Προς το περιεχόμενο

Korg nanokey


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ποια η γνωμη σας??? το εχετε δοκιμσει?? κιθαριστας ειμαι που θελω απλα να πειραματιστω. και βασικα τι πισι θα πρεπει να εχω για να μην εχει delay?? με κατεστραμμενο λαπτοπ (δηλαδη πολλα προγραμματα) τριετιας θα κανω τη δουλεια μου ή θα ακου τον ηχο μετα απο 2 δευτερα?? εχετε να προτυνεται τιποτα αλλο?? ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το έχω δει σε φίλο που το δουλεύει. Θα το ήθελα κι εγώ σαν gadget. Βολικό.

Θα πρέπει να έχει το PC σου USB. Κρίμα που το NanoKey δεν έχει MIDI. Καλό θα ήταν αλλά λόγω slim μεγέθους δεν χωράει ούτε το βύσμα.

Όσο για την καθυστέρηση, δεν νομίζω να έχει καθυστέρηση μιάς και δεν έχει να κάνει με audio - asio drivers κλπ.

 

Εναλλακτικά πας για καινούργιο ή μεταχειρισμένο με κανονικά πλήκτρα που διαθέτουν MIDI ή/καί USB.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Το nanokey μόνο μέσα απο πρόγραμμα μπορεί να τρέξει... εκτός αν υπάρχει κάτι άλλο που δεν το γνωρίζω, δεν μπορείς παράδειγμα να ελέγξεις ενα hardware sound module

χωρίς pc, λόγω του οτι δεν έχει midi.

Είναι όμως ό,τι πρέπει (λόγω usb) για να το συνδέσεις σε ένα laptop, όπως και πολλά άλλα keyboard controllers. Αν υποθέσουμε οτι αγοράζεις ένα πλήκτρο που έχει μόνο midi, για να το συνδέσεις με το laptop θα χρειαστείς ενα usb to midi interface μιάς και τα laptop δεν έχουν midi in.

Αν δε κάνω λάθος το latency που μπορεί να έχεις στον ήχο δεν εξαρτάται απο το τι keyboard controller έχεις αλλά καθαρά απο το pc, το πρόγραμμα και απο την κάρτα ήχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καρτα ηχου λογικα δεν πρεπει να παιζει ρολο... αφου δεν το καρφωνω εκει αλλα στο USB. αυτο που φανταζομαι ειναι πως μονο το πισι μετραει δηλαδη ραμ και επεξεργαστης αλλα δεν λεει πουθενα στο ωετ χαρακτηριστικα και απο λειτουργικα δεν αναφερει τα win 7..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καρτα ηχου λογικα δεν πρεπει να παιζει ρολο... αφου δεν το καρφωνω εκει αλλα στο USB. αυτο που φανταζομαι ειναι πως μονο το πισι μετραει δηλαδη ραμ και επεξεργαστης αλλα δεν λεει πουθενα στο ωετ χαρακτηριστικα και απο λειτουργικα δεν αναφερει τα win 7..

Τα έχεις μπερδέψει φίλε μου... ας κάνω μια απόπειρα να στα αναλύσω λίγο.

 

Το αν θα συνδεθεί ένας controller μέσω MIDI στην κάρτα ήχου ή μέσω USB, δεν παίζει κανένα ρόλο. Και στις δύο περιπτώσεις, η δουλειά που θα κάνει είναι να στέλνει MIDI πληροφορία σε κάποιο πρόγραμμα (DAW, plug-in, standalone instrument, οτιδήποτε), το οποίο προφανώς θα παράγει κάποιο ηχητικό αποτέλεσμα.

 

Από εκεί και πέρα, πρέπει να αναπαραχθεί ο ήχος που θα προκύψει από το πρόγραμμα αυτό. Αυτό θα γίνει μέσω της κάρτας ήχου, συνεπώς έχει τεράστια σημασία η κάρτα που θα έχεις αλλά και ο τύπος των drivers της κάρτας αυτής. Αν π.χ. θέλεις να δουλεύεις με VST plug-ins, πρέπει η κάρτα σου να υποστηρίζει ASIO drivers ώστε να μην έχεις καθυστέρηση.

 

Συνολικά, η καθυστέρηση στον ήχο εξαρτάται κυρίως από την κάρτα ήχου. Το υπόλοιπο μηχάνημα έχει σημασία μόνο στο πόσο βαριά projects θα μπορείς να δουλεύεις πάνω σε αυτό.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου