Προς το περιεχόμενο

Χαρακιές στο πίσω μέρος του μπράτσου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους!

Έχω μια fender strato american standard του 2004. Πριν μερικούς μήνες άρχισε ένα περίεργο φαινόμενο στο πίσω μέρος της ταστιέρας. Εμφανίστηκαν κάποιες ρωγμές-χαρακιές (βλέπε φωτό) χωρίς να έχει πέσει ή να έχει χτυπήσει το όργανο. Βρισκόταν πάνω στο stand της και μέσα στο δωμάτιο όπως πάντα. Ούτε τραγικές και απότομες διαφορές στην θερμοκρασία είχαν συμβεί. Αυτές οι ρωγμές-χαρακιές συνέχισαν να αυξάνονται και νομίζω ότι όσο περνάει ο καιρός πολλαπλασιάζονται. Δεν έχω αλλάξει ούτε χορδές ούτε κούρδισμα στην κιθάρα και γενικά δεν νομίζω ότι έκανα κάτι για να προκληθεί από λάθος μου αυτό το πράμα. Έχω την εντύπωση ότι δεν έχει να κάνει με το ξύλο αλλά με το βερνίκι της ταστιέρας. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι αυτό;

IMG_5977.thumb.JPG.59453cbc360e6dfe3c20374006047e20.JPG

IMG_5978.thumb.JPG.fe23b6fc24ae45bc33c19612a0b0dcf8.JPG

IMG_5979.thumb.JPG.2c5aaafc77c361032df685ac31a27f9a.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε ταστιερα αποκαλουμε το μερος που ειναι μπροστα , οπου και παιζεις.

Το απο πισω το λεμε " πισω μερος του μπρατσου"

 

Μαλλον αποκτα crackαρισματα το φινιρισμα. δεν ειναι τιποτα τρομερο . σε ολες τις κιθαρες με λεπτο φινιρισμα συμβαινει αργα η γρηγορα.

Για τυχον διορθωση του αισθητικου κομματιου συμβουλεψου εναν βαφεα ηλεκτρικων οργανων ή τον τεχνικο σου.

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την αλλαγή χρώμματος γύρω από τις χαρακιές θα έλεγα ότι είναι το βερνίκι μόνο, το τι προκάλεσε μάλλον κάποιος που ξέρει από βερνίκια μπορεί σου πει.

Αλλά μερικές φορές ίσως απλά να είναι αστοχία, shit happens.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε ταστιερα αποκαλουμε το μερος που ειναι μπροστα , οπου και παιζεις.

Το απο πισω το λεμε " πισω μερος του μπρατσου"

 

Μαλλον αποκτα crackαρισματα το φινιρισμα. δεν ειναι τιποτα τρομερο . σε ολες τις κιθαρες με λεπτο φινιρισμα συμβαινει αργα η γρηγορα.

Για τυχον διορθωση του αισθητικου κομματιου συμβουλεψου εναν βαφεα ηλεκτρικων οργανων ή τον τεχνικο σου.

 

μπράβο ρε φίλε! Μπράτσο ήθελα να πω και κόλλησε το μυαλό μου. Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Και 'γω το ίδιο κατάλαβα, ότι είναι θέμα φινιρίσματος και δεν έχει συμβεί κάτι με το ξύλο καθεαυτό. Προς το παρόν δεν με ενοχλεί στην αφή και σκέφτομαι να μην προχωρήσω σε κανενός είδους ενέργειες. Αισθητικά επίσης δεν με ενοχλεί μια και το όργανο είναι πιστεύω ζωντανός οργανισμός και το καθένα αντιδρά διαφορετικά. Το δικό μου μάλλον ήθελε να κάνει την διαφορά  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την αλλαγή χρώμματος γύρω από τις χαρακιές θα έλεγα ότι είναι το βερνίκι μόνο, το τι προκάλεσε μάλλον κάποιος που ξέρει από βερνίκια μπορεί σου πει.

Αλλά μερικές φορές ίσως απλά να είναι αστοχία, shit happens.

 

Σ' ευχαριστώ φίλε! Καταλήγουμε μάλλον σ' αυτό που και 'γω είχα φανταστεί. Πρόβλημα με το βερνίκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν μου αρέσει αυτό που βλέπω...

 

Φαίνεται ρωγμή στο βερνίκι και έχει πάρει και αέρα ανάμεσα στο βερνίκι και το ξύλο

 

Πιστεύω οτι είναι θέμα χρόνου να φύγει κάποια φλούδα απο βερνίκι

 

Αλλά περίμενε να δούμε τι θα πεί ο Marathon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν μου αρέσει αυτό που βλέπω...

 

Φαίνεται ρωγμή στο βερνίκι και έχει πάρει και αέρα ανάμεσα στο βερνίκι και το ξύλο

 

Πιστεύω οτι είναι θέμα χρόνου να φύγει κάποια φλούδα απο βερνίκι

 

Αλλά περίμενε να δούμε τι θα πεί ο Marathon

 

Σε περίπτωση που φύγει το βερνίκι υπάρχει πρόβλημα; Ή θα γίνει απλά σαν ένα νορμάλ  αβερνίκωτο μπράτσο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα φύγει όλο ταυτόχρονα

 

Φαντάζομαι οτι αλλού θα έχει και αλλού όχι και θα κάνει ουσιαστικά σκαλοπάτια που θα σε ενοχλούν και θα σε ξύνουν κατά το παίξιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα φύγει όλο ταυτόχρονα

 

Φαντάζομαι οτι αλλού θα έχει και αλλού όχι και θα κάνει ουσιαστικά σκαλοπάτια που θα σε ενοχλούν και θα σε ξύνουν κατά το παίξιμο

 

Ναι όντως... πάντως αν φτάσει σε σημείο να με ενοχλεί στο παίξιμο θα την πάω στον μάστορα για ξύσιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά θα σε ενοχλεί στο χέρι ίσως και να σε «γδάρει» λίγο, εάν έχει σχέση με τα βερνίκια των επίπλών που θυμάμαι παλιά, ήταν αρκετά σκλήρα. Λογικά θα θέλει τρίψημο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου