Προς το περιεχόμενο

Φθηνά branded μικρόφωνα......και ELECTROVOICE CARDINAL/RAVEN


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και όταν λέω φθηνά εννοώ ΦΘΗΝΑ μικρόφωνα, κάτω από το κατοστάρικο, συχνά και κάτω από το πενηντάρικο.

 

Ολες οι εταιρίες Shure, Beyer, Senheiser, Behringer, M audio  κτλ βγάζουν σειρές από φθηνά (made in china πιθανόν) μικρόφωνα, συχνά συνοδευόμενα από καλώδιο, τσαντάκι, clip ...με τα αξεσουάρ τους δλδ.  Εχουν μόνο το όνομα? Η έχουν και κάποιες απο΄τις χάρες των εταιριών που τα βαφτίζουν? Φαντάζομαι η Shure δεν θα θελε ποτέ να βγάλει μάπα μικρόφωνο με το ονομά της....

 

Θέλω να μάθω εάν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει κάποιο από αυτά και εάν θα το επέλεγε για κάποια κατάσταση.

 

Εξαιρετικά με ενδιαφέρουν τα όχι και τόσο φθηνά, αλλά και πάλι για αυτό που είναι φθηνά cardinal και raven της Electrovoice.

 

Εχουν απίστευτο design, που μου θυμίζει Blue (ναι ξέρω ΚΑΜΜΙΑ σχεση, δεν συγκρίνω) Απλά μέχρι να μπορέσω να αγοράσω ένα Blue, θα βολευόμουν άνετε μέ ένα EV. 

 

Το cardinal παρ ότι πυκνωτικό, δηλώνει στο επίσημο site ¨οτι κάνει για Live καταστάσεις.

http://www.electrovoice.com/product.php?id=89

 

 

Ti ακριβώς εννοούμε ????

 

Μπορεί ποτέ condencer mic να σταθεί σε live? Δεν θα τρελαθεί στο feedback? Δεν θα πιάνει τους πάντες και τα πάντα?

 

 

Μου κάνει επίσης εντύπωση μία φωτογραφία στο site, το δείχνει ακριβώς μπροστά από έναν orange ενισχυτη....  http://www.electrovoice.com/sitefiles/pr_images/Maki%20Ohguro_004.JPG  Γινεται αυτό σε πυκνωτικό????????????

 

Παρακαλώ πολύ εξηγήστε μου.

“Never give a sword to a man who can't dance.”

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το cardinal παρ ότι πυκνωτικό, δηλώνει στο επίσημο site ¨οτι κάνει για Live καταστάσεις.

http://www.electrovoice.com/product.php?id=89

 

 

Ti ακριβώς εννοούμε ????

 

Μπορεί ποτέ condencer mic να σταθεί σε live? Δεν θα τρελαθεί στο feedback? Δεν θα πιάνει τους πάντες και τα πάντα?

 

 

Βεβαίως και ένα πυκνωτικό μικρόφωνο μπορεί να σταθεί σε live!Το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι τα OVERHEADS πάνω και μπροστα απ'το drumset!

Το ότι ένα μικρόφωνο είναι πυκνωτικό δε σημαίνει πως είναι κ πάντα σε παντοκατευθυντικό mode για να πίανει τους πάντες και τα πάντα!

Επίσης πολυ συχνά βλέπεις πυκνωτκά μπροστά απο ούτια,τζουράδες,Λαούτα,κλασσικές κιθάρες και χίλια δυό!

 

όσο για τα υπόλοιπα που αναφέρεις δεν μπορώ να σου πώ τη γνώμη μου γιατί απο κινέζικα δε γνωρίζω. :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τα πυκνωτικά μικρόφωνα είναι ευαίσθητα στον κακό χειρισμό και γι αυτό αποφεύγονταν στα live. Τώρα όμως που μπορείς να αγοράσεις φθηνά αλλά και οι εταιρείες έχουν στραφεί να καλύψουν τη ζήτηση για live με νέα μοντέλα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις αρκεί να μην το καταπιείς όπως ένα δυναμικό! Αν το proximity effect είναι μέρος της τεχνικής σου... δεν κάνουν. ( proximity effect είναι το μπάσο που προστίθεται όταν τραγουδάμε ακουμπώντας το μικρόφωνο στο στόμα.) Θέλει διαφορετική τεχνική και χειρισμό και κάποιοι πολύ γνωστοί τραγουδιστές τα χρησιμοποιούν. Οι περισσότεροι πάντως προτιμούν τα δυναμικά.

 

Τώρα όσον αφορά τα φθηνά μοντέλα των παραδοσιακών εταιρειών μικροφώνων, (Shure, Beyer, Senheiser, AKG, ElectroVoice) πρέπει να καταλάβεις ότι όλα έχουν λόγο ύπαρξης για να καλύψουν κάθε βαλάντιο. Είναι πολλοί που χρησιμοποιούν την σειρά PG της Shure πχ γιατί θέλουν την εγγύηση που προσφέρει το όνομα σαν leader του χώρου αλλά δεν μπορούν να διαθέσουν ακόμα για την SM ή Beta. Η ElectroVoice είναι μια τέτοια εταιρεία με μεγάλη παράδοση στα μικρόφωνα και αν και δεν έχω προσωπική εμπειρία με το συγκεκριμένο μοντέλο, θα το προτιμούσα από το προϊόν μιας νεόφερτης. Πάντως η σειρά αυτή όπως και τα Blue, ποντάρει περισσότερο στο styling παρά στον ήχο. Για αυτό δίνει και επιλογή πυκνωτικού (Cardinal) ή δυναμικού (Raven) στο ίδιο σχέδιο.

 

ΥΓ Δεν κατάλαβα πως έχεις τοποθετήσει την Blue τόσο ψηλά στις επιλογές σου...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου