Προς το περιεχόμενο

μεγάφωνα για καμπίνα μπασσου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1)Τι ειναι τα vents????? 8) 8) 8) και 2)τι παει να πει ''παραλληλη συνδεση''?? ::) ::)

1) Οι μαύρες τρύπες (in more than one ways  ;)) της καμπίνας. Θέλουν δουλειά στον υπολογισμό τους.

2)

series_parallel_speakers.jpg

 

Αν δεν τα ξέρεις ήδη τα παραπάνω, με όλο τον σεβασμό, μην την ξεκινήσεις μόνος σου.

 

μα στο μπάσο οι καμπίνες είναι κλειστές/vented και σχεδιασμένες για τα συγκεκριμένα μεγάφωνα, αν τα αλλάξεις, ποιά η πιθανότητα να πέσεις στις ίδιες παραμέτρους;;

Σωστά. Αλλά όπως είπα .....

Κατά την άποψή μου ΔΕΝ συμφέρει.

Μιά καλή φθηνή και στιβαρή καμπίνα που θα τις αλλάξεις (προσεκτικά) μεγάφωνα είναι το ιδανικό κατά την άποψή μου.

Έπρεπε να είμαι πιο περιγραφικός στο "προσεκτικά"

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρόσεξα το "προσεκτικά" την πρώτη φορά αλλά η ερώτησή μου παραμένει, και η απάντηση είναι "απειροελάχιστη", ΟΣΟ προσεκτικά κι αν το κάνεις  ;)  οπότε με το νέο μεγάφωνο που θα έχει διαφορετικές παραμέτρους η παλιά καμπίνα θα είναι απλώς ακατάλληλη

 

τώρα αν αυτό το αγνοήσει κανείς και προχωρήσει, με το σκεπτικό ότι οι διαφορές στο αυτί μπορεί να είναι πολύ μικρές, είναι άλλο θέμα, αλλά πάλι, αν είναι έτσι, γιατί να αλλάξει μεγάφωνα in the first place...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρόσεξα το "προσεκτικά" την πρώτη φορά αλλά η ερώτησή μου παραμένει, και η απάντηση είναι "απειροελάχιστη", ΟΣΟ προσεκτικά κι αν το κάνεις  ;)  οπότε με το νέο μεγάφωνο που θα έχει διαφορετικές παραμέτρους η παλιά καμπίνα θα είναι απλώς ακατάλληλη

 

Θεωρητικά έχεις δίκιο. Αλλά στην πράξη δεν είναι τόσο δραματικά.

Αν ξέρεις τις παραμέτρους που χρειάζεται να έχεις υπόψη για να "βρεθείς" στα ίδια λίτρα και να ξανακουρδίσεις τα reflex, δεν θα έχεις φτιάξει βέβαια την optimum καμπίνα αλλά δεν θα είναι και για πέταμα.

Γιατί νομίζεις ότι η πλειονότητα των καμπινών εκεί έξω είναι καλοκουρδισμένες;

Επειδή εδώ και κάμποσο καιρό έχω βγει στη γύρα για μία 2Χ10, πίστεψέ με, με τίποτα.

Ασε που η 5η χορδή και το λάθος perception περί μπάσου, τα χει κάνει τα πράγματα μαντάρα.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου