Προς το περιεχόμενο

"Συντονισμος"(?) σε monitor σε συγκεκριμενη συχνοτητα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια εβριμπαντι..

Συμβαινει το εξης πολυ ενοχλητικο πραγμα στα μονιτορ μου[Tascam Vl-x5]:

 

Στη συχνοτητα που αντιστοιχει στο δευτερο ΝΤΟ του πιανου[στις μπασσες οκταβες] γινεται κατι σαν συντονισμος με αποτελεσμα οταν παιζω αυτο το ΝΤΟ να ακουγεται κατι σαν ενας βομβος(σα να αυξανεις ξαφνικα στο Equalizer τα μπασσα).

Το ιδιο πραγμα σε μικροτερο βαθμο συμβαινει και στο ντο που ειναι μια οκταβα πιο πανω..[που υποθετω οτι εχει να κανει με τους αρμονικους]

 

Συνειδητοποιησα επισης οτι αυτο δεν συμβαινει σε ολους τους ηχους το ιδιο εντονα [σε καποιους ελαχιστα-σε καποιους ανυποφορα >:(]..[που φανταζομαι εχει να κανει με την κατανομη των συχνοτητων τους]

 

Εχω δοκιμασει διαφορα:

-να πειραξω πισω απ τα monitor κατι διακοπτακια με "CUT LF" κτλ  αλλα απλως βελτιωθηκε λιγο το προβλημα

-συνδεση με-χωρις κονσολα

-διαφορετικα καλωδια trs-xlr

 

Αν θυμαμε καλα απ τη φυσικη του σχολειου μηπως αυτο ειναι που λεγαμε Ιδιοσυχνοτητα του συστηματος στην οποια συντονιζεται το συστημα κτλ?

 

Ξερει κανενας τι πρεπει να κανω?

Μηπως η λυση ειναι καποιο EQ που θα κοβει εκεινη τη συχνοτητα? Υπαρχει κανα τετοιο software με graphic EQ?

 

Thanks για το χρονο σας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια εβριμπαντι..

Συμβαινει το εξης πολυ ενοχλητικο πραγμα στα μονιτορ μου[Tascam Vl-x5]:

 

Στη συχνοτητα που αντιστοιχει στο δευτερο ΝΤΟ του πιανου[στις μπασσες οκταβες] γινεται κατι σαν συντονισμος με αποτελεσμα οταν παιζω αυτο το ΝΤΟ να ακουγεται κατι σαν ενας βομβος(σα να αυξανεις ξαφνικα στο Equalizer τα μπασσα).

Το ιδιο πραγμα σε μικροτερο βαθμο συμβαινει και στο ντο που ειναι μια οκταβα πιο πανω..[που υποθετω οτι εχει να κανει με τους αρμονικους]

 

Συνειδητοποιησα επισης οτι αυτο δεν συμβαινει σε ολους τους ηχους το ιδιο εντονα [σε καποιους ελαχιστα-σε καποιους ανυποφορα >:(]..[που φανταζομαι εχει να κανει με την κατανομη των συχνοτητων τους]

 

Απλά έχεις στάσιμο κύμα σε αυτή την συχνότητα. Το ίδιο είχα κι εγώ κάποτε... όποτε πατούσα Σι ύφεση στο Minimoog γινόταν Αρμαγεδών... :D

 

Νομίζωψ πως το πρόβλημα εντοπίζεται στον χώρο. Πρέπει να δοκιμάσεις να ηχο-περιποιηθείς τον χώρο αλλά επειδή δεν ξέρω πως είναι ο χώρος αυτός, φαντάζομαι ότι μάλλον κάποια bass-traps θα βοηθήσουν αρκετά.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι απλα θεμα ΧΩΡΟΥ και οχι eq,οποτε η μαζευεις τον χωρο σου η μαθαινεις να ζεις με το προβλημα (εγω το εχω στο Βb... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτες εδω ειναι οι συχνοτητες του C

 

65.41

130.82

261.64

523.28

1046.56.... κλπ

 

Εαν δεν μπορεις να κανεις κατι με τον χωρο σου, οπως ειπαν τα παιδια δοκιμασε ενα φιλτρο σε καποια

απο αυτες. Θα ελεγα στους 261.64. Θα βοηθησει αλλα μονο για να "ξεκουραζεις" τα αυτια σου.

 

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις Express απαντησεις ;)

 

οποτε η μαζευεις τον χωρο σου

Δηλαδης? ??? ???

[Υπαρχουν πολλα περιθωρια βελτιωσης?]

 

Και αν παω σε αλλο δωματιο μπορει να μεταφερθει σε αλλη συχνοτητα? :o ;D

 

Ασχετο: Aυτα τα διακοπτακια πισω απ τα μονιτορς με τις frequencies ειναι καλο να τα αφησω ανενεργα? η να χρησιμοποιησω αυτα  τα LF CUT?

Το κακο ειναι οτι δεν εχω ΤΟ εμπειρο αυτι για να κρινω ποιος ηχους του[με η χωρις] ειναι ποιο "ουδετερος" και αρα καλυτερος...

 

Αυτο με τις συχνοτητες digisilence θα το ψαξω [δεν ξερω ακριβως πως γινεται προς το παρον] (κατι τετοιο περιμενα να μου προτεινουν)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πας σε αλλο δωματιο θα αλλαξει το φαινομενο  , η θα παψει(θα ειναι δηλαδη λιγοτερο αντιλητο ) ή θα παει σε αλλη/αλλες συχνοτητες.

Εγω οπως εχω ξαναγραψει μετακομισα και σωθηκα απο την καταραμενη λα των πρωτων  οκταβων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις κατατοπιστικες απαντησεις..

 

Μηπως καποιος θα μπορουσε να απαντησει και σ αυτο(αν και ψιλοασχετο) γιατι το εχω απορια κατι μηνες..

Aυτα τα διακοπτακια πισω απ τα μονιτορς με τις frequencies ειναι καλο να τα αφησω ανενεργα? η να χρησιμοποιησω αυτα  τα LF CUT?

Το κακο ειναι οτι δεν εχω ΤΟ εμπειρο αυτι για να κρινω ποιος ηχους του[με η χωρις] ειναι ποιο "ουδετερος" και αρα καλυτερος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Από παλαιότερο θέμα

 

το bass roll-off φίλτρο που έχουν τα περισσότερα ενεργά monitors είναι ιδιαίτερα χρήσιμο και είναι εκεί για να μειώσει τα προβλήματα που προκάλεί η (αναγκαστικά κάποιες φορές ;) )λανθασμένη τοποθέτηση τους σε σχέση με τον χώρο...το πρόβλημα είναι ότι συνήθως επιλέγουμε την θέση (του φίλτρου) που μας ακούγεται "καλύτερα" - πιο εντυπωσιακά και που στο 99% των περιπτώσεων είναι η λανθασμένη.....το bass roll off φίλτρο δηλαδή είναι εκεί για να αφαιρέσει τον "χρωματισμο" του χώρου και να ξαναδώσει στο ηχείο την προβλεπόμενη από τον κατασκευαστή απόκριση στις χαμηλές συχνότητες....ΠΡΕΠΕΙ λοιπόν να το χρησιμοποιήσεις και ΘΑ ΚΑΝΕΙ διαφορά ΑΛΛΑ αντί να εμπιστευτείς τα αυτιά σου η το γούστο σου, ακολούθα απλά τις οδηγίες του κατασκευαστή (υποθέτω οτί ακόμα και η TASCAM θα το έχει φροντίσει αυτό......θα έσκαγα αν δεν έγραφα την κακία μου ;D ;D ;D ;D)....το monitoring στην ηχογράφηση είναι (ΤΟ) εργαλείο και όπως όλα τα εργαλεία η αποτελεσματικότητα και η σωστή απόδοση του εξαρτάται απόλυτα από την σωστή χρήση του.

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λα στο ένα δωμάτιο, και στο άλλο σι ύφεση. Άι στο καλό, λύθηκε και αυτό το μυστήριο. Και γω νόμιζα ότι έφταιγε η κιθάρα...

Thanks για τα φώτα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου