Προς το περιεχόμενο

Συμβατότητα Korg Prophecy...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

χμμμ... εφόσον είναι ίδια χρονιά με Trinity (1995) μπορείς να δοκιμάσεις ένα pcg load από ήχους του Trinity, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα τους διαβάζει ή ότι θα ακούγονται σωστά καθώς δεν μοιράζονται ίδια insert effects...

Από Triton και μετά λίγο δύσκολο το κόβω και από ai2 δεν ξέρω...

 

Το παρακάτω link έχει πολλούς ήχους για free download για διάφορα μοντέλα Korg, κάνε μια δοκιμή ίσως να διαβάζει κάποια http://www.korgforums.com/?show=1

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παιδιά σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας!!! :)

 

Θα ψάξω λιγάκι βάση αυτών που μου είπατε και θα αναρτήσω αποτελέσματα,για την ενημέρωση των κατόχων του Prophecy,για επίλυση παρόμοιων προβλημάτων και για ενημέρωση γενικότερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Progenie,δέχεται κ στέλνει μονάχα ήχους με κατάληξη .syx!Δεν είχε άλλες επιλογές για άλλες καταλήξεις για ήχους!Οπότε αφού είναι ένα πρόγραμμα καθ' αυτού για το Prophecy,η γνώμη μου είναι ότι λειτουργεί μονάχα με δικούς του ήχους με κατάληξη .syx.

 

Έχω μια απορία όμως...

Οι ήχοι με κατάληξη .syx για ποιο λόγο δεν είναι συμβατοί σε όλα τα synth που έχουν τέτοιους ήχους?Π.χ τα αρχεία με κατάληξη .MP3 παίζουν σε όλα τα MP3s ανεξαρτήτου εταιρείας και μοντέλου...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το "syx" είναι απλά το extension (ακρώνυμο).

Σαφώς μπορεί κάποιο μουσικό όργανο να λάβει και μέσω Standard Midi File τα δεδομένα που υπάρχουν στο "syx" αρχείο. Τα Standard Midi Files έχουν extension "mid".

Το αρχείο "mid" μπορεί να περιλαμβάνει από ένα έως πολλά δεδομένα (πακέτα) "syx".

 

syx > SysEx > System Exclusive

 

Το - τα SysEx "syx" αρχεία περιλαμβάνουν δεκαεξαδικά δεδομένα που απευθύνονται συνήθως και αποκλειστικά σε μουσικά όργανα. Στην περίπτωσή σου, τα αρχεία "syx" δεν είναι γενικά.

Εντός του αρχείου "syx", δηλαδή εντός του δεκαεξαδικού κώδικα, υπάρχουν συγκεκριμένα bytes τα οποία απευθύνονται σε συγκεκριμένη εταιρία, σε συγκεκριμένο μοντέλο κλπ κλπ κλπ.

 

Για παράδειγμα, δύο αρχεία "syx" που απευθύνονται σε διαφορετικά μηχανήματα και περιέχουν π.χ. δεδομένα τύπου ηχητικών παραμέτρων (patch data) δεν σημαίνει ότι μπορούμε να τα στείλουμε σε οποιοδήποτε μουσικό όργανο διαθέτει Midi In παρά μόνο στο όργανο για το οποίο δημιουργήθηκαν. Εξαίρεση αποτελούν κάποια "syx" αρχεία (σχετικά ελάχιστα) τα οποία είναι κοινού περιεχομένου και απευθύνονται σε μηχανήματα συγκεκριμένου είδους ή/καί προδιαγραφών όπως για παράδειγμα GM/GS/XG.

 

Τέλος, όπως τα αρχεία με extension "MP3", έτσι και τα αρχεία με extensions "syx" και "mid" διαβάζονται από σχεδόν όλα τα μουσικά προγράμματα. Ειδικά τα αρχεία "mid".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μόνα αρχεία που αναγνωρίζει το Prophecy από αλλο synth είναι από Trinity Plus (μόνο S Bank) και αυτά μέσω syx dump...

Λογικά μπορεί και από Ζ1, εφόσον έχουν την ίδια μηχανή σύνθεσης (moss).

 

Η memory ram card (src-512) νομίζω ότι είναι υπό εξαφάνιση... το e-bay κ αγγελίες θα ήταν η καλύτερη λύση.

 

αν θες το manual: http://virtualacoustic.free.fr/Download/Prophecy/prophecy_manual.pdf

 

 

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου