Προς το περιεχόμενο

Ibanez AF105 NT....Ποία η γνώμη σας????


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Αν σου έκατσε καλά η Ibanez και στο χέρι και στον ήχο, τότε πας γι'αυτήν....

Αν πάλι πάρεις οποιανδήποτε άλλη χωρίς να τη δοκιμάσεις, πάντα θα έχεις την αμφιβολία ότι η Ibanez θα ήταν καλύτερη.

 

Τα σκάφη σε αυτή την κατηγορία τιμής, που μπορείς να δοκιμάσεις στη Αθήνα απ'ότι γνωρίζω είναι:

Ibanez

Peerless

Epiphone

Washburn

Samick

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ευχαριστω πολυ makam..Γι αυτο και εγώ συμφωνο με τα παιδια που μπορει να λενε πως η αλλη είναι καλυτερη, αλλα εφ'οσον δεν μπορω να την δοκιμασω παραμενω πολυ διστακτικος...Γι αυτο και μονο παω για την ibanez επειδη ξερω ακριβως τι περνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπου στη φάση σου βρισκόμουν κ εγω πριν ενάμιση χρόνο. Ήθελα μια κιθάρα σκάφος για τζάζ και μετά απο αρκετό ψάξιμο κατέληξα κι εγω στη σειρά Artcore της Ibanez (που είναι και η top of the line για τα σκάφη της, εξαιρουμένων φυσικά των signature μοντέλων Benson, Scofield, Metheny). Προτίμησα το semi-hollow αδερφάκι της κιθάρας που θέλεις εσυ, την ΑS103, καθαρά γιατί προτιμώ περισσότερη ευελιξία στον ήχο. Και με τις 2 βγάζεις πάρα πολύ εύκολα το «κλασσικό» τζάζ καθαρό, με αυτή που σκέφτεσαι εσυ δε ακόμη περισσότερο. Η full hollow έχει τα ίδια specs με τη semi hollow (εκτός φυσικά απο το καπάκι). Ειλικρινά απο τότε εως και σήμερα η κιθάρα αυτή έχει ανταποκριθεί σε ο’τι τις έχω ζητήσει, δεν είχε ποτέ κανένα πρόβλημα και επειδή τη φροντίζω εμφανισιακά είναι σχεδόν σαν τη μερά που την αγόρασα. Για τα 720 ευρά που έδωσα τότε μετρητοίς, την ποιότητα κατασκευής η οποία πραγματικά ξεπερνάει κατά πολύ τις αντίστοιχες προτάσεις άλλων εταιρείων σε αυτές τις τιμές, το μπράτσο το οποίο είναι απο τα πιο άνετα και γρήγορα που έχω παίξει και τέλος τον ήχο της που απλά δε πιστεύεις οτι βγαίνει απο ενα σχετικά φθηνό όργανο πιστεύω δεν θα πρέπει να έχεις καμμία αμφιβολία. Σε όλα τα reviews που έχω διαβάσει για τη σειρά αυτή όταν το έψαχνα το θέμα όλοι τα ίδια λέγανε. Φυσικά και προτείνω και εγω να δοκιμάσεις όσα περισσότερα όργανα μπορέσεις για να έχεις μια καλύτερη γνώμη. Hagstrom στην Αθήνα δεν ξέρω να σου πω που μπορείς να βρείς. Αν είναι καλύτερο value for money σε σχέση με τις Ibanez ούτε αυτό το ξέρω, το μόνο που ξέρω είναι πως σίγουρα παίρνεις πολύ όργανο για τα λεφτά σου με τα συγκεκριμένα μοντέλα τις Ibanez και αμφιβάλλω να μετανιώσεις την επιλογή σου.. Δεν ξέρω και σε τί επίπεδο είσαι παικτικά στη τζάζ γιατί όσο βελτιώνεσαι είναι φυσικό να συγκεκριμενοποιούνται και οι ανάγκες και οι προτιμήσεις σου όσων αφορά τον ήχο. Το θέμα είναι να πάρεις ένα όργανο το οποίο θα αντέξει στο χρόνο, εννοώντας δηλαδή πως δε θα θέλεις να το αποχωριστείς εύκολα. Για μένα το οργανάκι αυτό αποτελεί ενα τέτοιο όργανο, πληρεί τις ανάγκες μου και σαν κατασκευή και σαν ήχο, και εαν ποτέ δω πως δε βγάζω άκρη πρώτα θα σκεφτώ να αλλάξω μαγνήτες πχ. παρά να πάρω άλλο σκάφος.. Μy 2 cents.. Καλή τύχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου speakvisual έχω ακριβώς την ίδια άποψη με εσένα, δεν έχω να προσθέσω κάτι , με κάλυψες εντελώς...Απλά η af105 αν και μοιαζει με την as103 ειναι πιο αυστηρα προορισμενη για το είδος...καταλαβες!!!!!!!!!Και επειδη την έχω δοκιμάσει αρκετες φορές, με έχει ενθουσιάσει από όλες τις απόψεις...Δεν ξέρω,μου έκανε κάτι από την αρχή, έχω κολλήσει που λέμε...Υπάρχουν και άλλες πολυ καλες full hollow, αλλά αυτή είναι πολύ πάνω από την τιμή της...Γι αυτό μου αρέσει..Μέχρι τώρα έχω δεί αρκετες άλλες, μερικές ίσως ήταν και καλύτερες από την ibanez αλλά παρ'όλα αυτά δέν με ενθουσίασαν τόσο πολύ όσο αυτή η κιθάρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Θεωρώ τη σειρά Artcore της Ibanez απίστευτο value for money.

Οταν έπιασα για πρώτη φορά AF, δεν την άφηνα κάτω. Κάθισε τέλεια στα χέρια μου και θα την αγόραζα αν δεν... έπαιρνα 335. (καμμία σχέση τιμής βέβαια)

 

Σε ότι αφορά τη Hagstrom... τι ταστιέρα είναι αυτή ρε παιδιά; Είναι γνήσιο το... Resinator Wood της ταστιέρας ή πλάκα μας κάνουν; ;D

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ότι αφορά τη Hagstrom... τι ταστιέρα είναι αυτή ρε παιδιά;

 

Αν δεν στο ελεγαν θα ορκιζοσουν οτι ειναι ΕΒΕΝΟΣ,εγω στην αρχη δεν το ειχα καταλαβει οτι ΔΕΝ ηταν... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο καταληγω στην ibanez...Καθονται καλύτερα στο χέρι ακόμα και απο gibson wes montgomery (αν δεν υπερβαλλω λιγο..)Και αυτό είναι και το βασικο χαρακτηριστικο της artcore series...Οτι δίνει πιο πολλά από όσα πληρώνεις..Γι αυτο και καταλήγω εκεί...Πιστεύω ότι είναι ασύκγριτο όργανο, δίνει πολλά και είναι από τα πλέον αξιόπιστα...Όπως και τα περισσοτερα της Ibanez...Μιας και το έχω δοκιμάσει, το έχω σίγουρο, σε αντίθεση με κάποια άλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν στο ελεγαν θα ορκιζοσουν οτι ειναι ΕΒΕΝΟΣ,εγω στην αρχη δεν το ειχα καταλαβει οτι ΔΕΝ ηταν... ;D

 

Ναι αλλά εδώ ξέρεις τι παίρνεις και είναι πολύ καλό για τα λεφτά του....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κατ'αρχην αυτή η κιθάρα είναι ένα βήμα πριν τα signature του benson και βασισμένη σε αυτα...Με πολλές ομοιότητες κιόλας...Τι λέμε τώρα????Και έχει μόνο 750 ευρω...Η benson έχει 3000....Καλά καμία σχέση, δεν λέω αλλά δεν είναι και η μέρα με την νύχτα...Δίνεις τόσα λίγα και παίρνεις τόσα πολλά...Απίστευτο όργανο κατά τη γνώμη μου...Επένδυση... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου