Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για nut


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Έχω μια stratocaster η οποία ταστάρει σε μερικές ανοιχτές χορδές. Από έναν πρόχειρο έλεγχο που έκανα με βάση αυτά που διαβάζω κυρίως εδώ περί set up, νομίζω πως το πρόβλημα είναι στο nut. Όταν πατάω δηλαδή ανάμεσα στο 2ο και 3ο τάστο (δηλ. στη νότα σολ για την μι μπάσο κ.ο.κ.) ΔΕΝ υπάρχει απόσταση ανάμεσα στο κάτω μέρος της χορδής και το πάνω μέρος του πρώτου τάστου (δηλ. η χορδή ακουμπάει στο πρώτο τάστο). Αυτό συμβαίνει για τρεις χορδές (στις άλλες τρεις υπάρχει απόσταση έστω και πολύ μικρή). Κατά τα άλλα δεν βλέπω κάτι απ' το set up που να προκαλεί πιθανό πρόβλημα (δηλ. relief άριστο, γέφυρα άψογη). Η ερώτησή μου είναι η εξής: μπορώ να κάνω εγώ κάτι για το πρόβλημα αυτό ή χρειάζεται αλλαγή το nut, δηλ. μάστορα; Πιστεύω να ήμουνα κατατοπιστικός όσον αφορά στην περιγραφή του προβλήματος. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Έχω μια stratocaster η οποία ταστάρει σε μερικές ανοιχτές χορδές. Από έναν πρόχειρο έλεγχο που έκανα με βάση αυτά που διαβάζω κυρίως εδώ περί set up, νομίζω πως το πρόβλημα είναι στο nut. Όταν πατάω δηλαδή ανάμεσα στο 2ο και 3ο τάστο (δηλ. στη νότα σολ για την μι μπάσο κ.ο.κ.) ΔΕΝ υπάρχει απόσταση ανάμεσα στο κάτω μέρος της χορδής και το πάνω μέρος του πρώτου τάστου (δηλ. η χορδή ακουμπάει στο πρώτο τάστο). Αυτό συμβαίνει για τρεις χορδές (στις άλλες τρεις υπάρχει απόσταση έστω και πολύ μικρή). Κατά τα άλλα δεν βλέπω κάτι απ' το set up που να προκαλεί πιθανό πρόβλημα (δηλ. relief άριστο, γέφυρα άψογη). Η ερώτησή μου είναι η εξής: μπορώ να κάνω εγώ κάτι για το πρόβλημα αυτό ή χρειάζεται αλλαγή το nut, δηλ. μάστορα; Πιστεύω να ήμουνα κατατοπιστικός όσον αφορά στην περιγραφή του προβλήματος. Ευχαριστώ!

 

Μπορείς ίσως και μόνος σου να δοκιμάσεις να "κλείσεις" τα φαγωμένα slots με κόλλα και σκόνη

http://forums.gibson.com/default.aspx?g=posts&t=22643

Αλλιώς φτιάχνεις από την αρχή σε μάστορα. Αν πάρεις "προ-κομμένο" ίσως είναι πιο γρήγορο. Πάντως από την περιγραφή που κάνεις σίγουρα θέλει φτιάξιμο το nut

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις μια προσπάθεια πρίν την πας σε μάστορα. Μπορείς να βγάλεις το nut

(αν είναι κολλημένο να το ζεστάνεις με πιστολάκι για να μαλακώσει η κόλλα) και να

βάλεις μια ή δύο μικρές λωρίδες χαρτιού ή πολύ λεπτού πλαστικού για να σηκωθεί λίγο

το nut απο την πλευρά των χορδών που ταστάρουν. Πολύ πιθανό να λυθεί το πρόβλημα

και να γλιτώσεις το τρέξιμο και τα έξοδα.

 

Αυτό που προτείνει ο skantzos μου φαίνεται πολύ πιο χρονοβόρο, πολύπλοκο και

''βρώμικο''. Είχα κάνει κάτι αντίστοιχο σε μπάσο, ένα μικρό κομμάτι απο... καλαμάκι

και μια σταγονίτσα κόλλα στιγμής στο αυλάκι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να βαλεις super glue & baking soda στα προβληματικα slots και να τα ξανακοψεις.Θελει προσοχη για να μη γεμισεις την ταστιερα κολλες (βαλε masking tape )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις μια προσπάθεια πρίν την πας σε μάστορα. Μπορείς να βγάλεις το nut

(αν είναι κολλημένο να το ζεστάνεις με πιστολάκι για να μαλακώσει η κόλλα) και να

βάλεις μια ή δύο μικρές λωρίδες χαρτιού ή πολύ λεπτού πλαστικού για να σηκωθεί λίγο

το nut απο την πλευρά των χορδών που ταστάρουν. Πολύ πιθανό να λυθεί το πρόβλημα

και να γλιτώσεις το τρέξιμο και τα έξοδα.

 

Αυτό που προτείνει ο skantzos μου φαίνεται πολύ πιο χρονοβόρο, πολύπλοκο και

''βρώμικο''. Είχα κάνει κάτι αντίστοιχο σε μπάσο, ένα μικρό κομμάτι απο... καλαμάκι

και μια σταγονίτσα κόλλα στιγμής στο αυλάκι :D

 

αφού είναι τα 3 σλοτ χαμηλά, αν το σηκώσει όλο μετά τα άλλα τρία θα είναι ψηλά, οπότε θα πρέπει να τα φάει πάλι. Επίσης αν το κάνει έτσι, καλύτερα να μη βάλει χαρτί

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες όποιος θέλει κάτι σε corian για τέτοια χρήση .. φιλετάκια , κομματάκια κλπ

ελάτε να πάρετε ... τσάμπα είναι

 

www.alfacor.gr

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού είναι τα 3 σλοτ χαμηλά, αν το σηκώσει όλο μετά τα άλλα τρία θα είναι ψηλά, οπότε θα πρέπει να τα φάει πάλι. Επίσης αν το κάνει έτσι, καλύτερα να μη βάλει χαρτί

Eννοούσα να το σηκώσει μόνο απο την πλευρά των τυλιχτών. Και πάλι βέβαια θα

σηκωθούν ελάχιστα και χορδές που δεν χρειάζεται, όπως το action σε tune-o-matic

γέφυρα αλλά ίσως αξίζει μια δοκιμή. Εξάλλου είναι πολύ εύκολο, απολύτως τζάμπα

και πλήρως αναστρέψιμο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν είπε ότι είναι στις τυλιχτές το πρόβλημα :)

 

εξάλλου το nut πρέπει να έχει καλή επαφή με το μπράτσο, δεν είναι καλό να γέρνει ούτε να έχει κενό, χαρτί, κλπ από κάτω

 

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις! SF super glue φαντάζομαι ότι βρίσκω σε χρωματοπωλείο. Πως τη ζητάω (ή απλά ενοείς logo στιγμής);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου