Προς το περιεχόμενο

Χορδες & Πενες!


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια και απο εμενα,

εγω χρησιμοποιω dunlop heavy core στην εφταχορδη μου και ghs 12αρες η 13αρες σε εξαχορδη.Downtune εννοειται.Eχω δοκιμασει πολλα σετ χορδων αλλα τελευταια κατεληξα σε dunlop..καθονται πολυ ωραια στο χερι μου.Ο καθενας μας εχει διαφορετιη αποψη και διαφορετικα ακουσματα οποτε ολα ειναι σχετικα.

Απο πενες catfish 1.4 , dunlop jazz iii xl και τελευταια με ibanez paul gilbert..

 

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στις κιθαρες που χρησιμοποιω καθημερινα Ernie Ball 10-46 και τις αλλαζω καθε κανα-δυο εβδομαδες.

 

Σε αυτες που πιανω μια φορα το μηνα Blue Steel ή Εlixir (παλι 10αρες)

 

Πεννες δεν πολυχρησιμοποιω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε κατι σε 0,75 να εισαι στη μεση ισως να κερδισεις λιγο απο αυτα που εχασες.

Η αληθεια ειναι καπου στη μεση  ;)

 Δεν έχεις άδικο droneblack ,απλώς ποτέ μου δεν έδωσα σημασία στίς πένες, άρχισα με heavy γιατί κάποιος κάποτε μου είπε ότι είναι "καλύτερες" και συνέχισα με αυτές από "συνήθεια" :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις άδικο droneblack ,απλώς ποτέ μου δεν έδωσα σημασία στίς πένες, άρχισα με heavy γιατί κάποιος κάποτε μου είπε ότι είναι "καλύτερες" και συνέχισα με αυτές από "συνήθεια" Tongue

Ηταν καλυτερες για τον ιδιο.Εγω αν δε "λυγιζη" η πενα αναμμεσα στα δακτυλα δεν μπορω να παιξω ,με πολυ παχια την ψαχνω στο πατωμα και με πολυ λεπτη συνηθως τη σπαω και χανω και σε attack ,βρηκα τη χρυση τομη στις 0,75.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Οσο σημαντικό είναι το πάχος της πένας, άλλο τόσο είναι και το πόσο χαλαρό ή σφιχτό είναι το grip. Ειδικά στις σκληρές πένες ο ήχος αλλάζει δραματικά. Στην πραγματικότητα οι σκληρές πένες είναι πιο responsive στην αλλαγή του grip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dunlop 9αρες nickel wound  ή  Gibson Bright Wires(9αρες) , αναλογως ποιες θα βρω.

Απο πενες Dunlop  0.6 mm με χελωνακια, βενζεβουληδες και ξερω γω τι...

μιλαμε τωρα για εγγυηση

Fight for Freedom, Fight for RAMBO!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά χρησιμποιώ αποκλειστικά elixir. 10 για ηλεκτρική και 12 για ακουστική.

Σχετικά με τις πένες, αντίστοιχα fender heavy (1mm) για ηλεκτρική και fender medium (0.5mm) για ακουστική.

Όλα καλά με τις μαλακές στην ηλεκτρική, αλλά εξαρτάται τί μουσική παίζεις. π.χ τις προάλλες ξεκίνησα να παίζω το 'Can't stop' των red hot με την medium πένα (έπαιζα ήδη με την ακουστική και λέω δεν βαριέσαι). Μετά το πρώτο refrain, έχασα την πένα. Έψαχνα να την βρω στο πάτωμα, αλλά τελικά είχε σπάει - σχιστεί και είχε μείνει καρφωμμένη στην χορδή G.  ;D

Αφήστε όμως που ο ήχος της ηλεκτρικής δεν μου αρέσει ούτε στα 0.5-0.75 ούτε και πάνω από 1mm όπου δεν μπορώ να παίξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όλα καλά με τις μαλακές στην ηλεκτρική, αλλά εξαρτάται τί μουσική παίζεις. π.χ τις προάλλες ξεκίνησα να παίζω το 'Can't stop' των red hot με την medium πένα (έπαιζα ήδη με την ακουστική και λέω δεν βαριέσαι). Μετά το πρώτο refrain, έχασα την πένα. Έψαχνα να την βρω στο πάτωμα, αλλά τελικά είχε σπάει - σχιστεί και είχε μείνει καρφωμμένη στην χορδή G.  ;D

 

Εν τω μεταξύ ο Frusciante παίζει με Tortex 0.60mm  :P

Be a man. Get a Tele.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ ο Frusciante παίζει με Tortex 0.60mm  :P

 

χααχχαχα τί ξέρει αυτός μωρέ τώρα... Εγώ δίνω πόνο όταν παίζω, γι'αυτό και οι 'μαλακές' πένες δεν μου κάνουν  :P ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην  ibanez μου βαζω  ghs nickel rockers EJ 10-46. Κοβουν λιγο τα πριμα και εχουν ζεστο ηχο. Βεβαια μαυριζουν σε 2-3 μερες ( 7-10 ωρες)  αλλα στο ebay εχουν 3 € , οποτε καθε βδομαδα τις αλλαζω.

 

Αλλα γενικα ψαχνω για κατι αντιστοιχο που να κραταει πιο πολυ.

 

Στην esp βαζω zakk wylde signature 10-46.

 

Πενες pickboy carbon 1,00 & 1,14.

Petrucci jazz iii αν θυμαμαι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου