Προς το περιεχόμενο

Χορδες & Πενες!


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια και εχουμε αρκετα νεα μελη ας "ξαναεπισκεφθουμε" το ΠΟΛΥ σημαντικο αυτο θεμα.

 

Τι χορδες & τι πενες χρησιμοποιειτε & γιατι?Επισης καθε ποτε τις αλλαζετε?

 

Η επιλογη μου ειναι για ηλεκτρικες οι VINCI Nickel Class A (010-046) & για ακουστικες οι VINCI PHOSPHOR BRONZE (012-54)

 

ειναι οι καλυτερες & πιο λαμπερες χορδες που εχω δοκιμασει ποτε,ειναι vacum sealed (πραγμα σημαντικο μια και τις αγοραζω Online με την εικοσαδα περιπου 2 ευρω το πακετο & μενουν αρκετο καιρο στα συρταρια μου) και κρατανε την λαμπεραδα τους περισσοτεο απο αλλες μαρκες.

 

Επισης ειναι πολυ μαλακες.

 

τις αλλαζω καθε 8-10 ωρες παιξιματος :wink:

πενες παντα DUNLOP ULTEX 0,73.. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χορδές εδω και αρκετά χρόνια GHS Boomers 9-46 or 10-46 (ανάλογα με το πως θα ξυπνήσω) :p

 

Πένες Catfish 0,7 - 1 mm (ανάλογα με το βρακι που φοράω 8O )

 

Χορδές γιατί κρατάν πολύ την γυαλάδα τους χωρίς να κοστίζουν όπως οι Elixir και ειναι αρκτετά μαλακές με λαμπερό ήχο.

Πένες διάφορες χρησημοποιω αλλα κυρίως Catfish γιατι....... μου καθονται καλα. Πάντα όμως χονδρότατες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χορδές πάντα Ernie Ball Hybrid Slinky (009-046). Αν και είναι πιο δύσκολες στο set-άρισμα από ένα κανονικό 9άρι ή 10άρι set και ιδίως όσον αφορά το intonation και το ύψος του action τελικά με βόλεψαν πάρα πολύ καθώς υπάρχει άψογη ισορροπία μεταξύ μπάσσων και πρίμων και μπορεί κανείς πολύ εύκολα να παίξει και ρυθμικά και lead parts.

 

Αν και έχω παίξει μέχρι και 40 ώρες (προσεγγιστικά 1 μήνας) με το ίδιο set και διαπίστωσα ότι η Ernie Ball έχει υψηλή ποιότητα στις χορδές τις που διατηρούν την "γυαλάδα" του ήχου τους, τις αλλάζω συνήθως κάθε 2 εβδομάδες (15-20 ώρες).

 

Η τιμή τους είναι από 6-7 ευρώ για το κάθε set, αλλά αξίζει τον κόπο πιστεύω.

 

Πένες συνήθως Dunlop (αλλά όχι απαραίτητα...) σε μεγέθη από .070-.090 mm ανάλογα με το τι θέλω να παίξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρταται το παιξιμο εγω θα ελεγα.Τωρα που παιζω με την petrucci την music man,για χορδες βαζω τις ernie ball τις slinky με 10αρες στα μπασα και 9αρες στα καντινια.Παιζω οχι για συγκεκριμενο λογο.Κατ'αρχην ετσι επαιζε κ η κιθαρα απο το εργοστασιο,ηταν ενα set-up,που μου αρεσε παρα πολυ κ το κρατησα.Αν παιζετε κ εσεις με κιθαρες με humbuckers με δυνατο high output,αρκετα πριμαριστες και θελετε ισορροπια στα lead-rythm δοκιμαστε ενα τετοιο set-up.

 

 

Οσο για πενες,περι ορεξεως κολοκυθοπιτα...

 

Βασικα εξαρτατε απο το παιξιμο καθε φορα.κυριαρχα παιζω με κατι πeνες dava.Για πιο γρηγορο παιξιμο με dunlop 2-mm.Για πιο"υσηχο"παιξιμο με κατι 0.75mm μικρες.

Αυτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν θα πίστευα ότι θα πω κάποια στιγμή ότι δεν θα μπορώ σχεδόν να παίξω με άλλες πένες από αυτές που μου αρέσουν και έχω συνηθίσει. Ανάλογα με τις δυναμικές και το πόσο κάποιος παίζει με καρπό ή (θεωρητικά λάθος) με όλο τον ώμο σε κάποιες στιγμές η πένα παίζει μεγάλο ρόλο. Η clayton πάντως έχει πολύ καλά προϊόντα ρίξτε μια ματιά αν τα πετύχετε κάπου!!!

 

Εγώ παίζω με clayton black raven 0,50mm τις οποίες θεωρώ απίστευτες εμένα με κέρδισαν δεν γουστάρω να παίζω με κάτι άλλο. Το μοντέλο που χρησιμοποιώ είναι προσανατολισμένο σε τζαζ (απλά έτσι γράφει το κουτί :D ), πως συνέβει αυτό σε κάποιον που άκουγε κυρίως punk rock τρέχα γύρευε:D :D :D :D .

 

Από χορδές έχω συνηθίσει τις 0.11 elixir που σε συνδιασμό με fast fret λειτουργεί πολύ καλά μιας και έχω τον ήχο μου για αρκετές ώρες παιξίματος. Κάποιοι θεωρούν ότι χάνουν λίγο σε ήχο προσωπικά ίσως και λόγω μαγνητών τις προτιμώ από ότι έχω παίξει. Στην ακουστική τα ίδια απλά σε 0.12 (αν και μάλλον πάω για 0.13 σιγά σιγά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε χορδές χρόνια τώρα χρησιμοποιώ Ernie Ball 010, οι οποίες αλλάζουν κάθε μήνα. Πένες συνήθως Dunlop Tortex 1.0 (μπλέ) αλλά και μερικές .50 που τις πειράζω με κοφτάκι (τις κάνω πιο στρογγυλές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι πρόσφατα έπαιζα με PYRAMID .010-0.46 οι οποίες είναι πολύ μαλακές χορδές αλλά λίγο μουντές στον ήχο...

 

Τις αντικατέστησα με τις Vinci 0.09-0.46 οι οποίες είναι πολύ λαμπερές και μαλακές!! Κοστίζουν 4¤ και έχουν και μια έξτρα MI χορδή.

 

Από πένες χρησιμοποιώ τις Pick Boy από Carbon Fiber (δεν γλιστράνε από το χέρι) 1.00mm ή εναλακτικά τις Ibanez "Paul Gilbert"

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου