεν υπάρχει λόγος να αλλάζεις πολλά και διάφορα,το μόνο πράμα που θα σε κάνει να αλλάξεις εξαρτήματα θα είναι αν καταλάβεις ότι το eric δεν ήταν του γούστου σου και τελικά σου άρεσε το κλασσικό.

 

Και πάλι δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι θα πας σε μαγαζί με ηλεκτρονικά και θα πεις θέλω αυτό το τρανζίστορ σε τόσα hfe και θα το μετρίσουν αυτοί,αλλά ένα πολύμετρο το χρειάζεσαι μόνο το μπίπερ του(δεν θα αναφερθώ στα άλλα) μου έχει λύσει πολλές φορές τα χέρια.

 

Το δικό μου όπως σου είπα καθάρισε με την αντίσταση (εννοείται πως κάνω και το κλασσικό χαμίλωμα φωνής από την κιθάρα)αλλά άμα θέλεις ακόμα πιό γλυκό θα χαμιλώσεις την τιμή της αντίστασης.

 

Άμα θέλεις ακόμα πιό διαφάνια αλλάζεις και έναν πυκνωτή σε πιό μικρό ή από ηλεκτρολυτικό σε πολυεστερικό γιατί ο ηλεκτρολυτικός είναι πιό μουντός,απλά μην χάσει τον fuzz χαρακτίρα του το πετάλι.

 

Αλλά ότι και να λέμε έχει καταλίξει σε κάποιο(eric)ότι και να κάνεις οι τιμές των εξατρημάτων είναι στάνταρ, οπότε αν δεν σου κάνει πας σε άλλο π,χ, το κλασσικό ,τις αλλάζεις τα (στάνταρ και αυτά) εξαρτήματα χρειάζονται  (μηλάω για τα συγκεκριμένα που έχουν ίδιο κύκλωμα) και στην ουσία είναι σαν να έχεις αγοράσει ένα πετάλι δεν σου άρεσε και το αλλάζεις για κάποιο άλλο.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To σχηματικό που εχεις παραθέσει δεν είναι σωστό δυστυχώς.

Τώρα οσο αναφορά κατασκευής ενός fuzz face δεν είναι τόσο εύκολο όσο φαίνεται.

Bias τα τρανζίστορ πως θα το κάνεις και χωρίς πολυμετρο κιόλας, με αυτί?

Επίσης να ξέρεις οτι εκτός απο το τύπο του τρανζίστορ, στη περίπτωση μας BC103

πρέπει να μετρήσεις το leakage και hfe.

Αυτα πως θα τα κάνεις χωρίς εξοπλισμό?

 

Μην περιμένεις με ένα κιτ να κάνεις σοβαρή δουλειά.

Όλα αυτά στα λέω φιλικά με σκοπό να σου αναφέρω τις δυσκολίες που μπορείς να αντιμετωπισεις και οχι να σε αποθαρρύνω.

 

Επισης αν ερχοσουν σε εμενα και μου ελεγες Παναγιωτη θελω να μου φτιαξεις ενα fuzz face eric johnson η πρωτη απαντηση που θα σου ελεγα θα ηταν να πας να παρεις της dunlop. Οι υπολοιπες λυσεις οπως τα κιτ σε αυτα τα χρηματα ειναι προχειροτητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To σχηματικό που εχεις παραθέσει δεν είναι σωστό δυστυχώς.

Τώρα οσο αναφορά κατασκευής ενός fuzz face δεν είναι τόσο εύκολο όσο φαίνεται.

Bias τα τρανζίστορ πως θα το κάνεις και χωρίς πολυμετρο κιόλας, με αυτί?

Επίσης να ξέρεις οτι εκτός απο το τύπο του τρανζίστορ, στη περίπτωση μας BC103

πρέπει να μετρήσεις το leakage και hfe.

Αυτα πως θα τα κάνεις χωρίς εξοπλισμό?

 

Μην περιμένεις με ένα κιτ να κάνεις σοβαρή δουλειά.

Όλα αυτά στα λέω φιλικά με σκοπό να σου αναφέρω τις δυσκολίες που μπορείς να αντιμετωπισεις και οχι να σε αποθαρρύνω.

 

Επισης αν ερχοσουν σε εμενα και μου ελεγες Παναγιωτη θελω να μου φτιαξεις ενα fuzz face eric johnson η πρωτη απαντηση που θα σου ελεγα θα ηταν να πας να παρεις της dunlop. Οι υπολοιπες λυσεις οπως τα κιτ σε αυτα τα χρηματα ειναι προχειροτητες

 

Το σχηματικό που παρέθεσα το έψαξα πρώτα αν υπάρχει κάποιο λάθος,τσεκάρισα το βασικό σχέδιο για fuzz face και τα περισότερα αποτελέσματα είναι αυτό το σχέδιο.

 

Εγώ το σχέδιο το πήρα από εδώ(που αναλύει το πετάλι και βγάζει το σχέδιο)

 

http://fuzzcentral.ssguitar.com/fuzzface.php

 

Για bias βάζουν τρίμερ αντί της 8,2k αλλά πιό πολλοί το προτιμούν με 8,2k αλλά πάντα με τα σωστά τρανζίστορ και τα υπόλοιπα εξαρτήματα.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας  και απασχολήστε σήμερα με φαζιές , κάνα schematic καλού φαζ με φτηνά (1-2 ευρώ) εύκολα να βρεις τρανζίστορ

και ωραίο δοκιμασμένο ήχο παίζει?

έχω άπειρα ποτς αντιστάσεις πυκνωτές από αποτυχημένα πρότζεκτς  :'( και λέω να φτιάξω πράμα σήμερα..... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα οτι ειναι ολο λαθος απλα δεν ειναι ακριβές.

 

Συνήθως βάζουν 220R και τριμμερ στα 10kΩ γia to bias στα fuzz face.

 

Εγώ για αρχή θα πήγαινα σε αυτό το σχέδιο (από εδώ είδα και την μόντα με την αντίσταση στο ποτ).

 

FuzzFaceSilicon.gif

 

Το οποίο είναι ίδιο με την διαφορά που έχει μία εξτρά δίοδο και έναν εξτρά πυκνωτή τα οποία τα έχει για να "φιλτράρει" το ρεύμα.

Εκτός αυτού έχει και το τρίμερ που λέμε αλλά γράφει πως το στοκ είναι 8,2 οπότε μιάς και είναι από την dunlop 8.2 είπα να το κρατίσω κα'γω τόσο από το να ψάχνομαι  ;)

 

 

Απ'όσο έχω δει αλλάζουν και την 330 σε 470 αλλά το "κυρίαρχο" να το πω είναι 330.

 

μιας  και απασχολήστε σήμερα με φαζιές , κάνα schematic καλού φαζ με φτηνά (1-2 ευρώ) εύκολα να βρεις τρανζίστορ

και ωραίο δοκιμασμένο ήχο παίζει?

έχω άπειρα ποτς αντιστάσεις πυκνωτές από αποτυχημένα πρότζεκτς  :'( και λέω να φτιάξω πράμα σήμερα..... :P

 

Εγώ προσωπικά σου προτείνω το παραπάνω σχέδιο όσο για τα τρανζίστορ ρίξε μιά ματιά εδώ

 

http://www.sabrotone.com/?attachment_id=1417

 

να πάρεις και άλλη μιά ιδέα για τα τρνζίστορ που δοκιμάσανε εγώ έχω τα 2Ν2222 και αν θέλω λίγο πιό τσιμπιμένο βγάζω το ένα και βάζω ένα c548c το οποίο υποτίθεται πως αντικαθιστά το ριμάδι το BC 108 ή ότι άλλο γράφει στο σχηματικό (που δεν τα είχαν  >:().

 

Αλλά πιό πολυ μου αρέσουν το 2N2222 και μηλάω με την μόντα στο ποτ,αλλά να μην ξεχνάς πως είναι και θέμα γούστου.

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου