Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες για Squier Strat Classic Vibe


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά!

 

Διαβάζω αρκετό καιρό το forum, οπότε μερικούς από εσάς είναι σαν να σας γνωρίζω, αν και δεν έχω γράψει επί της ουσίας.

 

Εδώ και κανά μήνα είμαι κάτοχος μιας Squier Strat 50's classic vibe. Μέχρι στιγμής ήμουν κάτοχος μιας Ibanez JPM100P2 (Petrucci) (12 χρόνια) και μιας Ibanez Prestige 1527 (κανά 7άρι χρόνια). Πολύ καιρό ήθελα να αποκτήσω μια strat, αλλά λόγω έλλειψης φράγκων δε τα είχα καταφέρει. Εν τέλει, έπαιξα με την CV ενός φίλου και γούσταρα άπειρα, οπότε αφού δε θα είχα τα φράγκα για μια eric johnson τσίμπησα μια CV 50's strat.

 

Η κιθάρα γενικά είναι σούπερ. Μετά από ένα καλό setup έχει γίνει κύρια κιθάρα μου. Προβλήματα με ξεκούρδισμα δεν υπάρχουν, ενώ το μπράτσο και η ταστιέρα με έχουν βολέψει πάρα πολύ.

 

Αυτό που σκέφτομαι εδώ και λίγο καιρό είναι να αλλάξω τον bridge μαγνήτη. Βέβαια, δε θα ήθελα σε καμιά περίπτωση high gain μαγνήτη. Σκέφτομαι διάφορες εκδοχές σε single coil και humbuckers, πιο πολύ με vintage hot χαρακτήρα, οπότε θα εκτιμούσα πολύ τη γνώμη σας και τις προτάσεις που έχετε.

 

Πιο συγκεκριμένα σκέφτομαι:

 

1. Dimarzio  ΗS-3 (και HS-2), καθώς και Air Classic

2. Seymour Duncan SH-11 custom

3. Bare Knuckle VHII humbucker και Τrilogy Suite ή Irish tour single coils.

 

Έχω διαβάσει τα threads για μαγνήτες, και από εκεί πηγάζουν οι σκέψεις μου. Ωστόσο θα ήθελα πιο συγκεκριμένες προτάσεις. Ο ενισχυτής που έχω είναι ο Mesa Boogie Roadster, ενώ θα ήθελα να μπορώ να παίζω από blues μέχρι hard rock/poser. Π.χ. από Van Halen και Malmsteen σε Stevie και blues, και από Vito Bratta σε Hendrix. Γενικά, οι middle και neck μαγνήτες με καλύπτουν μια χαρά μέχρι στιγμής.

 

Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις και σκέψεις! Σας ευχαριστώ!

 

Φώτης

 

www.myspace.com/utmostcontemptband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επίσης, παίζουν σαν επιλογές Dimarzio Chopper και Fast Track 1.

 

Περιμένω προτάσεις ή ακόμα και κλιπάκια αν υπάρχουν.

 

Ευχαριστώ πολύ!

www.myspace.com/utmostcontemptband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ξέρω ότι το φάσμα είναι μεγάλο. Βασικά προτάσεις θα ήθελα, επειδή γενικά από strat καταστασεις δε κατέχω. Απλά, θα ήθελα κάτι πιο hot, που να μη χαλάσει το χαρακτήρα της strat.

 

Επίσης, επειδή παίζω με τον roadster έχω τη δυνατότητα να φτιάξω τον ήχο και να μπορέσω να φτάσω εκεί που θέλω, αρκεί όμως να έχω μια σωστή βάση. Βασικά, όπως το κόβω θα χρειαστεί να σκάσω φράγκα για να ακούσω ο ίδιος, ωστόσο εμπιστεύομαι τις γνώμες σας.

 

Αυτή τη στιγμή είμαι πιο κοντά σε Air Classic, αν και με ψήνει επίσης και ο SH-11 custom.

 

 

www.myspace.com/utmostcontemptband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για bridge ωραιος μαγνητης ειναι ο duncan ssl-5 γεματος ηχος και με περισσοτερο output απο τους μαμα............τον εχω στην classic player strat μου.........

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρότεινε single coil τότε, απλά λίγο πιο hot από τους stock, και noiseless.

 

Φχαριστώ

 

Auτοι:

http://cgi.ebay.com/NEW-Fender-SCN-Samarium-Cobalt-BRIDGE-PICKUP-Aged-/400113779536?cmd=ViewItem&pt=Guitar_Accessories&hash=item5d28a3c350

 

Tους φορανε οι american deluxe,αρα μπορεις αν βρεις μια σε κανενα store va τους ακουσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα κι απο μενα.

Ειμαι της αποψης οτι ενας texas special ειναι αυτο που θες αλλιως ενας SD little 59

τους εχω ακουσει και τους 2 πανω σε strat και μου αρεσαν παρα πολυ.

Ο texas special ειναι λιγο πιο hot απο εναν μαμισιο φεντερ μαγνητη με λιγοτερο θορυβο και εξαιρετικη χροια κατα την αποψη μου,παρ ολα αυτα το high gain ξεχνα το.

Ο 59 ειναι λιγο πιο γκαζομενος ακομα και σε high gain ρυθμισεις παιζει τελεια iron maiden και αλλα αντιστοιχα πραγματα.

Ελπιζω να βοηθησα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου