Προς το περιεχόμενο

Χορδες & Πενες!


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε μου φαίνονται πολύ twangy' date=' αλλά έχουν αρκετό punch και 'όγκο'. Κρατάνε αρκετούτσικα και είναι το ίδιο σκληρές με τις d'addario.[/quote']

 

Σύμφωνα με τον Superfunk οι Webstrings είναι D'Addario σε άλλη συσκευασία...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μιας και το εφερε η κουβεντα, τις χορδες TRACE ELLIOT ποιος τις κατασκευαζε? η ROTOSOUND? (το ρωταω γιατι ειναι η μονη αγγλικη εταιρια που ξερω οτι φταχνει χορδες )

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με elixir δεν παίζει κανείς? Εγώ τις βάζω στο stingray από τότε που το αγόρασα κατ'αρχάς γιατί δεν μπορούσα να δίνω 30 ευρώ ανά δυο εβδομάδες για να έχω αξιοπρεπές ήχο και πλέον δεν μπορώ να παίξω με άλλες χορδές, εκτώς βέβαια από τις chromes που έχω στο jazz bass. Στην tele έβαζα d'addario αλλά πλέον βάζω κι εκεί elixir. Στην κιθάρα πάντα μου καθόταν καλύτερα ο ήχος της χορδής όταν ήταν στα μέσα της ζωης της, ούτε όταν είναι τελείως καινούργια αλλά ούτε όταν παλιώνει τελείως, και οι elixir προσφέρουν ακριβώς αυτό μετά από μια ώρα παίξίμο. Στο ακουστικό μπάσο βάζω pyramid και στην martin βάζω martin για να μην χαλάσω την χημεία 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ernie Ball Power Slinky 11-48. Δεν έχω δοκιμάσει τίποτα άλλο πλην του θείου Ernie...

 

Πένες κυρίως Dunlop, οποιαδήποτε είναι ματ, 0.70-0.90 και έχει χελωνίτσα ή κροκοδειλάκι... :lol:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια...κανεις με blue steel? :lol:

 

 

anyway...εγω βαζω blue steel καθε εβδομαδα(και λιγοτερο μερικες φορες)

και πενες αυστηρα εδω και 2-3 χρονια dunlop 0.73 (τις παιρνω με το κιλο :lol: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ernie Ball ή Daddario 10-46 τις οποίες αλλάζω (το πολύ) καθε 10 ώρες παιξίματος. Δαπανηρό, αλλά δεν μπορώ να παίξω αλλιώς!

 

Πένες, γύρω στο 0,7 χωρίς να έχω προτίμηση σε μάρκες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 χρόνια αργότερα...

Για να μην ανοίξω νέο θέμα νεκραναστένω αυτό του 2006 :o, Πάσχα έρχεται να είμαι και στο mood των ημερών 8)   Λοιπόν, μέχρι τώρα και εδώ και πολλά χρόνια, έπαιζα με hard πένες (1,00 ή 1 και κάτι mm), εχθές τζαμάραμε με ένα φιλαράκι κιθαρίστα (παρεμπιπτόντως η epiphone les paul του με άλλους μαγνήτες και κλειδιά, έγινε άλλο όργανο!) και δοκίμασα τις πένες του, soft 0.50mm. Έ λοιπόν, πέρα από την περίοδο προσαρμογής ;D, έπαθα πλάκα με την αλλαγή στον ήχο μου προς το πολύ καλύτερο. Πιο γλυκός, πιο "γεμάτος" ήχος, και με περισσότερες αρμονικές. Φυσικά δεν άλλαξα τίποτα στην κιθάρα και στον ενισχυτή μου, απλώς έγινε λίγο πιο smooth το παίξιμό μου. Μείον είναι, ότι έπεσε η ένταση, έχασα λίγο σε "σκάσιμο" και στα funk (γρήγορα) ακκόρντα σπάνε σχετικά εύκολα, αλλά μπρός στα κάλλη τι είναι ο πόνος..... ::)   Τελικά δεν είναι μόνο οι μαγνήτες, οι ενισχυτές, οι χορδές και τα ξύλα που διαμορφώνουν τον ήχο μας.... ::)              Υ.Γ. Παλαιότερα τις σνόμπαρα, τις θεωρούσα "γυναικίες"....μ@λ@κί@ μου  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου