Προς το περιεχόμενο

DIY Pickup Project


bakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βασικά και εγώ είχα ενδιαφερθεί να τυλίξω τον P90 που πουλάει ο θωμάς.

με τα χέρια το τύλιξες;

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πωπω τι μου θύμισες ρε φίλε... πιτσιρίκος που είχα μόνο ακουστική και ήθελα ηλεκτρική, είχα φτιάξει μαγνήτη για την ακουστική. Τύλιγμα σε κάθε βίδα/pole πηνιόσυρμα βγαλμένο από μετασχηματιστή και κάρφωμα των 6 αυτών βιδών σε μια βάση που προσάρμοζα στην ακουστική. Ο πρώτος hex μαγνήτης, χαχαχαχα! (βέβαια εγώ τα είχα παραλληλίσει τα πηνία)

 

Επειδή όμως ήταν επίπονο να τυλίξω x6 τόσες σπείρες, είχα φτιάξει "τυλιχτή" με μοτεράκι, speed regulator και hand feeding! Από μικρός στα βάσανα...

 

Πάντως έπαιζε κανονικά....

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ηθελα να ρωτησω..αν με το συρμα στην αρχη κανω πηνεια ,1 σε καθε βιδα-πολ πις και μετα ενα μεγαλο πηνειο γυρω απο ολες(χωρις να κοψω ουτε μια φορα το συρμα απο την αρχη.)τοτε θα εχω καλυτερα αποτελεσματα;την υπομονη και το μερακι να το κανω τα εχω αλλα ας μην κανω και οτι να'νε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα, αν θεωρήσουμε πως πρέπει να παραλληλίσεις τα πηνία πρέπει να το κόψεις το σύρμα. τώρα αυτό δεν ξέρω γιατί να το κάνεις (ο Babtua μάλλον ξέρει και θα ήθελα να μας πει).

 

θέλω και εγώ να κάνω τέτοιο πρότζεκτ με το σετάκι του Θωμά για Πι90 μαγνήτη (πουλάει 18 € ατύλιχτο Π90, με όλα τα συμπράγκαλά για να τον τυλίξεις εκτός από σύρμα) αλλά θέλει κοντά 5000-6000 στροφές και δεν ξέρω αν θα το αντέξω... όχι τίποτα άλλο έχω και δουλειές...

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω του μηχανήματος τυλίγματος που είχα φτιάξει, αναγκαστικά τύλιγα μια-μια τις βίδες, οπότε κατέληξα με 6 βίδες με τυλιγμένο πηνίο σε κάθε μια. Για να βγάλω κοινή έξοδο, έπρεπε είτε να συνδέσω σε σειρά τα πηνία, είτε παράλληλα, νομίζω ότι τα σύνδεσα παράλληλα. Εβαλα και ενα κομματι μαγνητη απο κατω, που μαλιστα δεν εφτανε για όλο το εύρος του pickup και η μπάσα ΜΙ δεν είχε τόσο output όσο οι άλλες χορδές...

 

Πρόχειρη δουλειά, αλλά ανακάλυπτα τον κόσμο, 14 χρονών ήμουν, τι περίμενες...;

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα ας κάνω και εγώ την ερώτησή μου:

που θα βρω μηχανηματάκι να τυλίξω το μαγνήτη;

ή εν ανάγκη

πως θα φιάξω ένα;

 

είναι δύσκολο; απαιτεί γνώσεις αστροφυσικής;

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα ας κάνω και εγώ την ερώτησή μου:

που θα βρω μηχανηματάκι να τυλίξω το μαγνήτη;

ή εν ανάγκη

πως θα φιάξω ένα;

 

είναι δύσκολο; απαιτεί γνώσεις αστροφυσικής;

  πρωτα απ ολα βρησκεις την πιεση του δωμμαατιου,την μεση θερμοκρασια κ υγρασια..τελος αν αυτα ειναι ευνοηκα αγοραζεις το εξοτικο φυτο π παντα ηθελες..μετα παιρνεις ενα δραπανο κ προσαρμοζεισ στον αξονα του αυτο π θες ν τυλιξεις.(αα και σορι αν το αστειο μου ηταν κρυο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν αλλά είναι ακριβα...

 

Το δικό μου, που τύλιγε σε βίδα ήταν απλούστατο: ηλεκτρικό μοτεράκι από κάποιο παιχνίδι, σε μειωτήρα στροφών (σύστημα γραναζιών που ρίχνουν την ταχύτητα περιστροφής και αυξάνουν τη ροπή στρέψης) και υποδοχή για το καρούλι με το πηνιόσυρμα, ώστε να μπορεί να περιστραφεί και να ξετυλίγει σύρμα. Ειδικό προσαρμοστικό στον άξονα του μειωτήρα στροφών όπου βιδωνόταν η βίδα και ενεργοποίηση!

 

Γυρνάει το μοτέρ, πέφτουν οι στροφές ώστε να είναι πιο ελεγχόμενο και τυλίγεται το πηνιόσυρμα στη βίδα ενώ ταυτόχρονα ξετυλίγεται από το καρούλι. Εννοείται περνώντας από το χέρι ώστε πηγαίνοντάς το δεξια-αριστερά να γίνεται ομοιόμορφο το τύλιγμα. Είχα σκεφτεί να βάλω και μετρητή στροφών, αλλά τελικά δεν έβαλα...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου