Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση εξοπλισμού, τι προτείνετε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την παρέα, με ένα σύντομο ψάξιμο που έκανα δεν βρήκα κάποιο σχετικό θέμα για αυτό πήρα το θάρρος να ανοίξω νέο.

 

Είμαι κάτοχος ενός Korg triton Le 76 και ενός midi keyboard 49 πλήκτρων(+reason).

μετά από καιρό, θα μπορούσα πλέον να πω ότι δεν με καλύπτουν αυτά τα μηχανήματα.

 

το εύκολο κομμάτι είναι το ότι θα πάει στο ράφι το midi, τώρα στην αντικατάστασή του θέλω την γνώμη σας!

 

Να δώσω τις εξής σημαντικές πληροφορίες:

1. Δεν ασχολούμαι με λαϊκό ρεπερτόριο(με την ευρύτερη έννοια).

2. Γενικά μιλάμε για πιο rock ύφος.

3. Χρήση τόσο σε home studio όσο και σε live.

4. Ως ευχαριστημένος κάτοχος korg θα προτιμούσα να μην αλλάξω εταιρία γιατί δεν είναι και ότι ευκολότερο να μάθεις ένα τέτοιο μηχάνημα από το μηδέν.

 

οι βλέψεις μου είναι:

(με τυχαία σειρά)

 

1. korg pa1x pro

2. korg pa50 (σαν οικονομική λύση)

3. korg Oasys

4. korg kross (σαν οικονομική λύση)

 

Φυσικά μιλάμε για 2ο χέρι όλα τα παραπάνω.

 

σαν μηχανήματα λίγο πολύ τα ξέρω (με εξαίρεση το oasys που ίσως μου έχει μείνει απωθημένο!) για αυτό θα προτιμούσα τη γνώμη σας πάνω στο να προτιμήσω κάποιο 2ο synth ή κάποιο arranger; και... φυσικά... ποιο από τα παραπάνω ή αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο.

 

Σας ευχαριστώ ήδη που κάνατε τον κόπο να διαβάσετε όλο αυτό το κατεβατό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Από τα πιό πάνω που αναφέρεις Oasys και πολύ μετά Kross.

Εναλλακτικά σκέψου και τα Kronos - Kronos X.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναλλακτικά σκέψου και τα Kronos - Kronos X.

 

το oasys το έβαλα στην λίστα γιατί το βρήκα πραγματικά φθηνό, το kronos ξεφεύγει από το budget μου  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι δυσκολο το ερωτημα σου αφου θες να φυγεις απο το le για να πας σε ενα απο τα korg που προτεινεις.

 

Βαζοντας στην εξισωση και το τι θελεις να κάνεις, ηχητικα αμα δεν καλυπτεσαι απο το le δεν καταλαβαινω το γιατι.

Το le ειναι ενα οργανο που το κατεχω σε αριστο βαθμο οπως και την σειρα triton γενικοτερα και δεν νομιζω οτι δεν ικανοποιει εναν performer παρα μονο αν βαρεθηκε τους ηχους του.

Πηγαινοντας στα pa θα προσθεσεις καποιους πιο φυσικους ηχους στη φαρετρα και σιγουρα δεν σε καλυπτει το klavie και θελεις ενα master keyboard 88 πληκτρων τουλαχιστο στις μεγαλες εκδοσεις

Αλλα το pa50 δεν βλεπω αν θα σου προσφερει κατι παραπανω απο το le εκτος απο τις arranger δυνατοτητες που απο οτι καταλαβα δεν τις θες.

 

Επισης αποψη μου ειναι αν βαρεθηκες τους ηχους της korg που ειναι σεβαστο (και σε εμενα συμβαινει) μην φοβασαι να δοκιμασεις αλλη εταιρεια και δεν ειναι τοσο δυσκολο να μαθεις να χειριζεσαι το νεο οργανο, πανω κατω το ιδιο ειναι.

Σε πληροφορω οτι πολλοι ηχοι του oasis ακομα και του kronos , του krome κλπ παρολο τις εμπλουτισμενες δυνατότητες και την τεχνολογια karma που ειναι αξιοπροσεχτη για εκφραστικα παιξιματα και πολυπλοκα arreggio θα σου θυμισουν αρκετα αυτους του le, ω ναι.

Ακουγοντας ακομα και  το kronos σε πολλα μου θυμιζει το κλασσικο triton.

 

Θα σου προτεινα να κρατησεις το le και να ψαχτεις με βιβλιοθηκες αμα δεν φτιαχνεις ηχου,ς υπαρχουν παμπολες στο διαδικτυο και δωρεαν και με ενα μικρο αντιτιμο που ειναι αρκετες απο αυτες αξιολογες και προσδιδουν νεο χαρακτηρα στο οργανο, μπορεις να κανεις ενα search.

 

αλλιως μαλλον να αλλαξεις εταιρεια π.χ. τα τελευταια yamaha workstations μου εδωσαν μια πολυ ευχαριστη αισθηση στο ηχητικο αποτελεσμα που διαφοροποιείται αρκετα απο τα korg και ειναι ιδανικο για performance ενος ανθρωπου που θα συμμετεχει και σε rock group γιατι εχει ηχους που δενουν με το θεμα σε συνδυασμο με αλλους πολλους που καλυπτουν ολο το ευρος των μουσικων απαιτησεων του home studio , οντας μεχρι και audio interface (οπως εμαθα και εγω προσφατα), και εχουν και αρτια παραμετροποιηση.

Αυτο νομιζω ταιριαζει καλυτερα σε αυτο που θες για να ανανεωθεις, αν εικαζω σωστα το τι θελεις να αλλαξει και τι παραπονα εχεις απο το Le

 

Το oasys σπερνει αλλα δεν αλλαζω κατι απο αυτο που ειπα για τις ομοιοτητες ασε που πρεπει να το κουβαλας και το concept του ειναι να χρησιμοποιει τις δυνατοτητες των triton, του karma και των digital multitrack recorders της ολα μαζι σε ενα, ολες οι προτασεις τοτε της korg μπηκαν μεσα στο oasys για να παραγεται ολοκληρωμενη δουλεια μονο απο το οργανο

 

Αφου εχεις ηδη home studio βασισμενο αν καταλαβα σε pc , τι να το κανεις το oasis.

 

αυτες ηταν οι σκεψεις μου για το θεμα σου.

 

υγ. ενδεικτικα ειπα τα yamaha, εννοειται οτι εννοω και roland κλπ.

     

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν πάρεις το Kronos X καινούργιο, θα έχεις και μία εγγύηση.

Αν δεν σε ενδιαφέρει το θέμα της εγγύησης τότε πάρε το Oasys που βρήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον δεν μας είπες τι χρήματα διαθέτεις.

Δεύτερον, αν δεν παίζεις λαϊκά, όντως χρειάζεσαι arranger; Τα πρώτα δύο μηχανήματα στη λίστα σου είναι synthesizers με ρυθμούς, επαγγελματικά μεν, αλλά παρόλα αυτά arrangers.

 

Προσωπικά, αν δεν υπάρχει περιορισμός στα χρήματα, κι επιπλέον αν δεν χρειάζεσαι ρυθμούς, προτείνω Kronos X. Αν βέβαια δεν θέλεις να φύγεις από την Korg. Αν θέλεις να δοκιμάσεις κάτι άλλο, τότε Yamaha Motif XF. Καλύτερα να πας σε κάτι καινούργιο αν δώσεις κάποιο σοβαρό χρηματικό ποσό, για να έχεις και εγγύηση για το μηχάνημα αλλά και μεγαλύτερη απόδοση στα χρήματά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cos_dr, καταρχήν σε ευχαριστώ για την πληρέστατη απάντησή σου, απλά... το triton σκοπεύω να το κρατήσω και να αλλάξω το midi keyboard! Το θέμα μου είναι με τι μηχάνημα να συμπληρώσω το triton, synth ή arranger;

 

Μανώλη, θα προτιμούσα να θυσιάσω την εγγύηση για να κρατήσω χαμηλότερα τα έξοδα μιας και δεν υπάρχει live "στα κοντά" για να ξεκινήσω την απόσβεση.

 

cyclops, μιλάμε για περίπου 2000, τις αρετές ενός arranger τις σκέφτομαι για χρήση στο σπίτι ή σε κάποιο σχήμα με λιγότερους μουσικούς. Ωστόσο, δεν είχα ποτέ τριβή με κάποιο arranger.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε, αν έχεις σκοπό να κρατήσεις το Triton, πήγαινε σε κάτι πιο φθηνό από τα χρήματά σου, ίσως σε κάποιο Yamaha MoFX, που με ένα 1000άρι περίπου σου δίνει τη δύναμη του Motif XF σε μικρότερο πακέτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουμε το συνδρομο παντως να συνδεουμε το arranger με τα λαικα........... λολ

 

ενταξει, μπορεις να παιξεις και αλλα στυλ με το arranger.

Και βαλς, και samba,  rock, και blues, μωρε και dubstep που λεει ο λογος  πλεον και  να εχεις και τα τζαζε intro, χαχαχα μουχαχαχα.

ειναι χρησιμο ενα arranger στο home studio p.x. για backing track

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε , θα το κραταγα το triton στη θεση σου (αν εχει και το sampler πανω ακομα καλυτερα)  και θα το συμπληρωνα με ενα arranger αλλης εταιρειας που να ειναι εξελιγμενο και σε δυνατοτητες synth, αλλα τελευταιας γενιας, να μην "αρμονιζει πολυ" για πλουραλισμο. κανα tyros η ενα αλλο της roland που παλι δεν θυμαμαι το ονομα του αλλα ειναι πολυ καλο, profesional, το εχω ακουσει, πολυ ωραιο, θα σε βοηθησει ο κ. Χναράκης εδω για να μην ψαχνω.

Αυτο νομιζω θελεις.

 

Οχι ομως παλι της korg εκτος και αν επαιζα λαικα οπως ειποθηκε , το le συνδυαζεται ωραια για σκυλαδικη δουλεια με ενα pa50 η ενα αλλο ωραιο της roland το gr, δεν θυμαμαι κωδικο τωρα, αλλα το εχει ο φιλος μου ο μακης και εχω παθει με τους ρυθμους, πολυ σκυλι το οργανο, τα χωνει γερα τα τσιφτετελια.

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου