Προς το περιεχόμενο

δυνατοτητες expression pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδες...μπορει να φανει ολιγον τι κουφο το θεματακι αλλα το γραφω γιατι κατι πηρε το αυτι μου επι τουτου (ισως και ραδιοαρβυλα.. ;D)

Ενα expression pedal σε delay περα απο την ρυθμιση του χρονου που ως γνωστον κανει, μπορει υπο συνθηκες να σου αυξησει (ελαχιστα ισως ) το delay time?? το συγκεκριμενο το ακουσα απο χρηστες αλλα και επισημως απο την electroharmonix για το memory boy...εχει κανεις παρομοια εμπειρια απο αυτο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα delay time δεν είναι ο χρόνος της καθυστέρισης?

 

γενικώς τα expression pedals ρυθμίζουν την παράμετρο που τους αναθέτεις..

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι και εγω αυτο ηξερα αλλα μου εκανε εντυπωση οταν το ακουσα και ειδικα μετα απο επικοινωνια μεσω e-mail με την ιδια την electroharmonix (δεν κοβω τα ## μου επειδη μου το ειπαν ντε και καλα επισημα χειλια) :)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με το expression σε ένα delay μπορείς να ρυθμίσεις επίσης τον αριθμό των επαναλήψεων ή κάποιο modulation effect. Μιλάμε για ψηφιακά delay πάντοτε.... Τι σου κάνει εντύπωση?  :)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ρυθμίζει όποιο Midi controller του αναθέσεις.( 1 - 128 ) Ανάλογα τώρα τι ρυθμίζει ο κάθε  MIDI CONTROLLER στο συγκεκριμένο μηχάνημα.... Μπορείς να καταλάβεις οτι οι δυνατότητες είναι πολλές  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ρυθμίζει όποιο Midi controller του αναθέσεις.( 1 - 128 ) Ανάλογα τώρα τι ρυθμίζει ο κάθε  MIDI CONTROLLER στο συγκεκριμένο μηχάνημα.... Μπορείς να καταλάβεις οτι οι δυνατότητες είναι πολλές  ;)

 

ΟΥΓΓΓΚΚΚ!!!! ??? ???....κατσε γιατι δεν το πιασα αυτο...οταν ενοοεις midi controller εννοεις το ποτενσιομετρο που εχουν συνηθως τα exp pedals στο πλαι τους??? η κατι αλλο???

Παντως κανεις δεν απαντησε στην "καυτη" πατατα για την αυξηση του delay time... ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως κανεις δεν απαντησε στην "καυτη" πατατα για την αυξηση του delay time... ;) ;)

Η εμεις δεν καταλαβαμε κατι η εσυ. Σου απαντησαν ηδη οτι η ρυθμιση του χρονου που οπως ειπες ειναι γνωστο οτι κανει, ειναι ακριβως το delay time που αναφερεις. Μηπως εννοεις κατι αλλο?

Αν δεν κανω λαθος στο memory boy το ex.pedal μπορει να μεταβαλει ειτε το delay time, ειτε καποιο modulation effect, αναλογως με ποια ρυθμιση το χρησιμοποιεις. Επισης αν δεν κανω λαθος το memory boy ειναι αναλογικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κανω λαθος στο memory boy το ex.pedal μπορει να μεταβαλει ειτε το delay time, ειτε καποιο modulation effect, αναλογως με ποια ρυθμιση το χρησιμοποιεις. Επισης αν δεν κανω λαθος το memory boy ειναι αναλογικο.

 

Δεν έχει σημασία αν το πετάλι το ίδιο παράγει ήχο από αναλογικά κυκλώματα. Συνήθως χρησιμοποιείται κάποιο ψηφιακό κύκλωμα ελέγχου. Μπορεί πιθανώς να γίνει και με αναλογικό κύκλωμα αλλά δεν γνωρίζω τις τεχνικές λεπτομέρειες.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σημασία αν το πετάλι το ίδιο παράγει ήχο από αναλογικά κυκλώματα. Συνήθως χρησιμοποιείται κάποιο ψηφιακό κύκλωμα ελέγχου.
Κατανοητο. :)

Μπορεί πιθανώς να γίνει και με αναλογικό κύκλωμα αλλά δεν γνωρίζω τις τεχνικές λεπτομέρειες.

Ποσο μαλλον εγω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ ισως να μην το κανα εγω κατανοητο....λοιπον το memory boy εχει μαξιμουμ 550 msec delay time....Αν υποθετικα το βαλω στο φουλ χρονο μπορω μετα με το expression pedal να "αυξησω" πιο πολυ τον χρονο αυτο,πιεζοντας το πεταλι στο τερμα του??? Π.χ. 100-200 msec παραπανω δεν μιλαμε να παει στο 1 sec...

νομιζω πως τωρα το ξεκαθαρισα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου