Προς το περιεχόμενο

Για το hi-hat των Iron Maiden


Προτεινόμενες αναρτήσεις

To 1981 δεν υπήρχε triggering :)

 

Στο wrathchild o Clive απλά παίζει το hihat ελαφρώς ανοιχτό και τονίζει ανά 2 (και με το ένα χέρι παρακαλώ!)

 

 

 

καλα ο Clive ηταν γνωστος ανωμαλος. ΜΑΚΡΑΝ καλυτερος (kateme) απο τον πιο "συμβατικο" Nico

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τωρα για τους μη ντραμμερς που εσπευσαν να απαντησουν .....καλυτερα να μασας παρα να μιλας (οταν δεν ξερεις). Νομιζω οτι ειναι ιδιον της φυλης (ναι των ΕΛ εννοω) να πεταγομαστε για να πουμε τη μ@λ@κια μας ειτε ξερουμε ειτε οχι.....

 

Ακου triggering στο killers ΗΜΑΡΤΟΝ ρε!!!!!!!!

 

Ντάξει έχεις ένα δίκιο αλλά δε νομίζω πως όλες οι απαντήσεις ήταν ξεκούδουνες! Εξάλλου το παιδί ζήτησε να πούμε τη γνώμη μας! Γιατί τέτοια επίθεση?Με όλη την καλή διάθεση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ο Clive ηταν γνωστος ανωμαλος. ΜΑΚΡΑΝ καλυτερος (kateme) απο τον πιο "συμβατικο" Nico

 

Εμένα μου αρέσουν και οι 2, ο Clive ήταν πιο "beast" και ο Nicko πιο "χταπόδι" αλλά λιγότερο μετρονόμος. Μου λείπει πάντως το metal παίξιμο του clive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν διάφορες πατέντες ώστε να κάνεις ενα χαι χατ η ενα τομ η κάτι άλλο να έχει καλό αττάκ, δικει, και απλά να μειώνει το σαστειν και το ριλιζ. οπότε ίσος χρησιμοποιεί κάτι τέτοιο. ακόμα μην ξεχνας ότι όλα αυτα τα τυμπανα κιθαρες μπλα μπλα μπλα, έχουν περάσει μέσα απο κομπρεσορες και λοιπά εφέ ώστε να έχουν τον ήχο που θέλουνε  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαγκες με καλυψατε πληρως.χιλια ευχαριστω.O clive σιγα μην εβαζε trigger παρεπιπτοντως το παιξιμο του ηταν τεχνικο.Αυτο φαινεται ουτως η αλλως και απο τα τυμπανα στα album των maiden που επαιξε.Πιστευω πως για να τα παιξει ενας drummer οπως πρεπει(πχ το wrathchild με το ενα χερι και οχι με τα δυο οπως κανουν καποιοι και νομιζουν πως το παιζουν ή το the prisoner που παιζει να πουμε δικαση με το ενα ποδι στο intro)θελει αρκετη δουλεια..ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΠΑΤΑΕΙ ΤΟΝ MCBRAIN.Ο ΜCBRAIN ΕΓΙΝΕ ΓΝΩΣΤΟΣ ΧΑΡΗ ΣΤΗ ΜΥΤΗ ΤΟΥ ΠΟΥ ΤΟΥ ΤΗΝ ΣΤΡΑΒΩΣΕ ΜΕ ΓΥΡΙΣΤΗ ΚΛΩΤΣΙΑ Ο ΤΣΑΚ ΝΟΡΡΙΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΑΛΑΝΕ ΟΙ MAIDEN ΣΤΑ DRUMS :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τωρα για τους μη ντραμμερς που εσπευσαν να απαντησουν .....καλυτερα να μασας παρα να μιλας (οταν δεν ξερεις). Νομιζω οτι ειναι ιδιον της φυλης (ναι των ΕΛ εννοω) να πεταγομαστε για να πουμε τη μ@λ@κια μας ειτε ξερουμε ειτε οχι.....

 

Ακου triggering στο killers ΗΜΑΡΤΟΝ ρε!!!!!!!!

 

εσυ αυτο καταλαβες απο ολη αυτη την ιστορια ? οταν ενας ανθρωπος δεν ξερει και λεει οτι παιδια δεν ειμαι ντραμερ απλα εχω ακουσει και αυτο , μηπως παιζει ενα τετοιο σεναριο...? αυτο ξερεις τι σημαινει ? οτι απλα καποιος θελει να συμετασχει στην κουβεντα χωρις να ξερει , ισως και για να μαθει περισσοτερα αλλα και να πει τι εχει ακουσει... ξαναριξε μια ματια στο τι ειπα και αν κρινεις οτι ειμαι ο ελ... ο οποιος εχει αποψη οπως λες και πεταχτηκα για να πω την μα....κια μου τοτε απλα μην διαβαζεις τα ποστ... ειναι λιγο κουραστικο σε ωραιες συζητησεις ξαφνικα να πεταγιετε ο ειδημων και να τα ισωπεδωνει ολα...οταν δε , ειναι ξεκαθαρο οτι αυτο που ειπα ηταν κατι το οποιο δεν ηξερα αλλα ηθελα να πω κατι με τα παιδια... για το ``κουβεντα να γινεται `` .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορία ακόμα και ο Bruce Dickinson έχει αναφέρει πρόσφατα σε επίσημο DVD των Maiden ότι προτιμά το στυλ του Burr απ'του McBrain.

 

Δυστυχώς τώρα o Burr είναι καθηλωμένος στο αναπηρικό καρότσι λόγω σκλήρυνσης κατά πλάκας...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πραγματα ειναι απλα

 

Ο ηχος του hi hat δεν ειναι μονοδιαστατος ανοιχτο - κλειστο και τελος.

Υπαρχουν παρα πολλες παραμετροι που επηρεαζουν.

 

-Οι δυναμικες

-Ανοιχτο - κλειστο πατημενο - κλειστο αλλα χαλαρο κλπ

-αν παιζεις με το tip η με το σωμα της μπαγκετας

-Η γωνια που χτυπας

 

και βεβαια το ιδιο το hi hat. Αν περιμενεις απο τα τσιγκινα 302 και ξερω γω τι αλλα, που εχουν στα προβαδικα, να ακουσεις στουντιακο ηχο , λυπαμαι αλλα δεν.....

 

Τωρα για τους μη ντραμμερς που εσπευσαν να απαντησουν .....καλυτερα να μασας παρα να μιλας (οταν δεν ξερεις). Νομιζω οτι ειναι ιδιον της φυλης (ναι των ΕΛ εννοω) να πεταγομαστε για να πουμε τη μ@λ@κια μας ειτε ξερουμε ειτε οχι.....

 

Ακου triggering στο killers ΗΜΑΡΤΟΝ ρε!!!!!!!!

 

 

 

 

η δικιά μου απάντηση:

μήπως το χτυπάει με κάποια τεχνική σε συγκεκριμένο σημείο του hi-hat? παίζει και να είναι ανοιχτό απλά και να σπέρνει ο ήχος του Hi hat. να είναι το φυσικό του ξέρεις

 

Τσέκαρε τα bold μας:

 

αν και μη drummer είπα σχεδόν τα ίδια που είπες και εσύ με λιγότερα λόγια.

 

Η μόνη διαφορά μας είναι πως εγώ δεν επιτέθηκα σε κανέναν και δεν το έπαιξα παντογνώστης. Δεν χρειάστηκε τόση επίθεση εναντίον μου (και λέω "μου" γιατί επιτέθηκες στους μη drummers άρα και σε εμένα ;) )

 

peace

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η δικιά μου απάντηση:

μήπως το χτυπάει με κάποια τεχνική σε συγκεκριμένο σημείο του hi-hat? παίζει και να είναι ανοιχτό απλά και να σπέρνει ο ήχος του Hi hat. να είναι το φυσικό του ξέρεις

 

Τσέκαρε τα bold μας:

 

αν και μη drummer είπα σχεδόν τα ίδια που είπες και εσύ με λιγότερα λόγια.

 

Η μόνη διαφορά μας είναι πως εγώ δεν επιτέθηκα σε κανέναν και δεν το έπαιξα παντογνώστης. Δεν χρειάστηκε τόση επίθεση εναντίον μου (και λέω "μου" γιατί επιτέθηκες στους μη drummers άρα και σε εμένα ;) )

 

peace

 

ποσο πιο σωστη τοποθετηση να κανει καποιος ? μπραβο ψυχανωμαλε που απο οτι φαινεται μονο αυτο δεν εισαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου