Προς το περιεχόμενο

Για το hi-hat των Iron Maiden


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ναι ειμαι νεος drummer προσωπικα παιζω μονο 11 μηνες(και σε ηλεκτρονικα) και εχω μαθει πραγματα που αλλοι θα μαθαιναν σε 3 χρονια(χωρις να θελω να ψωνιζομαι)..οσον αφορα το prisoner 4 χτυπηματα με το ενα ποδι σε τετοιο tempo εγω τα θεωρω δικαση(αποψη μου).Ουτως η αλλως εχω δει και solo του burr που αποδεικνυουν οτι παιζει δικαση με το ενα ποδι..

 

Εγω δεν ειμαι καθολου ντραμερ, αλλα εισαι σιγουρος οτι ξερεις τι ειναι "δικασο" ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δικαση ειναι δυο κασες ενωμενες που τοποθετεις δυο πεταλια στην καθεμια ξεχωριστα.Τωρα απο παικτικης αποψης το τι θεωρει ο καθενας δικαση ειναι δικο του θεμα.εγω προσωπικα πιστευω οτι δικαση ειναι γρηγορα χτυπηματα με τη μποτα(ασχετως αν ειναι με το ενα ποδι η με τα δυο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τι θεωρει ο καθενας δικαση ειναι δικο του θεμα.εγω προσωπικα πιστευω οτι δικαση ειναι γρηγορα χτυπηματα με τη μποτα(ασχετως αν ειναι με το ενα ποδι η με τα δυο).

 

Καλη φαση! Εγω λεω να πιστεψω (προσωπικα παντα, αποψη μου) οτι ειμαι βιρτουοζος βιολονιστας και μαστερ της τζαζ τουμπας! ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ειμαι νεος drummer προσωπικα παιζω μονο 11 μηνες(και σε ηλεκτρονικα) και εχω μαθει πραγματα που αλλοι θα μαθαιναν σε 3 χρονια(χωρις να θελω να ψωνιζομαι)..οσον αφορα το prisoner 4 χτυπηματα με το ενα ποδι σε τετοιο tempo εγω τα θεωρω δικαση(αποψη μου).Ουτως η αλλως εχω δει και solo του burr που αποδεικνυουν οτι παιζει δικαση με το ενα ποδι..

 

Φιλε μου

 

Μην παιρνεις ψηλα τον αμανε, γιατι μαλλον γνωριζεις λιγοτερα απο οσα νομιζεις. Σε τρια χρονια θα παιζεις αυτα τα 4 χτυπηματα με ενα ποδι για πλακα . και θα με θυμηθεις οταν θα γελας με την αποψη που γραφεις τωρα (δικαση). Keep practicing

 

Δεν το λεω για να σε προσβαλλω (εχω τη μυγα) αλλα σαν συμβουλη. Υπαρχουν παρα πολλλα να μαθεις. Επισης αυτο το οτι εμαθες πραγματα σε 11 μηνες που αλλοι θα μαθαιναν σε 3 χρονια στο ειπε καποιος ή το καταλαβες μονος? Μου θυμιζει ενα παρταλι δασκαλο που ειχα οταν ξεκινουσα τυμπανα κ μου ελεγε κατι τετοιες μαλακιες τυπου "εισαι φοβερος" "αυτο στο νακα θα το μαθαινες σε 3 χρονια" "θα γινεις γαματος" κλπ πραγματικα η ατακα μου εκανε dejavu. Να σημειωσω βεβαια οτι ο τυπος παπαρολογουσε γιατι ουτε γαματος ημουν ουτε ετη φωτος μπροστα απο αλλους ντραμμερ ιδιου level και οι ατακες του με εκαναν να μελεταω λιγοτερο.

 

Προσεξε το γιατι τετοιες συμβουλες μονο κακο κανουν.

 

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτον,η ειρωνεια κανει κακο

δευτερον,το τι πιστευεις δικαιωμα σου απλα πρεπει να ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα

τριτον,το τι πιστευω εγω δικαιωμα μου.Εγω ανοιγω post εδω για να λυσω δικιες μου αποριες μιας και ειμαι αρχαριος ακομα(και οντως εχουν λυθει αρκετες μιας και υπαρχουν αρκετα αξιολογα ατομα εδω μεσα)και οχι για να ερχονται διαφορα ατομα και να γαμ...νε διαφορες ενδιαφερουσες τοποθετησεις.

επισης ναι ειμαι το κλασικο 17χρονο μαλακ...νο που σκεφτεσαι απο μεσα σου που το εχει πιστεψει οτι ξερει αλλα πραγματικα ρε φιλε σιχαινομαι κατι τυπους που κρινουν τον αλλον απο την ηλικια και τον χρονο που εξασκειται..As i said,you don't know me to judge me..

ουτως η αλλως ο εγωισμος παντα αποτελει κινητρο για να γινεις καλυτερος.το προβλημα ειναι ο υπερβολικος εγωισμος.

 

cheers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω μιλάς για κλειστό αλλά χαλαρωμένο χάι χατ.

παιδια αυτο ειναι , το ημικλειστο hi-hat του clive! τα πιατινια εχουν αποστασηκανα 1cm μεταξυ τους περιπου (τσεκαρετε και το run to the hills φαινεται εκει νομιζω καλα!) και βγαινει αυτος ο ηχος! βεβαια ειναι και η τεχνικη του clive οπως ανεφερε ενα παλικαρι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δικαση ειναι δυο κασες ενωμενες που τοποθετεις δυο πεταλια στην καθεμια ξεχωριστα.Τωρα απο παικτικης αποψης το τι θεωρει ο καθενας δικαση ειναι δικο του θεμα.εγω προσωπικα πιστευω οτι δικαση ειναι γρηγορα χτυπηματα με τη μποτα(ασχετως αν ειναι με το ενα ποδι η με τα δυο).

 

Δικαση ειναι ειτε 2 κασες  με ενα πεταλι η καθε μια, ειτε 2 πεταλια που χτυπανε και τα δυο σε μια κασα. απο παικτικης αποψης δικαση ειναι οταν παιζεις ενα οποιοδηποτε θεμα bass drum με τα δυο ποδια.

 

Λοιπον επειδη το θεμα παρατραβαει κ η ευγενεια μου εξαντλειται. Εγω παω να σου δωσω μερικες πραγματικα φιλικες συμβουλες λογω εμπειριας που θα σε βοηθησουν, και εσυ καθεσαι και μου λες οτι σε ειρωνευομαι. Τι να πω ημαρτον

 

Δεν ειναι κακο να εισαι αρχαριος και να λες και καμια μπαρουφα. Ολοι λεγαμε. Το κακο ειναι να μην εχεις τη διαθεση να ακους και να δικαιολογεις τις λαθος αποψεις σου με το "εγω αυτο πιστευω" "εσυ πιστευε οτι θελεις"

 

Κατσε λοιπον να μελετησεις, πηγαινε σε καποιον δασκαλο και ασε τις εξυπναδες οτι εμαθες σε 11 μηνες αυτα που αλλοι μαθαινουν σε 3 χρονια

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαση ειναι ειτε 2 κασες  με ενα πεταλι η καθε μια, ειτε 2 πεταλια που χτυπανε και τα δυο σε μια κασα. απο παικτικης αποψης δικαση ειναι οταν παιζεις ενα οποιοδηποτε θεμα bass drum με τα δυο ποδια.

 

Το ένα δε λέγεται δίκαση και το άλλο διπέταλο;

 

Παιδιά ηρεμήστε πάντως. Έχετε τσακωθεί αρκετά ανούσια. (Αναφέρομαι σε όλους)

Καμιά φορά είναι καλό να διαβάζεις και μετά να γράφεις ειδικά όσο πιο αρχάριος είσαι και όχι δεν νομίζω πως πρέπει ο καθένας να γράφει ότι μπαρούφα κάπου άκουσε. Καλό είναι να γράφει ο καθένας αυτά που ξέρει με βεβαιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου

 

Μην παιρνεις ψηλα τον αμανε, γιατι μαλλον γνωριζεις λιγοτερα απο οσα νομιζεις. Σε τρια χρονια θα παιζεις αυτα τα 4 χτυπηματα με ενα ποδι για πλακα . και θα με θυμηθεις οταν θα γελας με την αποψη που γραφεις τωρα (δικαση). Keep practicing

 

Δεν το λεω για να σε προσβαλλω (εχω τη μυγα) αλλα σαν συμβουλη. Υπαρχουν παρα πολλλα να μαθεις. Επισης αυτο το οτι εμαθες πραγματα σε 11 μηνες που αλλοι θα μαθαιναν σε 3 χρονια στο ειπε καποιος ή το καταλαβες μονος? Μου θυμιζει ενα παρταλι δασκαλο που ειχα οταν ξεκινουσα τυμπανα κ μου ελεγε κατι τετοιες μαλακιες τυπου "εισαι φοβερος" "αυτο στο νακα θα το μαθαινες σε 3 χρονια" "θα γινεις γαματος" κλπ πραγματικα η ατακα μου εκανε dejavu. Να σημειωσω βεβαια οτι ο τυπος παπαρολογουσε γιατι ουτε γαματος ημουν ουτε ετη φωτος μπροστα απο αλλους ντραμμερ ιδιου level και οι ατακες του με εκαναν να μελεταω λιγοτερο.

 

Προσεξε το γιατι τετοιες συμβουλες μονο κακο κανουν.

 

 

ακριβώς....δυστυχώς έχω παρατηρήσει ότι οι παραπάνω ατάκες πέφτουν σε μαθητές από ορισμένους δασκάλους , όχι μόνο τυμπάνων

με βασικό στόχο να μην αλλάξει δάσκαλο ο μαθητής.......και συνήθως τα αποτελέσματα και οι συγκρίσεις στο πραγματικό (μουσικό) κόσμο είναι τραγελαφικά..... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου