Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για ενα καλο keyboard με rhodes ktl...ηχους???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποσων ετων εισαι (blacknwhite)και τι ρεπερτοριο εχεις ;στειλε προσωπικο μηνυμα μηπως και βγη καμμια δουλεια να παρης και τιποτα χρηματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ακους παλιοκοργιους?

(σορυ για το οφτοπικ,αλλα δεν κρατηθηκα.... :P)

καλημερα!!..ακουω?...βλεπω?...ευτυχως μιλαμε την Ελληνικη...πρωινιατικα!

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς Fauconnier φιλε ελαβα το μηνυμα σου αλλα δεν μπορω να σου απαντησω γιατι η θυριδα εισερχομενων σου ειναι γεματη ,αδειασε καμποσα να μπορεσουμε να συννενοηθουμε η στειλε μου το τηλεφωνο  σου.Pericles

By the way korgious  where your nicname is coming from?and why somebody is calling you παληοκοργιους?????? Εχεις πολυ πλακα με την καλη εννοια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με το Nord

 

Ειμαι κατοχος fender rhodes, wurlitzer, crumar trilogy και crumar t1/c.

 

Αποφασισα να παρω το nord electro 2 73 γιατι ηταν αδυνατο να κουβαλαω το fender rhodes σε συναυλιες. Η λογικη μου ηταν να εχω ενα keyboard με τους τεσσερεις βασικου ηχους (rhodes, wurlitzer, hammond και clavinet)

 

Σε σχεση με τους ηχους του ειμαι απολυτα ικανοποιημενος, μπορεις μεχρι και ηχογραφηση να κανεις, βεβαια η καλυτερη λυση για ηχογραφηση ειναι τα πραγματικα. Το πιανο του δεν με ενθουσιασε μιας και εχω πτυχιο στο κλασσικο πιανο, οποτε παιζω απο 6 χρονων σε κλασσικο πιανο. Υπαρχει μια λαθος αντιληψη για τα νεα keyboards σχετικα με το οτι ακουγονται ολοιδια, μερικα οντως ακουγονται ιδια, αλλα δεν νιωθεις το ιδιο μια και δεν εχουν 'σφυρια' οποτε δεν μπορουν να αντιγραψουν τις δονησεις που εχουν τα πραγματικα. Ο ηχος του clavinet ειναι πολυ πειστικος και εχει αρκετες ρυθμισεις.

 

Σχετικα με hammond ηχους δεν ειχα την εμπειρια ενος κανονικου αλλα το nord με αφησε ικανοποιημενο. Το μονο θεμα ειναι οτι ολοι οσοι παιζουν hammond θα ηθελαν drawbars και οχι κουμπια. Με ενα leslie παντως ολοι υποστηριζουν οτι οι ικανοτητες

του nord φτανουν τα επιπεδα του hammond στην λογικη rotary effect. O Γιαννης απο τους happy dog project (ο οποιος ειναι μελος στο φορουμ) μπορει να σε καταταοπισει καλυτερα μιας και εχει hammond.

 

Η ποιοτητα κατασκευης ειναι πολυ καλη μιας και τα πλαστικα μερη ειναι πολυ καλα δεμενα και γενικα ειναι μαζεμενο και flat χωρις να εχει οθονες και joystick (πολυ συνηθισμενο στα keyboards με  joystick ειναι να σπαει μετα απο καιρο)

 

Σιγουρα ειναι πιο ακριβο οπως ανεφερες αλλα μπορεις να ξεκινησεις απο το 61. Δεν ειναι synth, αλλα δεν το πηρα για synth. Keyboard που να κανουν τα παντα σιγουρα θα κοστιζουν ακομη παραπανω.

 

Η προσωπικη μου εμπειρια ειναι οτι ειναι ενα πολυ καλο και απλο σε χρηση keyboard. Δεν χανει ευκολα την αξια του, μιας και τα μεταχειρισμενα ειναι γυρω στα 1000 Ευρω.

 

 

Νικος

 

 

 

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μ@μησατε το θέμα στο off topic συνάδελφοι.... από τα 800Ε και Triton Le φτάσατε στα γνήσια hammond και καμπίνες Leslie...

σε λίγο θα του πείτε του παιδιού να πάρει το Oasys μεταχειρισμένο επειδή δεν συγκρίνεται με τίποτα και έπεσε απότα 8,500 στα 4,700....

 

Είπαμε να βοηθήσουμε... δεν ανοίγετε ένα καινούργιο θρεντ να τελειώνουμε, Classic vs Digital γιατί εδώ δεν νομίζω ότι βοηθάμε και πολύ και έχουμε ξεφύγει...

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μ@μησατε το θέμα στο off topic συνάδελφοι.... από τα 800Ε και Triton Le φτάσατε στα γνήσια hammond και καμπίνες Leslie...

σε λίγο θα του πείτε του παιδιού να πάρει το Oasys μεταχειρισμένο επειδή δεν συγκρίνεται με τίποτα και έπεσε απότα 8,500 στα 4,700....

 

Είπαμε να βοηθήσουμε... δεν ανοίγετε ένα καινούργιο θρεντ να τελειώνουμε, Classic vs Digital γιατί εδώ δεν νομίζω ότι βοηθάμε και πολύ και έχουμε ξεφύγει...

 

 

8) ;D ::) ;)

τα λεω απο την 3η σελιδα...αλλα τιποτα..

επι την ευκαιρια...4700 πηγε ε?..το ατιμο πεφτει.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς την ομηγυρι την διαδυκτυακη καλησπερα ,χαιρομαι που ενα απο εσας ο FABRICAUDIO EXEI RHODES.Ειναι ο μονοσ που μπορει να δωσει την σωστη συμβουλη  μιας και σιγουρα εχει ''γυμναστει '' με το οργανο το συγκεκριμενο .Την αλλη εβδομαδα μαγκες μου θα παραμιλατε μιας και θα βγη στις αγγελιες "πληκτρα " το Β3 +LESLIE +BENCH +PEDALBOARD  ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΟΥΚΛΑ ...ερχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς την ομηγυρι την διαδυκτυακη καλησπερα ,χαιρομαι που ενα απο εσας ο FABRICAUDIO EXEI RHODES.Ειναι ο μονοσ που μπορει να δωσει την σωστη συμβουλη  μιας και σιγουρα εχει ''γυμναστει '' με το οργανο το συγκεκριμενο .Την αλλη εβδομαδα μαγκες μου θα παραμιλατε μιας και θα βγη στις αγγελιες "πληκτρα " το Β3 +LESLIE +BENCH +PEDALBOARD  ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΟΥΚΛΑ ...ερχεται.

Νομιζω αγαπητε οτι εχεις βγει εκτος του θεματος και καλυτερα ειναι να ανοιξεις ενα καινουριο θεμα σχετικα με vintage οργανα και εκει να εκθεσεις την δημιουργικοτητα και την διαφημιση σου.

Δεν εχω κατι απεναντι σου (προς Θεου).Απλα τα γραφομενα σουειναι κτος θεματος.

Υπαρχουν ηδη ανοιγμενα θεματα σχετικα με τον εξοπλισμο μας,με vintage οργανα,hammonds κ.ο.κ.

Περιμενω να δω και την αγγελια σου.Σιγουρα ειναι ενα ανεκτιμητο κομματι οχι μονο για τους αδαεις αλλα και για τους γνωστες.Και χωρις να περιαυτολογησω ειμαι απο τους δευτερους.

Απλα συνοψιζω,τα γραφομενα σου (και η οποια διαφημιση στο προσωπο μας για το ποιοι ειμαστε και τι κανουμε, που δεν με βρισκει συμφωνο) ειναι εκτος θεματος.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεια korgious εισαι πιανιστας ; απλη περιεργια ειναι θα ηθελα μονον να βοηθησετε ολοι ωστε οσοι ειναι κατοχοι RHODES / HAMMOND να επικοινωνησουν μαζι μου μηπως και κανουμε καποιο συλλογο η κατι παρομοιο .Αλλα μου κανει εντυπωση η ψιλογκρινια σου μου θυμιζει γενικα καποιους πληκτραδες-γιαγιαδες του παρελθοντοσ αλλα και αυτον που παιζω τωρα μαζι .Χαλαρωσε την πλακα μας κανουμε αν τα παιρνεις ολα σοβαρα τοτε σ'αυτες τισ εποχες που ζουμε την εβαψες ...ολα καλα .Περικλης

( μεγαλε δεν διαφημιζομαι πλεον ειμαι ηδη ''φιρμα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου