Προς το περιεχόμενο

Ποιός ήταν μέσα στη συναυλία του Rory Gallagher το '81;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαχα τι φάση τότε, εγώ ήμουν απ τα καλά παιδιά που είχα και εισητήριο αλλά δεν υπήρχε κανείς για να το κόψει, είχαμε μπει από κάτι κάγκελα ζουπηδόν και το εισητήριο μου έμεινε ακέραιο, το είχα κρατήσει για συλλεκτικό, κάπου ίσως να μου βρίσκεται ακόμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ημουνα μεσα απο το πρωι (στο soundcheck κλπ) μου ειχανε δωσει και ενα walky talky και βοηθουσα  ;D στο στησημο. Λοιπον το βραδυ και ενω ημουν διπλα πανω στη σκηνη, για καποιο λογο ο μαλακας κατεβηκα κατω με αποτελεσμα να φαω ολα τα δακρυγονα και παραλιγο να σκασω! >:(  (ηταν και Χωροφυλακη τοτε! δεν ηταν παιξε γελασε!)

 

Παρεπιπτωντως να σας πω, οτι ο αδερφος μου(drummer) δουλευε roady για τον drummer του Rory (Αθηνα-Θεσσαλονικη) . Ο πιτσιρικας τοτε(δεν θυμαμαι το ονομα του, αλλα νομιζω τωρα παιζει με τους Nine Below Zero) , εκανε πρωτη φορα tour με τον Gallagher και ηταν κυριολεκτικα κατουρημενος απο τον φοβο μην τον διωξει!  Εξι ωρες μονος του soundcheck μες τον ηλιο! Ειχε βαλει γαντια μη βγαλει φουσκαλες στα χερια και τετοια!  "Αν ο Rory δεν ακουει ταμπουρο θα με διωξει" ελεγε και ξαναελεγε!

 

 

ΥΓ. βεβαια τις μαλακιες τις αρχισανε οι γνωστοι  που τις κανανε τοτε και αλλου!(Police κλπ) και για πολλα χρονια ακομα!  Ειχανε παει μπροστα μπροστα!  Δεν θελανε και πολυ τα ΜΑΤ που ΗΤΑΝ μεσα(και εξω) απο νωρις γιατι φοβοντουσαν  ;D τοσο κοσμο!

 

Αυτα!  Να 'χουμε να θυμομαστε  :D

 

Μην παιζεις πιο γρηγορα απ`οσο σκεφτεσαι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το double post!  αλλα να σας πω και το rig του Rory (απ'οσο θυμαμαι!)

 

Boss sd1- Boss Flanger- Boss chorus ensamble(το παλιο, το μεγαλο) σε μια αυτοσχεδια πεταλιερα της κακιας ωρας φτιαγμενη με κατι σανιδακια (για την οποια ο roady του ηταν πολυ περηφανος! ;D)- δυο Marshall combo (50w που δεν θυμαμαι τι ηταν) και ενας VOX AC30 για backup.

Μην παιζεις πιο γρηγορα απ`οσο σκεφτεσαι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το double post!  αλλα να σας πω και το rig του Rory (απ'οσο θυμαμαι!)

 

Boss sd1- Boss Flanger- Boss chorus ensamble(το παλιο, το μεγαλο) σε μια αυτοσχεδια πεταλιερα της κακιας ωρας φτιαγμενη με κατι σανιδακια (για την οποια ο roady του ηταν πολυ περηφανος! ;D)- δυο Marshall combo (50w που δεν θυμαμαι τι ηταν) και ενας VOX AC30 για backup.

Δηλ. δεν ήταν boutiquας ο Rory?.  Aπαράδεκτος. ;D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ. δεν ήταν boutiquας ο Rory?.  Aπαράδεκτος. ;D

Εδώ δεν είχε να αλλάξει κιθάρα... όλα του τα χρόνια με την ίδια έπαιζε.... ο τσίπης.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Boss sd1- Boss Flanger- Boss chorus ensamble(το παλιο, το μεγαλο) σε μια αυτοσχεδια πεταλιερα της κακιας ωρας φτιαγμενη με κατι σανιδακια (για την οποια ο roady του ηταν πολυ περηφανος! ;D)- δυο Marshall combo (50w που δεν θυμαμαι τι ηταν) και ενας VOX AC30 για backup.

Επιτέλους και κάποια πληροφορία πέρα από τις συνήθεις. Thanks.

 

Εδώ δεν είχε να αλλάξει κιθάρα... όλα του τα χρόνια με την ίδια έπαιζε.... ο τσίπης.

Μία βασική είχε αλλά δεν είχε μόνο μία κιθάρα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έχω δεί και με μιά ακουστική και με μιά περίεργη με Humbuckers.

Κυρίως όμως με την γνωστή χύμα 62άρα Strat με τους Custom 69ρηδες.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία βασική είχε αλλά δεν είχε μόνο μία κιθάρα.

http://www.rorygallagher.com/#/archives/guitars

 

και το αγαπημένο μου Philby Sitar:

http://www.rorygallagher.com/#/archives/guitars/coral_sitar

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου