Προς το περιεχόμενο

Φαινομενο "Black Track"


ex-freemindgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι αυτό είναι αλήθεια (παρόλο που δεν κατάλαβα γιατι να μην γράψεις ενα τραγουδάκι σαν κανονικό track????)

 

Χαρακτηριστικό παράδειγμα ειναι για Nirvana το Something in the way που δεν κρύβεται μόνο λόγια αλλά και ολόκληρο τραγούδι....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

kent - hagnesta hill (limited edition): στο τελος ακουγετε διασκευη σε ενα τραγουδι (νομιζω) liza minelli

starsailor - love is here: στο τελος αφου τελειωσει το coming down (unplugged) και ακους το κενο, λες δεν μπορει, θα παιξει η εκδοση του single και μετα απο κανα λεπτο ακουγονται γελια

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν γνωρίζετε το συγκρότημα, Arcturus λέγονται.

 

Στο album τους La Masquerade Infernale (και μόνο στην πρώτη του έκδοση) το hidden track είναι κρυμμένο όχι στο τέλος αλλά στην αρχή του CD! Εξηγούμαι:

 

Βάζοντας το CD και πατώντας PLAY στο πρώτο κομμάτι, εάν πατήοσυμε το REWIND συνεχόμενα, φυσιολογικά θα δούμε το χρόνο να γυρίζει προς το 0:00:00. Αν συνεχίσουμε να το κρατάμε πατημένο, πηγαίνει στο λεγόμενο Zero Track (στο δικό μου Player ο χρόνος πάει στα μείον) και ακούγεται ένα πολύ όμορφο και περίεργο (Arcturus ντε!) track. Το έχω πετύχει μόνο σε ένα player, το pc μου δεv μπόρεσε να πάει στο zero track. Zero tracks έχουν όλα τα CD απλά δεν τα εκμεταλλεύονται. Αν ξέρει κανείς πώς μπορούμε να κάψουμε ήχο στο zero track (με το nero δεν τα κατάφερα) ας μου πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζοντας το CD και πατώντας PLAY στο πρώτο κομμάτι' date=' εάν πατήοσυμε το REWIND συνεχόμενα, φυσιολογικά θα δούμε το χρόνο να γυρίζει προς το 0:00:00. Αν συνεχίσουμε να το κρατάμε πατημένο, πηγαίνει στο λεγόμενο Zero Track[/quote']

 

Πες μου κάτι σε παρακαλώ. Αν πας στο τελευταίο τρακ και πατήσεις fast forward συνεχίζοντας μετά το υποτιθέμενο τέλος του τελευταίου τρακ, τι ακούς; Τίποτε; Αυτό που λες "zero track"; Διαφώτισέ μας επί του ζητήματος.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό είναι αλήθεια (παρόλο που δεν κατάλαβα γιατι να μην γράψεις ενα τραγουδάκι σαν κανονικό track????)

 

Χαρακτηριστικό παράδειγμα ειναι για Nirvana το Something in the way που δεν κρύβεται μόνο λόγια αλλά και ολόκληρο τραγούδι....

εεε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου κάτι σε παρακαλώ. Αν πας στο τελευταίο τρακ και πατήσεις fast forward συνεχίζοντας μετά το υποτιθέμενο τέλος του τελευταίου τρακ' date=' τι ακούς; Τίποτε; Αυτό που λες "zero track"; Διαφώτισέ μας επί του ζητήματος.[/quote']

 

Λοιπόν επειδή μόλις το τσέκαρα θα προσπαθήσω να σου περιγράψω τι παίζει με τα tracks:

 

0 - Zero Track

1 - Track 1

2 - Track 2

κτλ κτλ.

8 - Track 8

 

Όταν βάλεις λοιπόν το CD και πατήσεις το PLAY (όπως θα έκανες φυσιολογικά με ένα οποιοδήποτε CD) παίζει το Track 1. Το συγκεκριμένο CD έχει 8 κομμάτια (tracks). Τόσα "βλέπει" και το CD player. Αυτό που ρωτάς, αν δηλαδή πας στο τελευταίο track ( 8 ) και πατήσεις FF, δεν γίνεται τπτ, απλά το CD έχει τελειώσει. Το zero track βρίσκεται ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ του CD.

 

Στο δικό μου player σου είπα τη διαδικασία. Στην οθόνη δεν φαίνεται track 0 αλλά track 1 και απλά ο χρονος είναι αρνητικός. Αυτό που βλέπω στην οθόνη δλδ είναι κάτι τέτοιο:

 

Για το Zero Track: Track 1 Time: -00:01:45

Για το Track 1: Track 1 Time 00:02:23

κτλ κτλ.

Οι χρόνοι τυχαίοι.

 

Δεν ξέρω αν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα. Είχα ψάξει παλιότερα στο google για τα zero tracks, ίσως βρεις κάποιες λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

ποιο σωστή ορολογία θα ήταν pre-gap audio. Πριν από κάθε track μπορείς να έχεις μια "εισαγωγή" (pre-gap audio) συνήθως 2 δευτερολέπτων και συνήθως με περιεχόμενο zeros (σιωπή). Αυτό που ονομάζεις zero track είναι η εισαγωγή του track πειραγμένη ως προς τη διάρκεια (> 2 sec) και αντί για σιωπή περιέχει ένα κανονικό κομμάτι.

 

Εξ ορισμού το πρώτο track πρέπει να έχει pre-gap διάρκειας 2 sec. Γι'αυτό, ίσως έχεις παρατηρήσει στον Νέρωνα, όταν πας να κάψεις ένα audio CD και στα properies όλων των κομματιών βάλεις 0 sec pause, σου πετά μήνυμα ότι το πρώτο track πρέπει να έχει pause ίση με 2 sec. Ο Νέρωνας θεωρεί ότι pre-gap audio = silence ή pause - βέβαια στις προδιαγραφές του CD Audio (νομίζω RedBook) το είχανε προβλέψει ως ένα μέσο για παρουσιάζει κάποιος μια εισαγωγή από αυτό που πρόκειται να ακούσει αμέσως μετά.

 

Τώρα, η εγγραφή pre-gap audio είναι εφικτή μόνο στο recording mode που ονομάζεται DAO (Disk At Once). Για να γράψεις pre-gap audio, το μόνο πρόγραμμα που γνωρίζω είναι το CDRDAO . Αν ξέρει κανείς κάποιο άλλο ας μας δώσει τα φώτα του :idea:

 

Φυσικά θα πρέπει να υποστηρίζεται και από το firmware του recorder (όλα τα σοβαρά recorders το υποστηρίζουν πάντως).

 

Για να διαβάσεις pre-gap audio νομίζω ότι το EAC και το ISO Buster τα καταφέρνουν (αν ξέρει κανείς κάποιο άλλο ας μας δώσει τα φώτα του :idea: [δις!]).

 

Όπως είχε αναφερθεί σε ένα φορουμ (EAC) ένα παράδειγμα pre-gap audio είναι και το soundtrack των X-Files όπου αν κάνεις rewind θα ακούσεις Nick Cave και Dirty Three !

 

Για περισσότερα ψάξε σε μια μηχανή αναζήτησης με κλειδιά pre gap audio hidden tracks

 

C U

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Hidden track έχει μπεί και σε ελληνική παραγωγή....Ο λόγος που ήταν hidden είχε να κάνει αποκλειστικά με τα δικαιώματα.....άν δεν κρατούσες βέβαια το rewind πατημένο δεν υπήρχε περίπτωση να το πάρεις χαμπάρι...

 

 

Για να διαβάσεις pre-gap audio νομίζω ότι το EAC και το ISO Buster τα καταφέρνουν (αν ξέρει κανείς κάποιο άλλο ας μας δώσει τα φώτα του  :idea: [δις!]).

 

Απ' όσο ξέρω το steinberg wavelab...(εκεί το track δεν μπορεί να κρυφτεί...)..

 

Τώρα πήρα χαμπάρι πως αναστήσαμε παλιό θέμα!.. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου