Προς το περιεχόμενο

Ltd EC-256 AHB ή Epiphone Les Paul Standard;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια ειμαι σχετικα αρχαριος και επειδη τωρα το πασχα ενδιαφερομαι να αγορασω μια κιθαρα και ειμαι αναμεσα σε 2.Επειδη βεβαια δεν ειμαι ικανος να διαλεξω καποια απο τισ 2 θα ηθελα την βοηθεια σας...Να ακουσω την γνωμη σας ποια θεωρειται τα θετικα και αρνητικα καθε μιας απο αυτες και ποια εσεις θα επιλεγατε..

Οι 2 υποψηφιες κυρίες ειναι οι εξης...

 

Ltd EC-256 AHB

 

http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/ESP-LTD-EC-256-AHB-Aged-Honey-Burst/art-GIT0013013-000#

 

&

 

Epiphone Les Paul Standard Plus HS Heritage Cherry Sunburst

 

http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Epiphone-Les-Paul-Standard-Plus-HS-Heritage-Cherry-Sunburst/art-GIT0002826-003

 

Υ.Γ Αυτο που θελω να παιζω ειναι Rock,Hard Rock,Metal(OXI DEATH και τα παραπλησια)

Στον κοσμο δεν υπαρχουν εξαιρεσεις(LP,strat... :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eχω μια lp standard plus και μπορω να πω οτι σαν κατασκευη τουλαχιστον ειναι αρκετα καλη, ο ηχος των μανισιων μαγνητων μετριος αλλα σε ροκομεταλ με overdrive/distortion συμπεριφερονται αξιοπρεπως, epiσης  (:)) εμφανισιακα ειναι και πολυ πιο πειστικη απο την ltd (ψευτοvintage) που παραθετεις την οποια δυσκολα θα βρεις να παιξεις για να δεις κατα ποσο σε βολευει. Mε αλλα λογια, η standard plus ειναι πιο σιγουρη epiλογη (:D) για το budget σου, epiσης (;D) θα εχει και μεγαλυτερη αξια μεταπωλησης. Πρωτα απ' ολα ομως κανεις μια βολτα στα μαγαζια για να παιξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη βλεπω οτι καποιοσ μοδερατορας αλλαξε το ονομα του τοπικ,τον ευχαριστω γτ ετσι εγινε πιο κατανοητο απυτο που ακριβως....

 

Εχω δοκιμασει και τις 2 κιθαρες..τυγχανει την Epi  να την εχει ενας κολλητος μ(οχι ακριβως το ιδιο μοντελο,αλλα μια Std),και την ltd(βασικα δοκιμασα ενα αλλο μοντελο της ΕC αν δεν κανω λαθος το 400) που απο οσο ειδα εχουν την ιδια κατασκευη και μπορω να πω οτι την βρηκα αρκετα ελαφρια και ευχαριστη..

 

Υ.Γ σε ευχαριστω για τον χρονο που εδωσες και απαντησες και γενικα σε οσους μπορουν να βοηθησουν ειμαι ευγνωμων.

Στον κοσμο δεν υπαρχουν εξαιρεσεις(LP,strat... :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια συγνωμη για το double-post..αλλα κανενας δεν εχει μια αποψη ???

 

Παρακαλω οποιοσ γνωριζει θα ηταν πολυτιμη η βοηθεια τ...

Στον κοσμο δεν υπαρχουν εξαιρεσεις(LP,strat... :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(βασικα δοκιμασα ενα αλλο μοντελο της ΕC αν δεν κανω λαθος το 400) που απο οσο ειδα εχουν την ιδια κατασκευη και μπορω να πω οτι την βρηκα αρκετα ελαφρια και ευχαριστη..

Η EC 400 απ' οτι βλεπω κοστιζει 185 ευρω παραπανω στο musicstore, εχει κλειδια grover, seymour duncan jeff beck και '59 και απο τα specs φαινεται να εχει και διαφορετικο μπρατσο. Μην τη συγκρινεις με την epi standard που εχεις παιξει, ουτε φυσικα με την φτηνοτερη αδελφη της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν παιρνει μια GOTHIC που ειναι και ωραιο χρωμα ψιλο metal φαση.Αλλα στην θεση σου δεν θα επερνα την LTD .H Epiphone εχει τεραστια ιστορια απο πισω της για να την κλασεις για μια LTD οι οποιες (απο οτι εχω ακουσει διορθωστεμε αν κανω  λαθος) οτι ειναι πολυ σαβουρα για το πληθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Gothic Epiphone εννοεις ε??Βασικα δεν μ αρεσει στο μαυρο οταν υπαρχει σε αυτο υπεροχο Sunburst...

Ωστε λες και εσυ την  Epiphone ε??

 

Παιδια υπαρχει καποιος που να εχει την ltd να μας πει την αποψη του??

Στον κοσμο δεν υπαρχουν εξαιρεσεις(LP,strat... :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Gothic Epiphone εννοεις ε??Βασικα δεν μ αρεσει στο μαυρο οταν υπαρχει σε αυτο υπεροχο Sunburst...

Ωστε λες και εσυ την Epiphone ε??

 

Παιδια υπαρχει καποιος που να εχει την ltd να μας πει την αποψη του??

 

Εγω εχω την gothic explorer και τις εριξα EMG και εστρωσε αλλα ειμαι πολυ μεταλο εγω.αλλα αμα εσυ θες πιο σοφτ πραματα παρε την epiphone.Η epiphone εχει μια τρομερη ιστορια απο πισω της ψαξε στο wiki αν θες ασχετα που την πηρε η gibson και την ψιλοξεφτιλισε αλλα και παλι αντεχει ενω η LTD απο οτι εχω ακουσει ειναι ολη η σαβουρα και τα περισσευματα απο την ESP που ειναι πολυ καλη εταιρια.Εκτος αν κανω λαθος.

 

Βασικα θα ηθελα να προσθεσω και κατι αλλο  οτι η epiphone ειναι κουκλα μπροστα στην LTD που μοιαζει σαν πλαστικη και οπως ειπε και ενα παιδι πιο πανω ψευτο-vintage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρακολουθα και τις αγγελιες εδω, ποτε δε ξερεις ...

 

Πλακα πλακα paranoid, ψηνεσαι για την δικια μου? Ειναι χρωματος amber (σκεψου κατι σε Gary Moore) αλλα με 150+ ευρω που θα σου μεινουν κανεις σοβαρα upgrades, θα σουβλιζει και Gibson  ;D (noiz inside joke)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου