Προς το περιεχόμενο

Περι αντιγραφής CD...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα...

Δυο ερωτήσεις (μάλλον χαζές)

 

1ον Είναι παράνομο να αντιγράφεις τα σιντία σου στο πισι σου για προσωπική χρήση (αυτη ήταν μάλλον όντως χαζή)

 

2ον Αλλάζει η ποιότητα του ήχου μετά την αντιγραφή (στο πισί παντα, όχι σε άλλο σιντί κ.τ.λ.), ή μένη η ίδια? ;)

 

Ευχαριστώ

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα...

Δυο ερωτήσεις (μάλλον χαζές)

 

1ον Είναι παράνομο να αντιγράφεις τα σιντία σου στο πισι σου για προσωπική χρήση (αυτη ήταν μάλλον όντως χαζή)

 

2ον Αλλάζει η ποιότητα του ήχου μετά την αντιγραφή (στο πισί παντα, όχι σε άλλο σιντί κ.τ.λ.), ή μένη η ίδια? ;)

 

Ευχαριστώ

 

1...όχι

 

2...αν το format παραμείνει το ίδιο, όχι...

    Αν όμως το κάνεις πχ mp3 , εννοείται πως αλλάζει,δεν θέλει και ρώτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1...όχι

 

2...αν το format παραμείνει το ίδιο, όχι...

     Αν όμως το κάνεις πχ mp3 , εννοείται πως αλλάζει,δεν θέλει και ρώτημα.

 

Οκ ευχαριστώ... Καλα δεν μιλούσα για αλλαγή φορμαρίσματος αυτό το ξέρω (οκ δεν είμαστε και τόσο χαζοί ;D ;D ;D)

:)

 

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το σήμα παραμείνει στον υπολογιστή και η κάρτα ήχου σου έχει καλύτερα ηλεκτρονικά από το CD-Player σου, φυσικά και θα ακούγεται ανώτερο αποτέλεσμα από το ίδιο σύστημα αναπαραγωγής (monitors, ενισχυτής+passive ηχεία, etc...)...

 

Αρκετοί παρατηρούν ότι τα αντεγραμμένα CDR παίζουν καλύτερα στα CD-Players, επειδή κατα την διαδικασία του Rip και της επανεγγραφής σε χαμηλή ταχύτητα εξαλείφονται προβλήματα που έχουν τα εργοστασιακά CD (Jitter).

 

Το ίδιο μπορεί να συμβεί, συγκρίνοντας μεταξύ playback απο το CD/DVD-Drive του υπολογιστή και playback .wav από τον δίσκο.

 

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

1ον Είναι παράνομο να αντιγράφεις τα σιντία σου στο πισι σου για προσωπική χρήση (αυτη ήταν μάλλον όντως χαζή)

εεεεμ...

 

επίσημα είναι παράνομο. Αφού ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΙΣ κάτι το οποίο δεν έχεις δικαίωμα να αντιγράψεις! Καταργής το copyright (το δικαίωμα εγγραφής).

 

Τώρα ότι είναι βλακεία, είναι, αλλά (ακόμη χειρότερα αν θες, για μένα) εκεί στηρίζεται και όλη η ιστορία με τα DRM και DRM Free mp3s. Που αγοράζεις ένα mp3 απο το iTunes και δε μπορείς να το αντιγράψεις όπου εσύ θες.

 

Μπαρούφες, κανείς δε θα σε ενοχλήσει, έχω μιλήσει σε εταιρία κλασσικής μουσικής (δε μπορώ να αποκαλύψω το όνομα όμως δημόσια) που μου είπαν ότι σιγα μην κυνηγάνε ανθρώπους σαν εμένα που έκατσα και τους έγραψα κι όλας, και γενικά, ας ομολογήσουμε ότι το να κάνεις τη δουλειά σου καλύτερα (πχ αντιγράφοντας τα CD στο σκληρό) δεν είναι και το χειρότερο έγκλημα ούτε θα έπρεπε κάποιος να απαιτήσει να αγοράσεις το ίδιο τραγούδι 4 φορές, μια για το αυτοκίνητο, μία για το σπίτι, μία για το mp3 player κοκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εεεεμ...

 

επίσημα είναι παράνομο. Αφού ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΙΣ κάτι το οποίο δεν έχεις δικαίωμα να αντιγράψεις! Καταργής το copyright (το δικαίωμα εγγραφής).

 

Τώρα ότι είναι βλακεία, είναι, αλλά (ακόμη χειρότερα αν θες, για μένα) εκεί στηρίζεται και όλη η ιστορία με τα DRM και DRM Free mp3s. Που αγοράζεις ένα mp3 απο το iTunes και δε μπορείς να το αντιγράψεις όπου εσύ θες.

 

Μπαρούφες, κανείς δε θα σε ενοχλήσει, έχω μιλήσει σε εταιρία κλασσικής μουσικής (δε μπορώ να αποκαλύψω το όνομα όμως δημόσια) που μου είπαν ότι σιγα μην κυνηγάνε ανθρώπους σαν εμένα που έκατσα και τους έγραψα κι όλας, και γενικά, ας ομολογήσουμε ότι το να κάνεις τη δουλειά σου καλύτερα (πχ αντιγράφοντας τα CD στο σκληρό) δεν είναι και το χειρότερο έγκλημα ούτε θα έπρεπε κάποιος να απαιτήσει να αγοράσεις το ίδιο τραγούδι 4 φορές, μια για το αυτοκίνητο, μία για το σπίτι, μία για το mp3 player κοκ...

 

Καλά το ότι δεν θα με κυνηγήσουν το ξέρω, η ερώτηση ήταν αναρώτησης...

..

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα ανακαλυψουν οτι βγαζεις λεφτα απ'την αντιγραφη θα σε κυνηγησουν, αλλιως δεν πιστευω να εχεις προβλημα. Και μπορεις παντοτε να επικαλεστεις το συνταγμα. Ο νομος τους αγγιζει ολους. Δεν μπορει να πιασουν εσενα οταν υπαρχουν εκατομμυρια αλλοι, και μπορουν ευκολα να τους βρουν, που κανουν το ιδιο. Ή ολους ή κανεναν.  ;D

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξέρω οτι αν έχεις το αυθεντικό cd τότε δικαιούσαι να φτιάξεις ένα (όχι παραπάνω, θα κατηγορηθείς για εμπόριο) νόμιμο αντίγραφο μόνο για δική σου χρήση..

 

Αν δηλαδή έρθει κάποιος να σου κάνει έλεγχο και μαζί με την κόπια δει οτι έχεις και το original είσαι καλυμένος...

 

Η ύπαρξη της κόπιας αυτής συνήθως δικαιολογείται στο να μειωθούν οι φθορές του original απο την συνεχόμενη χρήση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξέρω οτι αν έχεις το αυθεντικό cd τότε δικαιούσαι να φτιάξεις ένα (όχι παραπάνω, θα κατηγορηθείς για εμπόριο) νόμιμο αντίγραφο μόνο για δική σου χρήση..

 

Αν δηλαδή έρθει κάποιος να σου κάνει έλεγχο και μαζί με την κόπια δει οτι έχεις και το original είσαι καλυμένος...

 

Η ύπαρξη της κόπιας αυτής συνήθως δικαιολογείται στο να μειωθούν οι φθορές του original απο την συνεχόμενη χρήση...

 

Το ιδιο ισχυει και για τα μαγαζια. Μπορουν να διατηρουν κοπιες των cd τους για να μην παιζουν τα original και φθειρονται. Εφοσον βεβαια μπορουν να δειξουν τα original cd σε περιπτωση ελεγχου

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου