Προς το περιεχόμενο

Βασικές ερωτήσεις για Home Recording.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και πάλι.

Θα ήθελα μερικές βασικές πληροφόρίες για recording στο σπίτι δηλαδή στο PC.

 

(Φαντάζομαι πως) Θέλω απλά πράγματα:

- Ηχογράφηση ηλεκτρικής κιθάρας με μικρόφωνο στον ενισχυτή.

- Ηχογράφηση μπάσσου από DI ενισχυτή ή straight στην κάρτα ήχου.

- Προγραμματισμός drums στο PC.

- Ένα όργανο τη φορά...

- Καλή ποιότητα (*)

 

Διαβάζοντας στο noiz και στο net γενικά είδα πως πάνω κάτω χρειάζονται:

- PC  :)

- Κάρτα ήχου

- Μικρόφωνο

- Monitors (για προβλήματα με το latency, ε; )

- Software (sequencer και drum machine ( ; ))

 

και βλέπω πως αρκετοί προτείνουν τις κάρτες m-audio και τα μικρόφωνα shure. Fast Track και SM57.

 

Βάσει των παράπανω και ότι θα με ενδιέφερε επίσης (αλλά σε δεύτερο βαθμό):

- Zero latency

- (για πειραματισμό με) Guitar Rig

- Χρήση των monitors και για μουσική (αν και έχω multimedia ηχεία)

- Ηχογράφηση φωνής

 

Θα ήθελα προτάσεις για κάρτα, μικρόφωνα καθώς και μία mini επεξήγηση για τη χρήση του software (cubase ?, nuendo ?, κάποιο freeware ?). Φαντάζομαι πως ηχογραφώ διάφορα μέρη σε διάφορα κανάλια και τα βάζω "το ένα πάνω στ άλλο", έτσι; Αυτό είναι εύκολο; Δε με ενδιαφέρουν εφφέ ή VST instruments - μου αρκούν η κιθάρα, το μπάσσο και τα πετάλια μου. Με τον προγραμματισμό των drums τι γίνεται; Με ποιο πρόγραμμα;

 

Να πω πως δεν έχω συγκεκριμένο budget χωρίς αυτό να σημαίνει πως αυτό θα μπορεί να είναι μεγάλο. Απλά θα ήθελα προτάσεις π.χ. για best value for the money, σίγουρες και δοκιμασμένες, low end, "το κάτιτις παραπάνω" κ.λπ. Ανάλογα με την απόφαση θα γίνει και η απαραίτητη οικονομία και οι απαραίτητες υπερωρίες.

 

Για το (*) εννοώ πως θα ήθελα αξιοπρεπή ποιότητα ώστε να μπορεί να ακουστεί

σε σοβαρές εντάσεις χωρις "χρατς χρουτς", "φφςςς" και μπουκώματα. Ξέρω πως χωρίς καλό εξοπλισμό, χωρίς καλό στήσιμό του και κυρίως χωρίς πείρα δε θα έχω αποτέλεσμα studio αλλά, έχοντας ακούσει και πολλά clips εδώ, βλέπω πολύ ικανοποητικά αποτελέσματα. Είναι, ας πούμε, δυνατή η ποιότητα cd;

 

Ευχαριστώ!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεία φίλε Κωστή!

 

Είναι, ας πούμε, δυνατή η ποιότητα cd;

 

Να φανταστώ ότι όταν λές ποιότητα CD εννοείς να επιτύχεις το επίπεδο παραγωγής των τραγουδιών-κομματιών των ''αγαπημένων'' σου καλλιτεχνών που ακούς (ή θα ήθελες να ακούς  ;) :D ) στο ραδιόφωνο. Αν όντως ειναι αυτός ο στόχος σου, προσωπική μου άποψη είναι, ότι για να φτάσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα πολύ μεγάλο ρόλο παίζει η εμπειρία. Γι'αυτό, για αρχή, θα σου έλεγα να εφοδιαστείς με μπόλικη υπομονή!!!

 

Καλό είναι, να οριοθετήσεις ένα συγκεκριμένο ποσό που θες να ξοδέψεις, για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε καλύτερα. (στο τσάκ μπάμ το ποσό μπορεί να ξεπεράσει τα 10.000Ε χα!χα!  ;D)

I'll follow the signal to the end...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή συμβουλή...επειδή βλέπω ότι ξεκινάς τώρα να ψάχνεις. Ασχολήσου πρώτα με το οργανο (κιθάρα?) που παίζεις και τη συμπεριφορά του με τον Ηλ.Υπολογιστή. Δηλαδή συμπεριφέρσου σαν μουσικός-ερευνητής.

Το εάν μπορείς να ηχογραφήσης σε ποιότητα cd, είναι άλλο επάγγελμα του ηχολήπτη...

Αποφάσισε (για αρχή τι θέλεις να είσαι). Άλλοι δρόμοι, άλλες επενδύσεις...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω κιθάρα και μπάσσο (Όχι, δεν είμαι virtuoζος και ούτε θέλω να γίνω). Παίζω καιρό, παίζω με άλλους (meaning συγκρότημα...) και το αγαπώ. Θέλουμε (θέλω) να γράφουμε αξιοπρεπώς demo, πειραματισμούς, ιδέες. Έχω πολλές φορές δοκιμάσει με τα υπάρχοντα μέσα να πειραματιστώ στο pc αλλά πάντα είχα συγκεκριμένα προβλήματα λόγω on-board κάρτας κ.λπ κ.λπ. Ok, δε με ενδιαφέρει ποιότητα cd εννοείται.  :) Και γι΄αυτό ζητάω την πιο απλή λύση. Άλλωστε θα είναι το πρώτο μου setup. Κάτι να ξεκινήσω. Επίσης μάλλον ΔΕ θα καταλάβω τη διαφορά μεταξύ ενός μικροφώνου των 1000€ και των 1500€. Καταλαβαίνω όμως (εκ πρώτης λοιπόν πείρας) τη διαφορά μεταξύ των 20€ και 120€.  :)

 

Anyway, ας πούμε ένα budget <500€.  ;D

Παρεπιπτόντως η ηχοληψία με ενδιαφέρει πολύ. Blame την ελληνική παιδεία και νοοτροπία που αναγκάζει 18χρονους να πάρουν αποφάσεις ζωής όντας ακόμα έφηβοι χωρίς ΣΕΠ, οπότε έχω πρώτα ένα πανεπιστήμιο να τελείωσω. Sorry για το πολιτικό σχόλιο, ειδικά αυτές τις μέρες.

Ευχαριστώ για τα links.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου