Προς το περιεχόμενο

Rack, βαση για τομ, βαση τομ της κασας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

coolest setup ;D και γω τετοιο setup κάνω απλά προσπαθάω να χωρέσω κ το 10αρι απο αριστερά είναι λιγο στριμωγμενα αλλα το θέλω για γέφυρες.. :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το θέμα με το τομ σε βάση ταμπούρου, είναι ότι αν η βάση είναι καλής ποιότητας, χεβυ-ντιούτι κ.λπ. πνίγει αισθητά τον ήχο και κόβει το sustain. Από τη δική μου εμπειρία, οι πιο φτηνές ελαφριές βάσεις (βλ. φωτογραφία) είναι ιδανικές για αυτό το σκοπό.

stand.thumb.JPG.47651e2d567cb3ecbfaf5f8c6d4bf7ff.JPG

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rack με χίλια

Κουβαλιέται πολύ εύκολα και στήνεται πανεύκολα

Η μόνη φορά που θα διαθέσεις πολύ χρόνο είναι η πρώτη για να δείς πως θα στήσεις το σετ σου

Απο κει κ πέρα είναι ένα εύκολο puzzle  (εννοείται χρησιμοποιούμε πάντα δαχτυλίδια σε όλα τα μπράτσα και τα αριθμούμε για να ξέρουμε ποιό πάει πού)

 

Και επίσης μόνο για μεγάλα σετ αλλιώς δεν υπάρχει λόγος

Για μικρά σετ πάντα βάσεις

 

George

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με το τομ σε βάση ταμπούρου, είναι ότι αν η βάση είναι καλής ποιότητας, χεβυ-ντιούτι κ.λπ. πνίγει αισθητά τον ήχο και κόβει το sustain. Από τη δική μου εμπειρία, οι πιο φτηνές ελαφριές βάσεις (βλ. φωτογραφία) είναι ιδανικές για αυτό το σκοπό.

 

και οι heavy duty κανουν δουλεια φτανει να μη σφιξεις πολυ (οπως αλλωστε και στο ταμπουρο) το "καλαθι" και πνιξεις το ταμπουρο,εγω βαζω λιγο surgical tubing εκει που "πιανει" το πλαστικακι (στα 3 σημεια επαφης δηλ) και κερδιζω μπολικο resonance.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ σωστά η βάση ποτέ δεν θέλει σφίξιμο στο ταμπούρο το πνίγει

+ οτι γλυτώνεις χρόνο όταν αλλάζεις ταμπούρα

αντε να σφίγγεις και να ξεσφίγγεις :P

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οι heavy duty κανουν δουλεια φτανει να μη σφιξεις πολυ (οπως αλλωστε και στο ταμπουρο) το "καλαθι" και πνιξεις το ταμπουρο,εγω βαζω λιγο surgical tubing εκει που "πιανει" το πλαστικακι (στα 3 σημεια επαφης δηλ) και κερδιζω μπολικο resonance.

 

Ρε θηρίο που τα ξέρεις αυτά τα κόλπα; ;D Αυτό με το χειρουργικό σωλήνα μου το είχε αναφέρει ένας γνωστός σεσιονάς από το Nashville, ως κλασική στουντιακή πρακτική, πριν από καμιά δεκαετία. Για κιθαρίστας είσαι πολύ καλά ενημερωμένος ως προς τα ντραμιστικά …δρώμενα. Μήπως you have missed you call;  ;)

 

Πάντως - χωρίς όμως να έχω δοκιμάσει τα σωληνάκια - ακόμα και με χαλαρό το καλάθι αν η βάση είναι "βαρέως τύπου" κόβει sustain, και αυτό το έχω διαπιστώσει πάρα πολλές φορές, μέχρι που άρχισα να χρησιμοποιώ τις πιο λόου-μπάτζετ.

 

Και για να απαντήσω και στην ερώτηση του Μπάμπη, χρησιμοποιώ σχεδόν πάντα βάσεις (και ίσως rack) για τα τομ, γιατί έτσι όπως στήνω είναι "χωροταξικά" αδύνατο να τα έχω εκεί που θέλω αν είναι επάνω στην κάσα. Για το βαθύ πάλι προτιμώ τα κλασικά ποδαράκια λόγω μεγαλύτερης ευκολίας στην τοποθέτηση, αν και η βάση κάνει τη δουλειά της.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για χαρά σε όλους.

 

Εγώ είμαι οπαδός του rack! Δεδομένου ότι έχω 3 τομς και ένα σκασμό πιάτα είναι μονόδρομος το rack. Οχι πως παραπονιέμαι... τα πετάω όλα επάνω και τέλος. Βέβαια έχω μια άλλη εναλλακτική για όταν παίζω επαρχεία που εκεί δεν γίνεται να κουβαλάς rack. Σε αυτή την περίπτωση έχω 4 clamps με βάσης κλπ και προσπαθώ να την βολέψω κάπως έτσι.

Σε ποιό καμμάτι είμαστε ρε παιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κιθαρίστας είσαι πολύ καλά ενημερωμένος

 

Κατσε ρε φιλος σε ΕΒΡΙΣΑ εγω??  ;D

Για μιλα καλυτερα... ;D..εχω πολλα στραβα αλλα κιθαριστας ΔΕΝ ειμαι!!

 

ως προς τα ντραμιστικά …δρώμενα. Μήπως you have missed you call;

 

απο αναγκη εγινα κιθαριστας (ολοι οι κιθαριστες που εκανα audition για τη μπαντα μου παιζανε καγκουριες & σολιδια... ;D & ετσι αναγκαστηκα να μαθω),πανω απο ολα ειμαι κρουστος (πιανιστας και ντραμμερ).

 

μαλιστα την επιστροφη μου στα παλκα (με νεο σχημα λιαν συντομως ) σχεδιαζω να την κανω σαν ντραμμερ... ;D  

 

εν αρχη ειν'τα DRUMS φιλε μου,ολα τα αλλα ειναι τριχες κατσαρες!

 

:)

 

 

Αυτό με το χειρουργικό σωλήνα μου το είχε αναφέρει ένας γνωστός σεσιονάς από το Nashville, ως κλασική στουντιακή πρακτική, πριν από καμιά δεκαετία.

 

γιατι εγω που νομιζεις οτι την ειδα ?(ειχα γραψει τυμπανα πριν απο καμμια 15αρια χρονια σε ενα στουντιο στο Nashville)

 

βαλε και στα λαστιχακια στα ποδαρακια των floor toms θα ακουσεις βελτιωση.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο αναγκη εγινα κιθαριστας (ολοι οι κιθαριστες που εκανα audition για τη μπαντα μου παιζανε καγκουριες & σολιδια... ;D & ετσι αναγκαστηκα να μαθω),πανω απο ολα ειμαι κρουστος (πιανιστας και ντραμμερ).

 

χχαχααχαχχα...ατάκα της χρονιάς.....δε μπορείς να καταλάβεις πόσο σε νιώθουνε ορισμένοι εδωμέσα ... ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου