Προς το περιεχόμενο

tele pickup help


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Να τα αφησεις οπως ειναι.

 

Καλησπέρα μια και βρήκα θεματάκι που με αφορά ερωτώ κι εγω καποιον γκουρού των τέλε  :) έχω μια τέλε ASH σώμα maple μπράτσο βαριά σχετικά 3350g θέλω να δοκιμάσω κι εγώ τους NOKASTER 51' ΄φοράω τα μεγάλα ποτενσιόμετρα CTS 500 Meg και πικνωτή 0.047  θά παίξουν καλά οι NOKASTER  ή πρέπει να επιστρέψω στα 250αρια ΡΟΤ πάλι ? ( είχα αλλάξει τα μικρούλια της μάνας της 250Meg  με μεγαλου μεγέθους CTS 500 Meg )

 

σε ευχαριστώ

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Να τα αφησεις οπως ειναι.

 

Ολα τέλεια ακούγονται χάρμα οι Nocaster 51 μια τελευταία ερώτηση , μετά την αλλαγή μαγνητών η κιθάρα χωρίς να εχω πειράξει τιποτε αλλο αν έρθει κοντινότερα απο τα 2 μέτρα μικροφωνίζει αν ο ενισχυτής ανοιχθεί πάνω από το 1/4 του μάστερ πρίν δεν συνέβαινε ,παίζει ρόλο η υψηλότερη έξοδος των συγκεκριμένων μαγνητών ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τέλεια ακούγονται χάρμα οι Nocaster 51 μια τελευταία ερώτηση , μετά την αλλαγή μαγνητών η κιθάρα χωρίς να εχω πειράξει τιποτε αλλο αν έρθει κοντινότερα απο τα 2 μέτρα μικροφωνίζει αν ο ενισχυτής ανοιχθεί πάνω από το 1/4 του μάστερ πρίν δεν συνέβαινε ,παίζει ρόλο η υψηλότερη έξοδος των συγκεκριμένων μαγνητών ???

 

καμια ιδέα τι μπορεί να φταίει ??? να χρειάζεται shielding ?? να είναι ψηλά ο bridge ?? διοτι αυτος το κάνει μόνο ,να φταιει η υψηλή του έξοδος???  καμια βοήθεια παίδες ???

η κιθάρα έχει πλεον 250 ποτ και πυκνωτή χάρτου παλιό , .45

έχω κάνει κεντρική γείωση όλα τα καλώδια πάνε σε ένα σημείο τησ γείωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τέλεια ακούγονται χάρμα οι Nocaster 51 μια τελευταία ερώτηση , μετά την αλλαγή μαγνητών η κιθάρα χωρίς να εχω πειράξει τιποτε αλλο αν έρθει κοντινότερα απο τα 2 μέτρα μικροφωνίζει αν ο ενισχυτής ανοιχθεί πάνω από το 1/4 του μάστερ πρίν δεν συνέβαινε ,παίζει ρόλο η υψηλότερη έξοδος των συγκεκριμένων μαγνητών ???

 

Αυτά έχει ο vintage ήχος των κλασικών μονοπηνιακών... Πιθανότατα οι DiMarzio που αντικατέστησες είναι κατηγορίας noiseless. Τώρα που τους έχεις βγάλει, μπορείς να μας πεις ποιοι είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι οι AREA hot bridge & Area T neck

απότι είδα επειδή είμαι άσχετος με τέλε ο νοκάστερ πέραν από κατι σαν σχοινί που έχει τυλιγμένο πάνω από το πηνίο δεν έχει κάτι αλλο φαντάζομαι οτι ισχύει αυτό που διάβασα Googlaροντας οτι μια προσπάθει πρέπει να γίνει αλλάζοντασ τα ελλατήρια στις βίδες στήριξης του μαγνήτη με λαστιχάκια και αν και αυτό δεν βοηθήσει η μόνη λύση είναι το κέρωμα του μαγνήτη ... φυσικά με την προυπόθεση οτι η γέφυρα τουλάχιστον πατάει καλά στο σώμα και δεν είναι και από εκεί.

τελικά φοβάμαι μην φτάσω στο σημείο να εγκωμιάσω την Dimarzio !!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά φοβάμαι μην φτάσω στο σημείο να εγκωμιάσω την Dimarzio !!!!

Υπάρχουν και άλλοι πολύ καλοί μαγνήτες για Tele εκεί έξω. Δές πως έρχονται "θωρακισμένοι" οι bare knuckle

017.jpg.f0f8dad3e6d92af48cac81eeb316b063.jpg

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι θωρακισμενοι ειναι ΟΛΟΙ οι πραγματικοι Tele Μαγνητες (& οι Nocaster),αυτη η θωρακιση ομως (το baseplate δηλ),κανει μερικες φορες τον μαγνητη πιο μικροφωνικο μια και "παιζει" πολλες φορες λογω προβληματικης στηριξης (η λογω κενου μεταξυ αυτης και του κατω μερους του μαγνητη)  ,εγω αν ο παικτης ειναι μεταλλας & παιζει με πολλα γκαζια,δυνατα και κοντα στον ενισχυτη (και χρησιμοποιει παραδοσιακη λεπτη 3 saddle γεφυρα tele) σταζω μερικες σταγονες κερι γυρω γυρω στο σημειο που ενωνεται το baseplate με τον υπολοιπο μαγνητη και φυσικα παντα πεταω τα ελατηρια και βαζω λαστιχακια.  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου